-
Re: długowieczność u jaszczurek???
Udokumentowane długości życia gadów są na stronie:
http://www.pondturtle.com/lturtle.html#Geochelone
Natomiast jest to oczywiście dość ograniczony zbiór prowadzony od pewnego czasu. Spośród gadów za najstarszy dość dobrze udokumentowany wiek przeżycia uważa się osobnika żółwia promienistego (Geochelone radiata), który był prezentem kapiatan Cooka dla królewskiej rodziny w Tonga. Podarowany został w 1773 lub 1777 roku i dożył prawdopodobnie co najmniej do 1953 roku. Z tego czasu znane jest zdjęcie tego egzemplarza w czasie wizyty królowej Elżbiety i księcia Edynburga na Tonga. Nie jest znany wiek tego osobnika w momencie podarowania, ale był już wówczas dorosły czyli miał co najmniej 15 lat. Różne żródła podają, że żył 188 lub 205 lat. Przypuszczalnie nie zginął śmiercią naturalną.
Wielkie żółwie z Aldabry (Dipsochelys dussumieri) udokumentowane dane mówią o 150 latach przeżytych w niewoli.
Oczywiście są to wartości maksywamlne, niemożliwe do osiągnięcia w warunkach naturalnych. Wspomniane wielkie żółwie z Aldabry żyją w naturze 55 do 70 lat.
Spośród jaszczurek zdecydowanie krótko żyją kameleony, nawet w hodowli rzadko przekraczają 10 lat i to tylko duże gatunki. Są i takie co często w naturze nie doczekują potomstwa, np. Furcifer lateralis zwykle w naturze żyje krócej niż 2 lata, a inkubacja jaj jest wielomiesięczna, zanim wylęgną się młode, samica już nie żyje.
Natomiast zaskakująco długo żyją niektóre nawet małe jaszczurki z rodziny Lacertidae, Podarcis pityusensis ok. 20 lat. Oczywiście w hodowli.
Długowiecznych jaszczurek raczej nie ma, no chyba, że wspomniane Cyclura i ewentualnie Ctenosaura, ale to ok. 30 lat.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum