Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. #1

    bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    zwracam sie do wszystkich hodowcow gekonow lamparcich i nie tylko.
    pamietajcie o odpowiedniej ilosci witamin dla swoich podopiecznych
    nie wystarczy posypac swierszcza wapniem lub jakimis witaminami.
    mlodym gadom dawajcie codziennie wapno w plynie i wit.A+D3. to jest na prawde wazne. ja tylko posypywalem swierszcze i o malo co nie pozbylem sie lamparcika teraz jest z nim troszke lepiej ale nadal mizernie wyglada.
    podobno to wlasnie brak odpowiedniej ilosci witamin powoduje polykanie kamienie itp. --- tak powiedziala mi weterynarz z zoo.
    mozna nawet czasami podawac sok marchwiowy np. Kubuś

    pamietajcie o witaminkach i dbajcie o pupili)))))))
    oczywiscie nawet starym gadom potrzebne sa witaminy

  2. #2

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Witaminę d3 łatwo przedawkować. Trzeba umieć dobierać odpowiednie dawki. Można się albo kogoś poradzić albo stosować naświetlania UV - wtedy sam sobie tę witaminkę wytworzy.


  3. #3
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Głównym źródłem aktywnej biochemicznie witaminy D3 dla gadów jest biosynteza w skórze pod wpływem słońca lub UV. D3 nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Tak podaje przynajmniej fachowa literatura weterynaryjna. Teza poparta jest obserwacjami rozwoju krzywicy u młodych lub MBD u dorosłych pomimo podawania optymalnych dawek witamin. Co do toksyczności brak danych w podawaniu doustnym co nie oznacza dobrowolności w podawaniu - wszelki nadmiar szkodzi. Dawkowanie wit. D3 w większości podręczników wet dotyczy dawki domięśniowej - tu łatwo przedawkować i to jest na prawdę niebezpieczne.
    Problem zjadania ciał obcych ma tyle wyjaśnień ilu jest interpretatorów. Oto kilka z nich:
    1. stres środowiskowy
    2. niedobory soli mineralnych
    3. nawyki
    4. robaczyca przewodu pokarmowego
    5. zaburzenia centralnego układu nerwowego (paramyxowiroza)
    I wszystkie da się logicznie udowodnić.


  4. #4
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Witamina A codziennie? Po miesiącu gekonowi zlezie skóra a pod nią pojawią się trudno gojące się rany. Taki stan nazywa się hyperwitaminozą.


  5. #5

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    wszystko co wczesniej napisalem powiedziala mi weterynarz z zoo. chyba by mi kity nie wciskala?
    dzieki za wasze odp.
    na pewno sie przydadza

  6. #6

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Jak kazał Ci podawać te witaminy i to codziennie to wiesz, raczej to dziwne.
    I to jeszcze koniecznie.
    Ja mam jaszczurki parę ładnych lat i nigdy nie dawałam tych witamin. Daje preparaty witaminowe dla gadów ze 2 razy w tygodniu i wapń około 2 razy u starszych i 3-4 razy w tygodniu u młodych. Stosuję UV. Do tej pory udało mi się wyciągnąć z 'odwapnienia' i początków krzywicy 3 młode gady, które kupiłam w nienajlepszym stanie (wtedy były zwiększone dawki wapna). Więc jak widzisz wcale te witaminy nie są potrzebne a z tego co pisze dr Zajączkowski to mogą jeszcze poważnie zaszkodzić jak przedawkujesz.


  7. #7

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ja daje mieszanke witamin z wapnem... i co jakis czas naswietlam UV.
    Moze to od tego biora sie problemy z moim gekonikiem.. wyglada zdrowo ale ma tendencje do zapychania sie

    z tego co slyszalem ta babka z zoo zajmuje sie od wielu lat gekonami wiec mysle ze wie co pisze...


  8. #8

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    dzisiaj znowu rozmawialem z weterynarzem
    a+d3-raz w tygodniu
    wapno codziennie
    przynajmiej teraz jak jest mlody

  9. #9
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: bardzo wazne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    RAZ W TYGODNIU TO BRZMI O WIELE LEPIEJ - TYLKO ILE?
    2-3 KROPLE BEZPOŚREDNIO DO GARDŁA.
    WAPŃ - 150-180 mg/kg ciężaru ciała dawka dobowa.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •