Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Szpinak?????

  1. #1

    Szpinak?????

    Witam - gdzieś słyszałem że szpinak jest tak samo szkodliwy jak sałata pod względem zawartości żelaza- czy to prawda ??!!
    Wiem że dla ludzi jest bardzo zdrowy .


  2. #2
    MataManX
    Guest

    Re: Szpinak?????

    Dla ludzi nie jest zdrowy - kiedyś ktoś sie pomylił w przepisywaniu jego właściwości i pominoł kilka zer i wyszło że szpinak jest zdrowy :P Równie dobrze można jeść trawę


  3. #3

    Re: Szpinak?????

    A co z legwanami mogą jeść szpinak czy nie ??


  4. #4
    kymon
    Guest

    Re: Szpinak?????

    Szpinaku legwanom nie podajemy.


  5. #5

    Re: Szpinak?????

    Sałata nie jest szkodliwa dla legwanów ze względu na żelazo !!! Tylko na szczawiany wiążące się z wapniem. A gdy chodzi o ich zawartość to szpinak ma ich znacznie więcej niż sałata. Nie należy go podawać.


  6. #6

    Re: Szpinak?????

    Cytat z FAQ - warto go czasem przeczytać ...

    "34. Sałata. Czy można ją podawać?
    Sałata zielona (Lactuca) należy do roślin zawierających duże ilości szczawianów (kwas szczawiowy) występujących powszechnie w postaci soli wapniowych i magnezowych u roślin. Szczawiany nie są przyswajane przez organizmy legwanów, a w większych dawkach stanowią blokadę uniemożliwiającą wchłanianie wapnia (m.in. przyczynia się do powstania MBD - patrz pyt 29) oraz powoduje uszkodzenia wątroby. Sałata chłonie również z otoczenia bardzo duże ilości metali ciężkich (ołów), jak też środków chemicznych. Z tego właśnie powodu nie powinniśmy podawać sałaty w dużych ilościach oraz często. Możemy ją podawać jako śladowy dodatek do karmy w okresie zimowym. Do roślin zawierających duże ilości szczawianów należą też: rabarbar, szczaw i szpinak.
    Konsultacja lek. wet. dr Jarek Zajączkowski "

    pozdrawiam


  7. #7

    Re: Szpinak?????

    Dzięki nie wiedziałem że to aż tak oczywiste .


  8. #8

    Re: Szpinak?????

    Coś więcej dopisać ? ;-) Wszystko na temat.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •