Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Sezon na ślimaki...

  1. #1

    Sezon na ślimaki...

    Jestem szczęsliwym posiadaczem parki tilikw, a jako że powoli robi się zielono i slimaki w końcu wychodzą, to chciałbym je pokarmić ślimaka, za którymi ponoć przepadają.
    Stąd pytania:
    czy istnieją jakieś przeciwskazania a propos slimaków?
    czy są może nosicielami jakichś pasożytów?
    Czy mogą zaszkodzić moim tilikwom?
    Jakie są wartości odżywcze ślimaków?
    i w jakim stopniu mogą zastąpić w diecie świerszcze? (bo moge mieć na przykład lepsze własności)

    Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam ;-)

    (w archiwum mało o tym było niestety)


  2. #2

    Re: Sezon na ślimaki...

    > czy są może nosicielami jakichś pasożytów?
    Bardzo czesto tak.

  3. #3

    Re: Sezon na ślimaki...

    Tu jest tez troche o slimakach ( w odpowiedzi Dr. Roberta )




    http://www.terrarystyka.com.pl/forum...ic.php?t=21789

  4. #4

    Re: Sezon na ślimaki...

    kiedyś oglądałem program o pasorzytach, które włażą w slimaka i "kierują" nim specjalnie tak, żeby drapierznik go zjadł i się zaraził :/ obrzydactwo


  5. #5

    Re: Sezon na ślimaki...

    Tak tylko tego pasożyta widać gołym okiem (widać gnoja jak "pulsuje" w czułku ślimaka) takiego okazu lepiej nie dawać do zjedzenia, ale nie wiem czy to cuś występuje w Polsce

  6. #6

    Re: Sezon na ślimaki...

    Tak jak pisałem, pasożyty są dość specyficzne dla danej grupy (nie wszystkie), ten "ruszający się pasożyt w "rogu" ślimaka" musi być zjedzony przez ptaka, który jest jego żywicielem ostatecznym, o ile dobrze pamiętam, a ruchy służą właśnie zwabieniu ptaka. Ze ślimaków w żadnym razie nie należy rezygnować, a już na pewno nie w przypadku tilikwy. To nie jest dla tilikwy przysmak, dodawany czasem do pokarmu, ale podstawa żywienia ! Świerszczy dorosłym tilikwom prawie nie podaje, czasem szarańcze.

    To są scynki ślimakożerne i jeśli tylko jest okazja czyli od wiosny do początku zimy powinny dostawać ślimaki. Dobrze jest też w czasie gdy ślimaków jest dużo, zamrozić je na zimę w niewielkich porcjach i czasem podawać. Natomiast w lecie ślimaki można dość długo przetrzymywać w lodówce (ale podawać w temperaturze pokojowej, a nie zimne prosto z lodówki). Można podawać wszystkie lądowe ślimaki jaki u nas występują (oprócz chronionych i gatunków wodnych), warto tylko uważać, aby nie były zatrute chemicznymi środkami jakie ludzie stosują do ich zwalczania (ogródki działkowe, w pobliżu upraw rolniczych). Dobrze jest podawać ślimaki skorupkowe, bo zawsze trochę skorupki zostanie zjedzone, a to źródło wapnia. Oczywiście wielkość ślimaka dobieramy do możliwości tilikwy, szczęki mają silne, ale z większymi ślimakami sobie nie poradzą. Daje wszystkie, oprócz okresowo chronionych winniczków. Inne chronione ślimaki nie występują w mojej okolicy lub jest ich tak mało, że ich nie spotykam.


  7. #7

    Re: Sezon na ślimaki...

    Dziękuje bardzo wszystkim za odpowiedź A swoim tilikwom daje slimaki w przeważającej większości, chciałem tylko wiedzieć czy to odpowiednia dieta

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •