Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: BIEGUNKA

  1. #1

    BIEGUNKA

    Witam, moj legwan juz od okolo tygodnia nieprzerwanie ma biegunke. Czestotiwosc zalatwiania sie jest normalna ale odchody sa plynne i straszliwie smierdza. Czy to kwestja pokarmu ( ogorek zielony, liscie, marchew, troche nektarynek )czy jakiś pasożyt czy tez jeszcze cos innego ?
    Czy moge mu podaćwęgiel zeby go troche odtruć ?
    Co sie w takiej sytuacji powinno zrobić ?


  2. #2

    Re: BIEGUNKA

    To może występować po ogórkach, jeżeli są one dużą częścią diety, także po zjedzeniu czegoś potraktowanego chemikaliami. Na razie zostawiłbym w diecie liście( jakie?)+ marchewkę, resztę usunąłbym. Konsultacja z weterynarzem, badanie kału także byłoby wskazane.


  3. #3
    kymon
    Guest

    Re: BIEGUNKA

    Witam,
    Pituophis napisał chyba wszystko, lecz ja bym jeszcze zrezygnował lub ograniczył nektarynki, ponieważ jak piszesz "trochę nektarynek", to nie wiem czy 1 na tydzień, czy 2 kg. dziennie.


  4. #4

    Re: BIEGUNKA

    Nektarynki powoduja fermentacje i nie powinno sie ich czesto podawac a jesli juz to w malej ilosci. Moja rada: zmienic na ten czas pokarm i podac ugotowane jajko, nastepnie pokarm lisciasty (mlecz, krwawnik, chrzan itp.). To powinno powstrzymac biegunke.
    Jezeli to nie pomoze, konieczna wizyta u weta.
    Dlaczego tak dlugo zwlekales z szukaniem porady... skutkiem biegunki jest niebezpieczne odwodnienie organizmu.

    Pozdrawiam
    [gadzinka]

  5. #5

    Re: BIEGUNKA

    Nie wiem, czy gotowane jajko przy biegunce jest dobre. Akurat ja zawsze w takich wypadkach u żółwi i legwanów dawałem liście( maliny, jeżyny, właśnie wymieniony przez Amazonkę krwawnik, babkę)+tarta marchew. Ale najlepiej udać się do weterynarza.


  6. #6

    Re: BIEGUNKA

    Pituophis chodzi tu o zmiane pokarmu, zeby organizm mial z czego wyprodukowac porzadny" stolec" :P Deore napisal, ze podaje liscie a biegunka wciaz jest.
    Do tego co napisalam wyzej bedzie dobrze podac mieso ugotowane najlepiej drobiowe chyba, ze skombinujesz oseska myszki - ile w nim enzymow wspomagajacych trawienie. I koniecznie liscie chrzanu dzialaja rozgrzewajaco i bakteriobojczo, krwawnik, babka - te rosliny dzialaja leczniczo i w ogole powinny sie znalesc w codziennej diecie legwana.
    Przy biegunce, wazne jest tez zapewnienie odpowiedniej temperatury nawet do 38*+ woda do picia.

    Pozdrawiam
    [gadzinka]

  7. #7

    Re: BIEGUNKA

    Wielkie dzieki za porady !!!
    Odpowiem kolejno na pytania :
    tak więc, ogórki żeczywiści są sporą częścią diety ( okolo polowy i kilka razy w tygodniu ). Troszke nektarynek to znaczy ze dostał je tylko dwa dni z rzędu po okolo 1/8 nektarynki - tylko jako urozmaicenie smakowe. A jesli chodzi o mysie noworodki i ogolnie mieso to jestem straszny idiota bo raz czytam zeby absolutnie nie podawac pokarmu zwierzęcego ( prócz białka z jajka ) bo legwany go w 100 % nie trawią a czasem słyszę o legwanach zjadających paczkę świerszczy dziennie-i wyglądają nie źle. Więc nie wiem co mam myslec. Do tejpory ozzy ( moj legwan ) nie dostawał mięsa ( tzn. dawałem mu kurczaka gotowanego ale nie chciał go ruszyć ) więc nie wiem jak jego żołądek zareagowałby na mięcho. A co do veta to nie mam w Tychach weterynaż który znal by sę na legwanacha do Katowic nie mam transportu. A nie chce ozzy'ego jazdą w autobusie gatować :/

    Wiec czy wystarczy jak bede mu podawal wymienione przez Was liście czy dać mu tego oseska mysiego ( ma okolo 90 cm dlugosci - poradzi sobie z oseskiem ? )

    Dzieki za pomoc raz jeszcze


  8. #8
    kymon
    Guest

    Re: BIEGUNKA

    Deore, legwan jedzący paczkę świerszczy dziennie i mysie ososeki na pewno będzie wyglądał świetnie, nawet lepiej od swoich ziomków będących jaroszami, ponieważ białko zwierzęce jest bardzo bogate w wartości energetyczne (podaje się je dla legwanów w stanach skrajnego wyczerpania) i powoduje szybki wzrost.
    Niestety prawda jest smutna, będzie wyglądał świetnie, lecz krótko.


  9. #9

    Re: BIEGUNKA

    Nie ma sensu dawać aż tyle ogórków, zwłaszcza teraz, kiedy jest doskonała darmowa zielonka na dworze.
    Trudno powiedzieć jak z nim postępować bez badań wetyerynaryjnych.Biegunka może być wynikiem zaburzeń bakterioflory, zatrucia , infekcjii, zle zbilansowanej diety. Bez badań tego nie stwierdzimy. W wypadku, gdy biegunka była wynikiem złego żywienia( głównie owoce)pomagało podawanie przez kilka dni wyłącznie liśc( mlecz, babka,krwawnik)i z dodatkiem potartej marchewki. W jednym wypadku biegunka wystąpiła z nieznanych przyczyn i też taki zabieg pomógł, ale może ustąpiłaby sama, nie można uogólniać. Na pewno nie jest to metoda uniwersalna.
    Wiem, że dr Zajączkowski przyjmuje próbki kału wysyłane przesyłką priorytetową, może on coś poradzi. Ważne, żeby zdiagnozować przyczynę, bo bez tego ani rusz.
    Białko zwierzęce jest dobrze trawione, natomiast nerki nie radzą sobie z nadmiarem kwasu moczowego przy wysokobiałkowej diecie. Jako uzupełnienie dla młodych może być( ale nie gotowany kurczak ), natomiast taki 90 cm to już podrostek, i raczej nie potrzebuje. Ewentualnie jednego w miesiącu oseska można podać, taka ilość na pewno nie zaszkodzi, natomiast moim zadaniem nie teraz podczas biegunki, ewentualnie po niej, jako wzmocnienie.


  10. #10

    Re: BIEGUNKA

    Przyczyny biegunek:
    biegunka zwana fermentacyjna - moze byc wywolana nieswiezym pokarmem, lub karmienie nadmierna iloscia pokarmu owocowego i warzywnego bez dodatku lisci, lub brakiem niedostatecznych enzymow trawiennych.
    biegunka na tle zakazen bakteryjnych-
    biegunka z obecnosci pasozytow-
    biegunka na tle niedozywienia-

    W Twoim przypadku najprawdopodobniej jest to biegunka wywolana niedozywieniem - jednostronnym karmieniem legwana (malo urozmaicona dieta) i najprawdopodobniej organizm zareagowal na brak wapnia biegunką.
    Nie wiem czy podawales legwanowi witaminy i mineraly ( Wapn ) i czy masz UV .
    UV ma duzy wplyw na wchlanianie jelitowe.
    Nie jestem za karmieniem legwana bialkiem zwierzecym i nigdy nie bylam ale sa sytuacje wyjatkowe gdy trzeba a za taka sytuacje uwazam Twoja.
    Biegunka jest zagrozeniem dla zycia i nie wolno jej lekcewazyc!!!
    Zwlekales bardzo dlugo z ta biegunka i musisz szybko podjac decyzje czym nakarmic legwana.
    Kazda biegunka prowadzi do utraty z organizmu wody i soli mineralnych (elektrolitow), ktore trzeba uzupelnic oraz wzmocnic organizm zwierzecia w niezbedne skladniki odzywcze jezeli szybko nie zareagujesz to mozesz stracic legwana.

    Pomyslnej kuracji
    [gadzinka]

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •