Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 49

Wątek: Czy to norlamne!??:(

  1. #11

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Dostaje ,,garba" gdy sie do niego zblirzam. na rekach jest spokojny i zachowuje sie podejrzanie jak chcial by uciec lecz nadal wystawia brode tak jak by chcial mnie uderzyc lecz tego nie robi. Jutro przejde sie z nim do weta bo dzis niestety juz nie da rady. Ogolem lega mam ok 2 tygodni bez swieltowki i promiennika byl ok 1 tygodnia.(6dni). Podalem mu juz zeczy o kotrych wspomnial Pituophis z dodatkim skorupki jaka bardzo dorobno pomielonej. lecz narazie nie rusza nic. pozdrawiam i dziekuje za rady.


  2. #12

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Legwana trzeba koniecznie odzywic bo jest niedozywiony, odwapniony. Widac opuchnieta szczeke, zlamane zebro. Potrzebny fosforan wapnia, wapno: sepia, zgniecione na mialko skorupki z jaj gotowanych, witaminy z mineralami dla gadow takie jak np. Reptimineral H, a do tego dobre odzywianie. Oprocz wymienionych tu rad innych forumowiczow dodam jeszcze, ze zieleniny mamy juz pod dostatkiem. Rosnie juz rzodkiewka listki i sama rzodkiewke mozna drobno pokroic dobrze wplywa na apetyt, por pokrojony, szczypiorek. Rosnie juz tez groszek zielony (podajemy i strąki i listki groszku tak samo postepujemy z fasola podajemy i liscie i straki, cukinie. Awokado jest dobre gdy podajemy witaminy wtedy dobrze sie wchlaniaja bo jak wiemy niektore witaminy sa tylko przyswajane w tluszczach a awokado go zawiera. Arbuz nawadnia a teraz jest cieplo wiec chetnie bedzie go jadl. Juz pokazuja sie truskawki, pozniej beda jagody lesne, borowka amerykanska, wisnie, czeresnie, morele itp. Polecam liscie chrzanu pobudzaja apetyt i dobrze wplywaja na trawienie (nie zalega pokarm) a pozatym chrzan zawiera wit.A, B, C, E, PP ma tez dzialanie bakteriobojcze/grzybobojcze/rozgrzewajace. W miseczce legwana powinno sie znajdowac duzo roznych skladnikow, zeby legwam mogl sobie wybrac co mu smakuje i sie najesc.. Dobrze jest utrzec marchew i posypac ja takimi sytymi produktami jak: zmielone siemie, platki owsiane, otreby do tego dodac tej roznej zieleniny i owocow i niech je co mu zasmakuje. A jak nie je teraz sam to staraj sie mu pod pyszczek podsuwac i zachecac do jedzenia. Jesli bedzie na Ciebie syczal to jak otworzy pyszczek to w tym czasie wsun mu cos do zjedzenia, w ten sposob bedziesz rozbudzal w nim apetyt.
    Polecam tez kielki miedzy innymi lucerny jest bardzo odzywcza. To na razie tyle co mi przyszlo do glowy...

    Pozdrawiam
    [gadzinka]

  3. #13

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Moim zdaniem, jeśli masz go tak krótko, to lepiej żebyś go nie wyciągał. Takie zachowanie, jak opisałeś, może być oznaką osłabienia- jaszczurka nie ma siły reagować. Szanse na to, że jest spokojny z natury są naprawdę nikłe. Prawdopodobnie to nie twoja wina, tylko złej opieki w sklepie, a może i wcześniej.


  4. #14

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Dużo białka jest w lucernie i liściach fasoli.


  5. #15

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Dzikuje za radny napewno z nich skorzystam bo zdrowie zwierzaka jest dla mnie najwazniejsze! jutro z rana do Weta i zobaczymy co powie. podrawiam


  6. #16
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Czy pozycja unoszenia tylnej części ciała (jak na zdjęciu) często się zdarza? Czy ma problemy z oddawaniem kału i moczu. Czy w moczu znajduje się biały osad (kw. moczowy). Czy podczas oddychania widać wyrażnie żebra? Czy zmiany w szczęce górnej to obrzęk i zaczerwienienie - trzeba zerknąć do środka.

    Myślę, że powinieneś go zbadać przy pomocy RTG - szcz. jama brzuszna.

    ps. a poza tym powinieneś zadbać o środowisko chowu - temp. wilgotność, oświetlenie, UVB itp. Parametry znajdziesz w "opisie gatunku".


  7. #17

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Witam. Wlasnie wrocilem od weta. Dostal 2 zastrzyki i bylem po witaminki ktore przypisal. po a tym powiedzial ze mam promiennik miec wlaczony caly czas i wtedy kiedy bedzie sam chcial to bedzie pod nim siedzial czy w dzien czy w nocy. do tej pory mielam promiennik wlaczony ok 12-14 godzin od rana do wieczora lecz teraz do czasu gdy ,ma wrocic mu apetyt ma byc przez 24 godiny.

    Jarek co do warunkow chowu ma bardzo dobre!! Terrrium masz w zalaczniku lecz wtedy gdy jeszcze nie bylo skonczone(scianki,swietlowka i promiennik). Niedlugo pokasrze je w pelni ukonczone jak skoncze lecz tereaz zdrowie Leona jest waznejsze! Temp w terra pod promiennikiem nowym wynosi 32 stopnie a w calym terra i wacha sie w granicach 26-29 stoponi. wiec mysle ze nie jest to za niska temperatora. W baseniku temp. wody ma 28 stopni. z oddawaniem kalu nie mial problemu w kale nie bylo zadnych bialych sobstancji. teraz tylko czekam i zobaczymy czy bedzie poporawa mam ndzieje ze tak. pozdrawiam


  8. #18
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Czy to norlamne!??:(

    ......"z oddawaniem kalu nie mial problemu w kale nie bylo zadnych bialych sobstancji."........
    Upierałbym się przy RTG j. brzusznej - brak kw. moczowego w odchodach - może zalega w pęcherzu moczowym.....


  9. #19

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Zwracam uwagę na mały szczególik: surowe strąki, a właściwie obecne w nich nasiona są uznawane za trujące - zawarta w nich fazyna i fazeolunatyna ma właściwości drażniące przewód pokarmowy. Oczywiście, legwanom może to nie przeszkadzać, ja jednak radziłabym ostrożność w podawaniu zbyt dużej ilości surowych ziaren fasoli, groszku, wyki i innych bobowatych=motylkowatych (Fabaceae). Natomiast ugotowane są całkowicie nieszkodliwe. Izabela

  10. #20
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Czy to norlamne!??:(

    Nie polecałbym Avocado - spotkałem się z opinią, że jest toksyczne dla ptaków i gadów.

    Polecam za to mlecz w dużych ilościach.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •