Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 43

Wątek: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

  1. #11

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    Hmm, po pierwsze nie bierz go na ręce... Stres, tyle o nim było. Kameleon nie może miec bezpośredniego dostępu do żródła ciepła ani do przewodów elektryccznych. Zmierz temperaturę w terra, jeżeli w najcieplejszym miejscu (pod zarówką) jest około 35-40, a w najchłodniejszym 20 st C to good. W przypadku wyższych temperatur musisz szybko zadziałać. Ciemna barwa zwierzęcia w terrarium może na to wskazywac, szczególnie, że po jego wyjęciu robi się 'normalny'.
    hatiras

  2. #12

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    więc napisze coś od siebie
    Kamień wywal na 1 miejscu one dość bardzo grzeją i może być niemiło, do tego jest to nienaturalne źródlo ciepła ponieważ w naturze słońce świeci od góry więc po co mu jeszcze w terra mieszać... . Jak dobrze zrozumiałem kamek siedział na osłonie świetlówki, ale jeśli to świetlówka UV (nie wiem czy wogóle masz ją) nie może być na niej osłona szklana czy plastikowa bo promienie uv nie przedostaną sie na zewnątrz. Roślinki wywal bo mimo że rośliny są urozmaiceniem diety to naprawde nieliczne, inne mogą powodowac naprawde złe skutki . Nie wiem czy masz UV jeśli nie to może z jego braku kamek nie ma apetytu ? I ostatnia myśl... jesteś pewien że kamek pije wode ? Moja samica miała słaby apetyt ale od czasu jak nauczyłem ją pić z ręki (nakraplacza) od razu lepiej je
    To wszystko co mi do głowy przychodzi zrobiłbym samiczce troche fotek ale nie potrafie zrobic stronki żeby je umieścić

  3. #13

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    i jeszcze dopisze że kamek nie ma po czym łazic ma dużo zielsk ale mało gałęzi
    a jeść może jeszcze nie jeść z powodu małej wentylacji: w terra sie robi zaduch i kamek nie ma apetytu... a na fotce nie widziałem nigdzie wentylacji a u kamka nawet 1 albo 2 ściany powinny byc z siatki !!

  4. #14

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    No właśnie, rośliny kupione w sklepie składają się w 99,99% z szkodliwej chemii, a tego się z komórek prysznicem nie wypłucze! Paprotka byłaby ok tylko gdyby ją hodować od sadzonki w odpowiedniej ziemi (np. do warzyw, a nie kwiatków ozdobnych, która zawiera dodatki żeby kwiatki były zieleńsze, ale kamele to od tego raczej czernieją:-(
    no i nawozy do roślin ozdobnych to też nie to samo co witaminy dla gadów

  5. #15
    dr Robert
    Guest

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    Jemeńskie od zawsze (a miałem je jako jeden z pierwszych w Polsce) miały u mnie gąszcz roślin, w tym ze sklepów. Ważniesze jest w tym przypadku rolę jaką spełniają przy zwiększaniu wilgotności w terrarium niż ich ewentualna zły wpływ jako marginalnego zupełnie (jeśli w ogóle) źródła pokarmu. W końcu kameleony to owadożercy.


  6. #16

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    No, cóż - w zamierzchłych czasach to i rośliny inne bywały, nie tak jak teraz prawie wyłącznie z wielkotowarowych upraw holenderskich...
    A co do marginalnego wpływu, to zawsze kiedyś jest ten pierwszy raz- nie żebym źle życzył, ale ja nawet marginalnie nie jadłbym tak "przyprawianych" roślinek. (Patrz informacje na temat akumulacji trucizn w łańcuchach pokarmowych w pierwszym lepszym podręczniku biologii). Wilgotność w końcu można uzyskać przez zraszanie - może trochę wysiłku to kosztuje, ale dla gadów bezpieczniej.
    Natomiast co do tego że byłeś jednym z pierwszych, to jeśli brać pod uwagę wszystkich którzy mi to mówili przed tobą, to daję ci pozycję , hm... niech no policze.... około czterdziestą ;-)

  7. #17

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    Luqu, widać, że nie jesteś autorytetem w kwestii hodowli kameleonów, jezeli w przypadku jemeńskiego polecasz zraszanie w celu podniesienia wilgotności... Nie zdarzyło mi się czytac o problemach związanych ze spożywaniem przez kameleony liści (a jak mniemam, według Ciebie wszytkie rośliny są szkodliwe), natomiast przeczytałem wiele o infekcjach oczu spowodowanych zraszaniam gada...
    Co do Twojego rankingu...hmmm, mało wiesz.

  8. #18

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    Nie wiem co czytałeś, autorytetem nie jestem i nie pretenduję to tego miana, choć też kamele już troche mam, znam też zagranicznych hodowców o dłuuuugim doświadczeniu i wielu sukcesach- i bazuję też na ich spostrzeżeniach i na tym co u nich osobiście widziałem.
    Nie wszystkie rośliny uważam za szkodliwe - czytaj uważnie!
    Osobiście u kameli nie mam roślin w ogóle, i zraszam terrarium, a nie gady!
    Poza tym w lecie trzymam je na polu i od deszczu też jakoś im się nic nie dzieje - podobnie zresztą jak w naturze (to kwestia dobrej wentylacji w terra, ma być wilgoć, ale nie może być zaduchu i zbytniej parówy)

  9. #19

    luqu

    hatiras jakbys znał luqu to napewno byś nie napisał ze nie jest doświadczonym hodowcą byłem u niego i nie znajdziesz drugiej takiej hodowli kameleonów jemeńskich w Polsce (chyba) mam od niego samiczke piękny kamek dokładnie oglądałem zwierzaki i naprawde jest co podziwiac !! Na pewno nie jest amatorem a kameleony hoduje od kilkunastu lat i naprawde drugą taką hodowle ciężko będziesz miał u nas znajść, no i prawie wszystkich informacji o kameleonch jakie posiadam on mi udzielił
    PS. luqu wejdz na skypa i daj jakis znak napisałem ci maila
    dziękuje za uwage

  10. #20
    dr Robert
    Guest

    Re: Mój Kameleon nie chce jeść od 4 dni! Pomocy

    Może byłem i 40-ty, ale raczej w Europie, nie w Polsce . Jemeny trzymałem zaraz po masowym rozmnożeniu tego gatunku przez Petra Necasa (nie mam teraz dostępu do notatek, więc daty nie podam), gdy pierwsze osobniki z jego hodowli zaczęły trafiać do USA i Europy Zachodniej. Cóż, historia tego gatunku w hodowli nie jest długa. Przed czeskim "odkryciem" tego gatunku był właściwie nieznany wśród amatorów hodowli. Wydaje mi się, że był to przełom lat 80-tych i 90-tych. W każdym razie po kilkakrotnym rozmnożeniu pozostawiłem sobie tylko samca, który osiągnął dość sędziwy jak na jemena wiek - 8 lat. Ale to przecież nie ma w tej chwili znaczenia, bo własne doświadczenia to tylko część wiedzy o gatunku. Warto więc oprzeć się na doświadczeniach i badaniach innych.

    Kameleony jemeńskie miałem dawno, ale nie tak dawno, aby nie docierały do nas rośliny z holenderskich hodowli. Nie demonizowałbym ich szkodliwego wpływu zwłaszcza po zastosowaniu "kwarantanny". u żadnym moich zwierząt nie zauważyłem jakiś widocznego szkodliwego wpływu. Zresztą jeśli ktoś jest tak bardzo ostrożny to może wziąć do terrarium rośliny które od lat ma w domu lub mają jego znajomi, rodzina itp. Ja uważam, że taka ostrożność jest zupełnie niepotrzebna.

    Co do wilgotność przez zraszanie to w terrariach bez udziału roślin takie zraszanie ma swoje poważne wady. Woda bardzo szybko paruje (zwłaszcza, że kameleony muszą mieć dobrą wentylację), natomiast przy obecności roślin wilgotność powietrza utrzymuje się znacznie dłużej, a na pewnym poziomie, o czym już pisałem (transpiracja liści i parowanie wody z ziemi w doniczce) stale.
    Porównywanie zraszania za pomocą spryskiwaczy w warunkach terrarium do deszczu w warunkach naturalnych jest małym nieporozumieniem. W naturze deszcz zwykle kapie (chyba, że jest gwałtowna burza), a kameleon ma większe możliwości ukrycia się, w terrarium pod ciśnieniem "wyciskamy" wodę (czesto wzbogaconą chlorem). Dlatego np. wiele problemów z oczami u kameleonów upatruje się właśnie w spryskiwaniu ich wodą. Wystarczy prześledzić publikacje np. w Chameleon Information Network.
    Drugi powód uzasadniający obecność żywych roślin w terrarium to możliwości kryjówki. Kameleony są wrażliwe na stres, a największe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dają im rośliny, w końcu w środowisku naturalnym występują właśnie na drzewach i krzewach. Nie widzę powodu, aby ich tego pozbawiać. Z ostatnich publikacji popierających tę tezę warto polecić choćby:
    Hegetschweiler, K.T., Jermann, T., and Baur, B.: Einfluss der pflanzlichen Strukturvielfalt im Terrarium auf die Aktivität und das Verhalten junger Jemenchamäleons (Chamaeleo calyptratus). Der Zoologische Garten Vol. 73, No. 6 (2003), pp. 359–367.

    Kameleon jemeński to twardy i bardzo plastyczny gatunek jak na kameleona, zdolny do przetrwania i na rolniczych, wilgotnych plantacjach i na przydrożnych drzewach w całkiem prawie suchych rejonach Jemenu, wytrzymujący zarówno 40 stopniowe upał w dzień i przymrozek w nocy. W terrarium też wytrzyma wiele, będzie żył i rozmnażał się także bez roślin. Ale czy nie warto stworzyć mu warunków możliwie najbardziej komfortowych, a tego moim zdaniem nie da się zrobić bez roślin dla tego nadrzewnego gatunku.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •