Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Początkujący hodowca

  1. #1

    Początkujący hodowca

    Witam wszystkich. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    W zeszłym tygodniu kupiłem Legwana. jest młody, ma ok. 30 cm (bez ogona), myślę że ok 10-12 miesięcy. Mam parę pytań odnośnie hodowli tego gada oraz proszę o uwagi jeśli robię coś źle:

    1) W jakich ilościach i w jakich wielkościach kawałków podawać mu jedzenie? Dodam że od czasu gdy go kupiłem, tzn. 6 dni temu raczej nie jadł. Raz przyuważyłem, że zjadł troszkę natki pietruszki oraz pora.

    2) Terrarium narazie 50x50x80, oświetlenie 6-15 żarówka sun glo 60W, 15-20 świetlówka 15W Reptilight 500 lm + kabel grzewczy 25W, 20-6 kabel grzewczy 25W, wilgotność na poziomie 65-80%

    3)Jest raczej spokojny, gdy robię coś w terra raczej nie robi gwałtownych ruchów ani nie ucieka, obserwuje mnie. Próbowałem wziąść na ręce- miał wówczas zamknięte oczy, a gdy go chwytałem prubował się wyrywać, więc na razie daję spokój z wyciąganiem go z terra.

    4) W poniedziałek kupię witaminki dla gadów roślinożernych oraz wapń + D3. Czy oprócz tego dodawać coś do wody?

    Proszę o wskazówki i dziękuję wszystkim!!


  2. #2

    Re: Początkujący hodowca

    bez sensu włączane żarówki i sun glo i repti glo powinny chodzić 12h na dobe.

    czy w tropikach ciepło kończy sie o 15 po południu?


  3. #3

    Re: Początkujący hodowca

    odpowiedzi
    1

    moj legwan gdy był mały tez nie chciał specjalnie jesc , ale zacząłem mu podawac w dozwolonych ilosciach swierszcze <ale tylko przez jakis czas,potem juz nigdy mu nie dawałem>orazb granulat dostępny w sprzedazy,,iguana baby stick''. i zaczął jesć.potem gdy troche podrósł zaczął jesc wszystko owoce i warzywa procz kapusty.
    ale mozesz próbowac mu podawac rozne owoce i warzywa moze sie skusi. im mniejszy legwan tym mniejsze kawałki jedzenia powinenes dawac najlepiej na cienkie plasterki w przypadku owopców miekkich np.banana lub jabłka. A na całkiem drobne kawałki w przypadku twardszych warzyw np.marchewki.

    2

    wilgotnosc uwazam za dobra,kabel od 20-6 tez. ale zarowka i swietlówka powinny działac od 6 do 20 razem ,ale bez kabla bo moze byc za ciepło.

    3

    w pierwszych tygodniach daj mu spokuj ,ale musisz go przyzwyczajac do siebie np podajac pokarm z reki ,chociaz uwazaj bo jak ja mojemu legwanowi dawałem kawałek banana zreki to zamiast owoca przez przypadek ugryzł mnie w palec, i potem za kazdym razem jak wkładałem reke to chciał mnie posmakopwac . długo trwało za nim go tego oduczyłem.

    4

    sa w sprzedazy uzywki do wody które zawieraja wapn oraz d3. ja osobiscie uzywam iodzywki i wqitaminy

    zycze powodzenia w chodowli legwana

  4. #4

    Re: Początkujący hodowca

    legwany nie wchlaniaja wit. D3 z przewodu pokarmowego, wiec ta odzywka jest jedynie po to, zebys dal firmie (bodajze Exo Terra je produkuje ) zarobic kupowanie tej z D3 mija sie z celem.


  5. #5

    Re: Początkujący hodowca

    Saurus ma racje...


  6. #6

    Re: Początkujący hodowca

    dzięki za rady. Legwan je już sam warzywa i owoce. Znika prawie wszystko co mu daję. Ale niestety jest bardzo niespokojny więc nie biorę go na siłę na rękę. Próbuję go głaskać i dotykać ale strasznie mnie obserwuje a ogon szykuje się do uderzenia. Jeśli można to proszę o radę: brać go na siłę i przyzwyczajać, czy dać spokuj i głaskać na tyle ile pozwoli.


  7. #7

    Re: Początkujący hodowca

    zostawic w spokoju! jak chcesz glaskac jakies zwierze to kup kota (polecam, mam w domu 2 ). Przez jakis czas (najlepiej pare miesiecy) w ogole go zostaw w spokoju, w terrarium wykonuj tylko niezbedne czynnosci- wymiana jedzenia, wody itp.


  8. #8
    Tasha
    Guest

    Re: Początkujący hodowca

    hej!!!

    cos tu nie rozumie....jezeli legwan nie wchlania wit D3 z przewodu pokarmowego to po co pisaliscie zeby podawac mu raz w tygodniu wapno z wit D3
    bylabym wdzieczna jakbys mogl mi to wytlumaczyc czy podawac to wapno z witamina D3 czy samo wapno a D3 w jaki inny sposob ???

    pozdrawiam i z gory dziekuje

    TashA i Franko

  9. #9

    Re: Początkujący hodowca

    Witamina D3 wspomaga wchłanianie wapnia, a organizm legwana (nie tylko) sam wytwarza ją pod wpływem promieniowania UV. Podawana sztucznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego lub tylko znikoma jej część. Jest dobry preparat wapniowy Calcium Vitrum+D3. To połączenie 500mg wapnia z 200 j.m. (jedna tabletka). Dr.Robert pisał o podobnym (nazwy nie pamiętam) i tańszym preparacie dostępnym bez recepty w aptece. Podawanie witaminy D3 osobno mija się z celem, ale w zestawach witaminowych dla gadów lub w tych tabletkach o których piszę ona jest i tak może być. Jeśli masz inny preparat wapniowy bez D3 spokojnie możesz go stosować. Ja podaję jeszcze na zmianę z Vitrum Calcium pantothenicum i startą sepię. Polecam ;-)


  10. #10
    Tasha
    Guest

    Re: Początkujący hodowca

    hej!!!
    dzieki wielkie za odpowiedz i rozwianie moich watpliwosci

    tak jak ty uzywam wlasnie tego Calcium Virum z wit D3, podaje 1 tabletke tygodniowo i do tego oczywiscie codziennie starta sepia i witaminy dla gadow

    pozdrawiam

    TashA i FrankO

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •