Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: ŚLIMAKI dla agamy

  1. #1

    ŚLIMAKI dla agamy

    właśnie wyczytałam , że agamkom (mam małą brodatą) dla urozmaicenia diety można podawać ślimaki Z ŁĄKI!
    Czy to prawda? Chetnie urozmaiciła bym żarełko mojemu no name'ikowi. Słyszałam też o ślimakach z puszki..... tylko nie wie gdzie je dostać, gdzie nie spytam w sklpie to nikt o tym nie słyszał ;/

  2. #2

    Re: ŚLIMAKI

    eeeeeeeee już się dowiedziałam.....
    trzeba je wydłubać ze skorupki

  3. #3

    Re: ŚLIMAKI

    Oczywiście, że możesz je podawać agamce. Staraj się zbierać je w miarę daleko od drogi i raczej mniejsze osobniki - mniej w nich potencjalnych zanieczyszczeń, a do tego agamka łatwiej poradzi sobie ze skorupką.
    Pozdrawiam


  4. #4

    Re: ŚLIMAKI dla agamy

    Jesteście na 100% pewni, że wszystkie takie ślimaki znalezione na łąkach nadają się do podawania agamkom?? Bo ja już na ten temat słyszałam tak różne informacje, że w końcu dałam sobie spokój i moim agamkom podaje ślimaki, ale tylko te z puszki ZooMed.
    Jak to w końcu jest...?

  5. #5

    Re: ŚLIMAKI dla agamy

    wydaje mi sie ze byl kiedys taki post i nie ktorzy mowili ze slimaki maja duzo pasozytow ale reki nie dam sobie za to uciac

  6. #6

    Re: ŚLIMAKI dla agamy

    Majcher- zaciekawiło mnie to z tymi ślimakami i poszukałam na forum (to prawda z tymi pasożytami, na szczęście nie są one groźne dla gadów)

    http://www.terrarium.com.pl/forum/re...87#reply_17336



    http://www.terrarystyka.com.pl/forum...ic.php?t=21789

  7. #7

    Re: ŚLIMAKI dla agamy

    no wlasnie wiedzialem ze cos juz bylo

  8. #8

    Re: ŚLIMAKI dla agamy

    Moje brody (ameivy i błotniaki też) dostają po ślimaczku raz na 2 tygodnie czasem częściej - zwyłke polne ślimaczki skorupowe (żadnych winniczków czy innych mutantów absolutnie nie daję) Gady je uwielbiają i zawsze dostają w całości - o samą skorupkę (jak już wyciągną ślimaka ze środka też się kłócą) w skorupce jest dużo minerałów i w przypadku młodych małych ślimaków jest ona delikatna - polecam

  9. #9

    Re: ŚLIMAKI dla agamy

    Witam

    Winniczki są to właśnie te najpopularniejsze u nas ślimaczki skorupkowe

    I właśnie je bez żadnych przeciwskazań można podawać gadom jeśli oczywiście pochodzą z odpowiednio czystego biologicznie otoczenia i nie jest to prawnie zakazane (sezon odłowu)...

    pozdrawiam
    Rewja


  10. #10

    Re: ŚLIMAKI dla agamy

    hmmmmm - to są ślimaki objęte ochroną w Polsce
    ślimakowate Helicidae
    ślimak tatrzański Chilostoma cingulellum
    ślimak Rossmasslera Chilostoma rossmaessleri
    ślimak ostrokrawędzisty Helicigona lapicida
    ślimak żeberkowany Helicopsis striata
    ślimak żółtawy Helix lutescens
    ślimak winniczek - o średnicy muszli do 30 mm włącznie Helix pomatia
    ślimak Bąkowskiego Trichia bakowskii
    ślimak Bielza Trichia bielzi

    Problem w tym, że widziałam z nich tylko winniczki (piękne i wielkie) i bardzo czeste są ślimaki bezskorupowe (nie znalazłam ich w zwierzętach chronionych ale słyszałam że są tym objęte - zresztą skarmianie ich nawet na zdrowy rozsądek odpada - są czarno pomarańczowe co zawsze oznacza niebezpieczeństwo ) nie ma tam tych których setki są na łąkach wokół szczecina - mają inne muszle i ubarwienie. Zdjecia młodych winniczków też widziałam i te co są u mnie ich nie przypominają. Specjalnie wczesniej oglądałam zdjęcia tych chronionych ślimaków bo jestem przeciwna skarmianiu zwierząt objętych ochroną Niestety nie jestem w stanie podać gatunku który widuję i skarmiam bo naprawde nie znam sie na ślimakach

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •