Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: kamek a UV

  1. #1
    wh6fxe
    Guest

    kamek a UV

    witam.
    czy kameleonowi jemenskiemu potrzebna jest zarowka UV?? nie zastapi tego zadna witaminka lub cos podobnego??
    a czy moze wystarczy latem wyciagnac go na dwor na kilka-kilkanascie minut i tam polapie promienie??
    chodzi mi o male kamki. takie z 10-15cm z ogonkiem

  2. #2
    wh6fxe
    Guest

    Re: kamek a UV

    a czy moze starczy ta zarowka?? ona tez wydaje UV. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=55302575

  3. #3

    Re: kamek a UV

    Kameleony potrzebują bezwzględnie UV b 8% (a w szczególności młode)
    Nie wiem czy ta żarówka zastąpi świetlówke, ale lepiej zaopatrzyć się w świetlówke.
    Lepiej nie oszczędzać na zdrowiu swoich zwierząt...


  4. #4

    Re: kamek a UV

    Ta zarówka emituje tylko UVA i nie zastąpi UVB - kamek przy takim oświetleniu padnie w męczarniach. Kamki i agamy błotn sa jedymi z najwrażliwszych gadów na brak UVB - nie ma szansy tego niczym zastąpić. I taka świetlówka z UVB (dobra i wymieniana regularnie co pół roku) ma się świecić w terra 12-14 godzin na dobę nie mniej.

  5. #5
    wh6fxe
    Guest

    Re: kamek a UV

    a jaka jest cena tej swietlowki z oprawka?? (niekoniecznie nowa- rzeby starczyla chociaz na 2-3 miesiace). ma moze ktos na sprzedaz za rozdadna cene??

  6. #6
    wh6fxe
    Guest

    Re: kamek a UV

    aaa i jeszcze jedno....czy swietlowka z promieniami ogrzeje terrarium??

  7. #7
    wh6fxe
    Guest

    Re: kamek a UV

    a jak bym wyprowadzal go codziennie na sloneczko na kilka minut/godzin?? to by nie zastapilo promieni?? sorki za tyle postow ale co chwile cos mi przychodzi na mysl

  8. #8

    Re: kamek a UV

    Wyprowadzenie kamka na słoneczko nie zastąpi świetlówki UVB:/ Poza tym raczej będziesz musiał zwierzakowi zapewnić jeszcze jakieś dodatkowe źródło ciepła.

    Co do ceny, ciężko powiedzieć- zależy jaka świetlówka, jaka długość itd (przejrzyj strony internetowe sklepów takich jak biofil i curtus- tam będziesz mógł zobaczyć mniej więcej w jakich cenach są świetlówki).

    PS. Słuchaj skoro takie masz problemy z tym UVB to może pomyślisz o jakimś innym gatunku kameleona, np. Rhampholeon brevicaudatus?? W ich przypadku świetlówka jest wskazana, ale nie jest konieczna...

  9. #9

    Re: kamek a UV

    masz podejscie że szkoda słów. Świetlówka koszt około 50-60 zl czeba wymieniac co 6 miesięcy inaczej nie da rady !! Oprawa do tego koło 50 zł. Nie nie wystarczy kilka minnut na podwórku !! UV powinno sie swiecić conajmniej 12 godzin dziennie. Świetlówka nie ogrzeje terra musisz mieć jeszcze żarówke 40-60W która powiunna się też conajmniej 12 godzin świecić. A pozatym kamki sie nie nadaja na pierwszego gada. Są wymagające, czeba im poświęcic dużo czasu a pozatym dużo jedzą. Moja samica właśnie konsumuje 7-mego pasikonika :] A wiem że jeszcze sporo zje :] Aha powinien mieć terra bardzo duże.

  10. #10

    Re: kamek a UV

    ja mam uva i uvb za 60 i ma 15 wat i 8.o i jeszcze lustrzankę 40w ale pierwsze słyszę żeby wymieniać żarówki co pół roku


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •