Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Sprawdzona dieta

  1. #1

    Sprawdzona dieta

    Witam oto skuteczna i zdrowa dieta , którą konsekwentnie podaje swojemu legwanowi :

    Poniedziałek :

    5x5cm sałaty
    Kiełki rzeżuchy
    Tarta marchew
    Drobno siekana rzodkiewka
    Liście rzodkiewki
    Liście pietruszki
    Kapusta pekińska
    Papryka czerwona lub zielona
    Bazylia
    Kiełki soi


    Wtorek

    Siekany por
    Cukinia
    Liść fasoli lub gorczycy
    Szpinak lub dławisz
    Pietruszka
    Liść kalafiora
    Liść rzepy
    Bazylia
    Lucerna

    Środa

    Mlecz
    Luceryna
    Mniszek
    Koniczyna
    Kwiat dziurawca
    Płatek róży
    Jeden młody świerszcz (max1cm) lub kostka 1cmx1cmx0,5cm żółtka kurzego
    Liść soji
    Bazylia

    Czwartek


    Koperek
    Liść kalafiora
    Liść rzepy
    Liść rzodkiewki
    Siekany por
    Tarta marchew
    Kapusta pekińska
    Kiełki soi
    Bazylia z Miętą

    Piątek

    5x5cm sałaty
    Tygodniowa rzeżucha
    Liść fasoli lub gorczycy
    Szpinak lub dławisz
    Pietruszka
    Liść kalafiora
    Liść rzepy
    Kiełki bambusa
    Mięta


    Sobota i Niedziela

    Kwiaty mniszka
    Kolędra
    Mlecz
    Siekany por
    Tarta marchew
    Liście fasoli
    Liść rzepy
    Płatek róży
    Szczypiorek (naładowany witaminką i sproszkowanymi Iguana Stick)
    Bazylia
    Liście lub kiełki gorczycy
    W miarę możliwości owoce - brzoskwinia , arbuz , nektaryna , banan .

    Staram się tego trzymać , a mój legwan najchętniej wychodzi jeść w sobote i niedziele Wtedy też naświetlam go "power sunem"
    Moim zdaniem ważne są też pory posiłków .
    Jedzenie które mu najmniej smakuje takie jak w Środę (z wyjątkiem białek zwierz.) Podaje wieczorem gdy jest bardziej głodny niż rano .

    W miare możliwości staram się hodować własne rośliny . I tak mam już :

    -Bazylię
    -Mięte
    -Fasolę
    -Soje
    -Gorczycę
    -Pietruszkę
    -Koperek

    Przysmakami mojego lega są Bazylia , płatek róży (częściej kupuje róże dla lega niż swojej kobiety)
    Mniszek , babka , luceryna , fasola , por

    Bazylia i Mięta są bardzo ważnymi elementemi tej diety ponieważ wzmagają procesy trawienia i pobudza kwasy żołądkowe , usprawniając w ten sposób procesy metaboliczne . To bazylia była narzędziem oswajania mojego lega , który kiedyś z ręki przyjmował tylko to , a teraz dostaje bazylie dopiero gdy wszystko ładnie zje i grzecznie wdrapie się na ramie kuszony jej zapachem .

    Iguana Stick – Wiem że to konserwanty ale jest to dobry dodatek do nieatrakcyjnych smakowo preparatów witaminowych –

    Białko zwierzęce – Stanowi 1% diety mojego lega i nie boje się o jego zdrowie , a już na pewno o MBD bo jego terra , oświetlenie , dostęp do słońca i dieta to szczyt możliwości człowieka ....

    Jak się skończy wylinka to zrobie foty z karmienia

    pozdro


  2. #2

    Re: Sprawdzona dieta

    Chciałbym jeszcze dodać że mój leg jest bardzo aktywny , ma 14-16 miechów i 68 cm długości , wyraziste kolory i silny chwyt .
    Według opinii weta jest doskonale rozwinięty i odżywiony - mam się czym chwalić i mogę być z niego dumny .


    PoZDro


  3. #3

    Re: Sprawdzona dieta

    Nie rozmumiem po co podczas okresu letniego dawać legwanowi sałate czy kapustę pekińską, ja nawet w zimę jej nie podaję.

    Po drugie po co świerszcz???

    na tym forum najzdrowsze i najlepiej wyglądające legwany nigdy w życiu nie dostawały białka zwierzęcego..


  4. #4

    Re: Sprawdzona dieta

    Zimą podaje :

    -Mięte 5%
    -Bazylię 10%
    -Fasolę - liście i kiełki 25%
    -Sałatę 5%
    -Kapustę 10%
    -Rzeżuchę 10%
    -Marchew 5%
    -Soczewicę - liście i kiełki 15%
    -Soję - liście i kiełki 10%
    -Siekany por 5%

    -Szczypiorek :

    - Preparaty witaminowe w dawkach nieco mniejszych niż zaleca producent + wibowit junior + kruczone Iguana baby stick - To wszystko zapakowane w Szczypiorek .


  5. #5

    Re: Sprawdzona dieta

    Sukcesem będzie jak będziesz go miał 2, 3, 4, 5 lat ... a ja się bez bicia przyznaję że na początku dawałam gotowane kurze mięso :/ ale już od baardzo dugiego czasu (jak tylko się dowiedziałam że to szkodliwe i skraca życie legwanowi) leg jest na całkowicie wegetariańskiej diecie


  6. #6

    Re: Sprawdzona dieta

    Co do białka to zaczynam od tego odchodzić bo coraz większa ilość osób odradza nawet ten 1% białka w diecie .

    A co do kapuchy i sałaty to są to bardzo śladowe ilości dosłownie 5x5cm dwa razy w tygodniu , z hodowli mojego dziadka - nie boje się o ołów i inne szkodliwe substancję bo wiem że dziadek nie pryska , dba , a najbliższa ruchliwa droga jest kilka kilometrów od działki i szklarni . Wiem że brzmi to trochę naiwnie ale cóż zrobić jak mam zdrowiutką sałatę pod nosem to mam nie skorzystać ????

    Przy tak zróżnicowanej diecie trochę sałaty nie powinno chyba zaszkodzić.
    Proszę o opinię weta i pana Rysia .

    PoZdRo


  7. #7

    Re: Sprawdzona dieta

    Jezu zabrzmiało to przynajmniej jak z horroru .

    Chodzi ci o sałatę i białko ??

    Bo jeśli chodzi o inne składniki to chyba wszystko gra co ?

    "Nie krytykuj tylko prostuj"

    PoZDro


  8. #8

    Re: Sprawdzona dieta

    Dieta jaką stosowałem w lecie u moich legwanów:

    Poniedziałek :
    Liście (a jeśli były dostępne także kwiaty) mniszka, koniczyny, babki zwyczajnej i lancetowatej, lucerny oraz kilku innych gatunków bylin i roślin jednorocznych, liście różnych drzew (robinia, klon, morwa itd.)

    Wtorek
    Liście (a jeśli były dostępne także kwiaty) mniszka, koniczyny, babki zwyczajnej i lancetowatej, lucerny oraz kilku innych gatunków bylin i roślin jednorocznych, liście różnych drzew (robinia, klon, morwa itd.)

    Środa
    Liście (a jeśli były dostępne także kwiaty) mniszka, koniczyny, babki zwyczajnej i lancetowatej, lucerny oraz kilku innych gatunków bylin i roślin jednorocznych, liście różnych drzew (robinia, klon, morwa itd.)


    Czwartek
    Liście (a jeśli były dostępne także kwiaty) mniszka, koniczyny, babki zwyczajnej i lancetowatej, lucerny oraz kilku innych gatunków bylin i roślin jednorocznych, liście różnych drzew (robinia, klon, morwa itd.)

    Piątek
    Liście (a jeśli były dostępne także kwiaty) mniszka, koniczyny, babki zwyczajnej i lancetowatej, lucerny oraz kilku innych gatunków bylin i roślin jednorocznych, liście różnych drzew (robinia, klon, morwa itd.)

    Sobota i Niedziela
    Liście (a jeśli były dostępne także kwiaty) mniszka, koniczyny, babki zwyczajnej i lancetowatej, lucerny oraz kilku innych gatunków bylin i roślin jednorocznych, liście różnych drzew (robinia, klon, morwa itd.)

    Oprócz tego raz w tygodniu odrobina tartej grubo marchewki oraz 1-2 razy w tygodniu owoce jako dodatek.


    Przytoczona dieta Albino to dieta do stosowania w zimie, gdy nie ma liści. Teraz po prostu szkoda faszerować legwana chemią, kiedy wokół jest tyle rośłin znacznie dla niego odpowiedniejszych. Udział warzyw to tylko 10-20% diety, resztę powinny stanowić liście, a w lecie mogą być tylko liście. Z diety tej wyrzuciłbym kiełki bambusa (jak rozumiem konserwowe), szpinak oraz róże (same w sobie są dobre, ale te z kwiaciarni to naszpikowane chemią pseudorośliny). Ograniczyłbym kapustne (choć w małych ilościach w zimie mogą być podawane).

    Na mojej diecie samica skończyła właśnie 12 lat, wielokrotnie składała jaja, a jej młode po rocznym pobycie u mnie, zdrowe i całe poszły w świat, do innych legwaniarzy.


  9. #9

    Re: Sprawdzona dieta

    Dzięki za radę - Nie wiedziałem że może jeść liście Klonu - pełno ich wokół zastąpię nimi szpinak i sałatę !

    THX


  10. #10

    Re: Sprawdzona dieta

    dr Robercie zastanawiają mnie wartości odżywcze liści kalafiora i rzepy..


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •