Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: rozpoznawanie płci

  1. #1

    rozpoznawanie płci

    Nie chcę tu nikogo wyśmiewać ale czytajac tego posta zastanawiam się jaki jest minimalny wiek legwana zielonego by poznać jego płeć :-p.


    http://terrarium.com.pl/forum/read.p...&i=5156&t=5156

    Rozumiem, że najszybciej to sondowanie ale czy to się da zrobić u maleńkiego legwana bo ja mam jakoś wątpliwości?

  2. #2

    Re: rozpoznawanie płci

    Są oczywiście szanse na to 50 / 50 )))) Albo będzie samiec, albo będzie samiczka. Nie ma szansy na rozpoznania płci po wykluciu. Słyszałem o wieku 3 miesięcy, ale to musi być naprawdę doświadczony hodowca. W każdym innym razie, jak napiszą Ci inni będzie to loteria.
    Pozdrawiam

  3. #3

    Re: rozpoznawanie płci

    "inni co mówili że to jest samica to mieli racje dziś patrzę w tera a tam leżą 3 jaja po prostu nie zdawałem sobie sprawy, że to samica. Podobno trudno u legwana w młodym wieku rozpoznać a mój to ma koło 3 lat ( no może to już nie jest młody wiek ) teraz to już wiem że to jest samica..."
    To cytat z innego terrarystycznego forum. Jest bardzo wymowny ;-) Nic dodać, nic ująć :-))) Było już kilka przypadków złożenia jaj przez samce, uhm...samice.


  4. #4

    Re: rozpoznawanie płci

    Czyli podsumowując człowiek, który pisał tego posta chyba za mało poczytał o legwanach.
    Mam nadzieje, że jak już mu się uda kupić taką małą samiczkę :-)) to będzie posiadał większą wiedzę o legach.

  5. #5

    Re: rozpoznawanie płci

    Hmm zawsze zostaje sondowanie, ale kto sie tego podejmie i ile bedzie kosztowalo... Co do doroslych osobnikow to chyba tylko i wylacznie po otworach udowych mozna rozpoznac plec. Moja samica po wykastrowaniu przybrala ksztalty samca i naprawde ciezko czasem okreslic plec...


  6. #6
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: rozpoznawanie płci

    Rozpoznanie płci możliwe jest już u rocznego legwana (może trochę wcześniej).Po pobocznych zgrubieniach u nasady ogona (rozwój hemipenisów) oraz wyraźnymi gruczołami udowymi u samców.


  7. #7

    Re: rozpoznawanie płci

    Zgoda dr..Jarku, tylko trzeba to wiedzieć, a większość osób mających po raz pierwszy legwana nie ma pojęcia o tych cechach płciowych ;-) Że jest to możliwe - oczywiście, ale w miarę z dobrym doświadczeniem. Że tego doświadczenia brak pokazuje życie - samce znoszą jaja ;-)


  8. #8

    Re: rozpoznawanie płci

    jeśli się kupuje jakiekolwiek zwierzę należy trochę o nim poczytać. Jak mozna nie miec pojęcia o cechach płciowych, w każdym artykule się o tym trąbi. Wystarczy tylko chcieć.

    Inna rzecz to doswiadczenie - tego zaden opis nie zastąpi .

    Czasami początkujący ma szanse określić płeć w momencie kiedy legwan się załatwia. Jak mój leg miał około roku może 1,5 to zauważyłam, w trakcie oddawania produktów przemiany :-) , że wysuwa hemipenisy. ( ale jestem ciekawski podglądacz :-P ).

  9. #9

    Re: rozpoznawanie płci

    Z opisu raczej trudno określić płeć za pomocą cechy, o której wspomniał dr. Jarek. Gruczoły udowe da się jeszcze wizualnie rozpoznać, ale już namacanie zgrubień u młodego, rocznego legwana wymaga doświadczenia. U dorosłych samców hemipenisy są dobrze wyczuwalne.


  10. #10
    miodzioxxl
    Guest

    Re: rozpoznawanie płci

    KTOŚ TU PISAŁ O WYKASTROWANIU, JA TAKŻE O TYM TROSZKĘ CZYTAŁEM, ALE NIE WIEM CZY TO JEST DOBRY WYBÓR I GDZIE TAKIE COŚ SIE WYKONUJE I CZY JEST JAKIŚ NAJLEPSZY WIEK NA WYKONANIU TAKIEGO ZABIEGU.

    NA CZYM ON TAK NAJPROŚCIEJ WG. WAS POLEGA??Rysiek napisał(a):


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •