Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Jaja przed wykluciem

  1. #1

    Jaja przed wykluciem

    Chciałam skierować swoje pytanie do osób rozmnażających gady, a w szczególności kameleony...

    Chodzi mi głównie o to czy na krótki czas przed planowanyjm wykluciem młodych ktoś z Was zauważył jakieś zmiany jeśli chodzi o kolor jaj, ich wielkość itp???

  2. #2

    Re: Jaja przed wykluciem

    Przed samym wylęgiem nie ma jakiejś specjalnej zmiany barwy, ani wielkości (jaja "rosną" w poczatkowej fazie inkubacji wchłaniając wodę z zewnątrz). Natomiast jeśli jaja są inkubowane na powierzchni (czyli nie są zakopane w całości) tuż przed wylęgiem (zwykle 1-2 dni) na ich powierzchni może pojawić się "rosa" - malutkie kropelki wody.


  3. #3

    Re: Jaja przed wykluciem

    Bardzo dziękuje za odpowiedź

    Jajka (w tym przypadku Rhampholeon brevicaudatus) były inkubowane na powierzchni, wczoraj pojawiły się na nich kropelki wody. Dodatkowo jednak zmniejszyły się i pojawiły się na nich w niektórych miejscach ciemniejsze plamki
    Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o samą inkubacje wcześniej przebiegała prawidłowo- jaja "rosły", miały biały kolor- zmiany te zauważyłam dopiero wczoraj wieczorem.

    I tu pojawia się kolejne moje pytanie- czy ta zmiana wielkości jajek, pojawienie się ciemniejszych plamek może wskazywać na to, że niestety nic się z nich nie wykluje, nawet jeżeli pojawiła się na nich "rosa"?

  4. #4

    Re: Jaja przed wykluciem

    Tego niestety nie wiem, z podrodziną Brookesinae miałem mało do czynienia w praktyce, a a monografię na ich temat mam w pracy, choć nie wiem czy tam by to akurat było. To zmniejszanie się jaj wygląda trochę niepokojąco (choć z drugiej strony ta rosa skądś się musi brać. W końcowej fazie np. u legawanów obserwowałem zmianę turgoru, jaja tuż przed wylęgiem nie były takie napięte. Generalnie jeśli pojawia się rosa to dobry objaw, bo oznacza rozpoczęcie wylęgu. Może wskazówką czy niepokój jest uzasadniony będzie czas inkubacji tych jaj i warunki termiczne.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •