W przypadku chorób idzie się do lekarza. Zapalenie płyuc może skończyć się śmiercią jeśli nie bedzie antybiotyku. Takie zwykłago katarku jak u ludzi co przejdzie po paru dniach to legwany raczej nie mają.
Być może jest to zwykłe wydzielanie soli. Przy wydzielaniu soli są kichnięcia, sól wysycha na szybach, po kichnięciu nosek może być lekko wilgotny od roztworu soli, ale po chwili wysycha. natomiast stale utrzymująca się wydzielina, spływająca z nosa jest oznaką choroby. Trzeba baczniej obserwować legwana. No i więcej napisać jaka to wydzielina, jaki legwan etc.