Proste pytanie - Czy węże mają dobry wzrok?
Czy wszystkie węże widzą tak samo, czy któreś mają lepszy wzrok od innych?
Pozdrawiam Łukasz
Wersja do druku
Proste pytanie - Czy węże mają dobry wzrok?
Czy wszystkie węże widzą tak samo, czy któreś mają lepszy wzrok od innych?
Pozdrawiam Łukasz
wzrok jako tako wiekszosc wezy ma slaby widza na podstawie podczerwieni
W podczerwieni widzą grzechotniki, pytony i niektóre boa, wzrok większości jest słaby, widzą ruch.
ahaetulle chyba widzą w 3d
większość węży posiada zdolność (jeśli można to tak nazwać) światłowidzenia, co oznacza, że widzą ruch w momencie kiedy ruszający się przedmiot ogranicza dopływ światła. Najczęstszą reakcją jest wtedy wzmożona czujność, atak lub wycofanie sie. Jest to instynktowny odruch zabezpieczający węża przed nagłym atakiem z powietrza.
xav
aha, zaszła mała pomyłka, węże nie widzą w podczerwieni, one przy pomocy policzkowych jamek termicznych (fovea lorealis) wyczuwają temperaturę, grzechotniki do 0,003 stopnia C, ale to już pewnie wiecie.
grzechotniki to moze zle okreslenie. grzechotnikowate, bo przeciez są to też żararaki.... w kazdym razie węże z podrodziny Crotalinae, nalezące do rodziny Viperidae i rzeczywiscie niesamowita wrecz dokladnosc 0,003..:);)
Lucky to jest szczegół, a chodziło mi o to samo :)
Za pomoca policzkowych jamek termoczułych bardzo precyzyjnie poluja corallusy i rownież wyczuwaja najmniejsze zmiany temperatury.
O ile mi się wydaje to przy pomocy jamek termoczułych polują wszystkie pytony (pythoninae) i niektóre boa (boinae) Corallus sp., Boa constrictor, Sanzinia madagascariensis i niektóre z rodzaju Epicrates.
toekega - owszem, ale zaraz po corallusach prawdopodobnie najbardziej rozwineły je dusiciele nadrzewne, głównie corallusy i morelie.. (tudzież chondreopython`y)
Lucky obecna systemaryka oddziela rodziny Crotalidae i Viperidae. Crotalidae nie są juz podrodziną żmijowatych. I to właśnie jamki policzkowe i środowisko sprawiły rozdział. To gwoli wyjaśnienia
Dobry wzrok mają węże świerszczożerne (śwerszczożer, świerszczojad), bo polują na fruwająco-skaczące owady i muszą namierzyć je wzrokiem (tak szybkiej zdobyczy nie da się namierzyć węchem).
A codo wzroku innych, to zauważyłem, że moje guttatusy też dobrze widzą (nie tylko wtedy, gdy zasłaniam im światło). Podąża też wzrokiem za myszą, jak mu macham [przed nosem (a nawet z odległości 40 cm).
Pozdrawiam!
Michał
Crotalidae od lat już kilku są podrodziną żmijowatych. O odbieraniu temperatury przez węże już jakiś czas temu pisałem na forum dość sporo, poszukajcie. Natomiast co do wzroku, to słaby maja dusiciele, żmije, zupełnie pozbawione są Solecophidia, natomiast u większości Colubridae jest on dobrze rozwinięty, występują nawet czopki, które są jednakże przekształconymi pręcikami.