Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: MARTWE ZWIERZĘTA

  1. #1
    dr Robert
    Guest

    MARTWE ZWIERZĘTA

    Zwracam się do posiadaczy gadów, hodowców, właścicieli sklepów zoologicznych. Niestety zdarza się często, że hodowane zwierzę z różnych powodów kończy życie. Wtedy zwykle wyrzuca się je albo zakopuje. Ciało tego zwierzęcia może być bardzo przydatne do celów naukowych. Brak materiału często prowadzi do zaniechania bardzo ciekawych badań, zwłaszcza, że przyjąłem zasadę, aby unikać zabijania zwierząt specjalnie do tych celów. Jeżeli więc padnie Wam żółw, jaszczurka, wąż czy krokodyl napiszcie e-maila (maslak@biol.uni.wroc.pl) lub zatelefonujcie do mnie (0-prefiks-71 375-40-11). Prośbę kieruję do hodowców z całej Polski, choć zdaję sobie sprawę, że mogą być problemy z transportem. W przypadku cenniejszych gatunków jestem w stanie pokryć koszty transportu, za same zwierzęta niestety nie jestem w stanie zapłacić. Szczególnie liczę na hodowców z Wrocławia i Dolnego Śląska, gdzie oczywiście łatwiej byłoby mi odebrać zwierzęta. Jak zabezpieczyć martwe zwierzę. Najlepszy sposób to włożenie ciała do worków foliowych i umieszczenie w zamrażalniku. Inna metoda to umieszczenie w alkoholu (najlepiej spirytus powyżej 70%, ale przez krótki czas może być mniejsze stężenie), z tym, że przy większych i średnich gadach dobrze jest wstrzyknąć alkohol również do jamy brzusznej, bo skóra gadów jest słabo przepuszczalna.
    Robert Maslak
    Instytut Zoologiczny
    Uniwersytet Wrocławski
    Sienkiewicza 21
    tel. 375-40-11
    e-mail: maslak@biol.uni.wroc.pl


  2. #2

    Re: MARTWE ZWIERZĘTA

    "......Inna metoda to umieszczenie w alkoholu (najlepiej spirytus powyżej 70%,...."



    to chyba troche szkoda....?


  3. #3

    Re: MARTWE ZWIERZĘTA

    Robert-czy dotyczy to wszystkich grup gadów czy tylko Lacertidae?
    Przejrzę swoje "zapasy" i zobaczę co przetrwało w odpowiednim stanie.
    Denaturat niszczy-zaciera ubarwienie,ale jest tanio dostepny.Może być?


  4. #4
    Łukasz U.
    Guest

    Re: MARTWE ZWIERZĘTA

    W slepach chemicznych można dostać denaturat nie barwiony przeźroczysty więc chyba problem barw odpada.

  5. #5

    Re: MARTWE ZWIERZĘTA

    Możesz się dogadać i alkohol otrzymać z powrotem:-))))


  6. #6
    dr Robert
    Guest

    Re: MARTWE ZWIERZĘTA

    Może być denaturat. Chociaż nie wiem co to jest ten denaturat. Konserwowanie "na szkielet" w denaturacie na pewno nie szkodzi, natomiast nie wiem czy nie niszczy struktury DNA (może niektóre zwłoki kiedyś się do tego przydadzą). Jak się dowiem to napiszę. Ale do anatomii jest na 100 % dobry. Dziękuję za odzew. Chodzi mi o wszelkie gady.


  7. #7
    dr Robert
    Guest

    Re: MARTWE ZWIERZĘTA

    Denaturat może być, jak najbardziej się nadaje.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •