PDA

Zobacz pełną wersję : Legwan z "Ropniami" ???



Crasher
31-01-2012, 04:43
Kupilem dzis legwana niestety ma kilka chyba ropni na ogonie wyglondaja jak guzy maja okolo 5mm srednicy moze mi ktos powiedziec jak sie to leczy u legwanow?? dzis wieczorem jeszcze dam zdjecia

Nika
31-01-2012, 04:45
Hej

Wydaje mi się, że bez interwencji weta i skrócenia ogana się nie obędzie.

Crasher
31-01-2012, 05:42
AAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaa JAK TO nie wymysl cos innego !!! nie dam obciac mu ogona!

CURTUS
31-01-2012, 05:43
Bez przesady
Mysle ze nalezaloby zaczekac na te zdiecia - cos mi sie zdaje,ze spora czesc tego typu schorzen mozna z powodzeniem leczyc farmakologicznie
- po zaleczeniu gady ladnie regeneruja wiekszosc "kancerow" - troche to trwa ale zeby odrazu ogon "ciachac"........
Zaczekajmy na zdiatka i opinie speca tj.dr.Jarka.

Crasher
31-01-2012, 07:23
Zdjecia sa na http://213.77.156.28/legwan/ na jednym zdjeciu tez widac kolo srodka ogona rane wyglonda mi to na jakis strupek i od strupka w gure takie guzy to chyba ropniaki czy ropnie?:P

Crasher
31-01-2012, 07:25
oraz ma jeszcze na pyszczku z prawej strony (cos jak by mial rdze na wargach) tez sa fotki

Rysiek
31-01-2012, 08:34
Na tych fotkach nie ma ostrości i poza tym ciemnym miejscem na środku ogona trudno cokolwiek rozpoznać. Ropnie leczy się operacyjnie z osłoną antybiotykową ( jeśli ktoś wie o innej metodzie niech mnie poprawi ), ale nie zawsze konieczne jest usunięcie części ogona. Chociaż i to trzeba brać pod uwagę. Ropnie w różnej postaci wyglądają na guzki z nieprzejrzystą zawartością. Jeśli to są guzki podskórne i nie ma zmian na samej skórze do tego miękkie dziąsła ( z jakimiś zmianami ) to o ile sobie przypominam mogą to też być objawy MBD. To tylko taka moja sugestia - nie jestem tego w 100% pewny. Proponuję szybki kontakt telefoniczyn z dr.Jarkiem, bo mógłby to leczyć zwykły weterynarz po konsultacji z dr.Jarkiem. To będzie chyba najlepsze wyjście. Pozdrawiam! Rysiek

Crasher
31-01-2012, 08:43
1. Co to jest MBD 2. telefon znajde na stronie?

Crasher
31-01-2012, 09:01
Ok juz wiem:P 1. To inaczej krzywica czego po polsku nie umiales napisac:) 2. telefon ejst ale tylko w krytycznych sytuacjach...

Rysiek
31-01-2012, 10:07
MBD to taka fachowa nazwa, której na forum już nie raz używano. Myślałem, że wiesz. Krzywica i śmierć lega to ostatnie stadium. Zaczyna się od innych, mniej widzialnych objawów- czerwona końcówka języka, miękkie dziąsła, pełzanie na brzuchu - legwan się czołga zamiast chodzić na nogach. Jak widzisz to cały zespół schorzeń to MBD- nie tylko krzywica. Proponuję poczytaj post dr. Jarka - http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=3076&t=3076 . Myślę, że na bardziej krytyczną sytuację nie powinieneś czekać i dr. Jarek ci wybaczy zakłócanie spokoju :-))). Na forum i z tej jakości zdjęć wątpię, aby ktoś mógł coś zaradzić. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Jest po polsku :-)))

Jarek Zajączkowski
01-02-2012, 14:42
Można próbować leczyć - podając antybiotyki ogólnie (zastrzyki), usunąc zawartość ropnia (punkcja) i dezynfekując rany. Sukces zależy od doboru leków, szybkości działania i rozległości zmian martwiczych.

42d3e78f26a4b20d412==