Tansze modele zamgławiaczy mają tylko jeden przycisk kontrolny. Pozwala on tylko na właczanie i wyłączanie urzadzenia. Tego typu zamgławiacze nie sprawdzają się jednak, gdy w chcemy utrzymac okreslony poziom pary w pomieszczeniu. Jest to duza zaleta drozszych modeli, ich system sterowania umozliwia plynne kontrolowanie poziomu wytwarzania pary.
Jeśli masz do jeden z tych tańszych modeli, na tej stronie pokazemy Ci w jaki sposób, przy pomocy jednego, dodatkowego obwodu, spawic, ze bedzie on spelnial funkcje drozszych zamglawiaczy.

Szczegóły zamgławiacza SUPERSTAR

W modelu SUPERSTAR FZ-920 SMOKE MACHINE panel kontrolny podłaczony jest przy pomocy wtyczki z trzema bolcami.
Tego typu wtyczka wykorzystywana jest wielu urzadzeniach komputerowych, w przewodach zasilających z uziemieniem.
Tutaj pokazemy jak wykorzystac ten przewód w nieco bardziej nietypowy sposób .
Ponizszy schemat pokazuje układ obwodu elektrycznego oryginalnego panelu kontrolengo znajdujacego sie w zestawie z zamglawiaczem.

Uwagi co do zastosowania przewodów:

- przewody wykorzystane sa dosyc nietypowo (uziemienie nie pełni tu funkcji uziemienia)

- fogger zaczyna działać kiedy zewrzemy przewód uziemienia {GND} z przewodem 0 {N}

- kiedy między przewodem GND a L płynie napiecie, lampka kontrolna polaczona z opornikiem {GLIMM} sygnalizuje przegrzewanie sie zamglawiacza.

- przerobiony w ten sposób przewód nadaje sie tylko do podłaczenia oryginalnego pilota, podłaczenie go do innych urządzeń moze być niebezpieczne.

- podłaczenie tego przewodu do gniazdka moze okazac się niebezpieczne, gdyz nacisniecie przycisku zwiera przewody z uziemieniem.


Mimo to oryginalny pilot był zaprojektowany w ten sposób. Osobiscie zrobilbym to nieco inaczej. Jesli potrzebujesz dodatkowych informacji o zamglawaczu Superstar FZ-920 zajrzyj do naszkicowanych przeze mnie schematów obwodów [TU LINK]

Aby przerobic tego typu obwód na zdalnie sterowany, wystarczylo dołaczyć do istniejacego przycisku przelacznik elektromagnetyczny i zrobic urządzenie zdalnie kontrolujace ten przełacznik.

UWAGA: okablowanie paneli kontrolnych zamglawiaczy roznych producentow moze sie nieco do siebie roznic. W urzadzeniu które posiadasz moze byc zupelnie inny uklad przewodów i inna wtyczka.

OBWÓD PANELU KONTROLNEGO ZAMGŁAWIACZA

Poniższy schemat przedstawia nieco bardziej zaawansowany uklad kontrolujacy prace zamglawiacza SUPERSTAR FZ920:

Tu schamat obwodów

SPecyfikacja techniczna

- ukad jest zaprojektowany do pracy z zamglawiaczem FZ-920 i zastepuje oryginalny panel sterujacy.
- woltaż prad stały o napieciu 9-12 V i natęzeniu 200 mA
- urzadzenie wytwarza parę nieprzerwanie przez 2 sekundy w odstępach 0,3- 60 sekund

Działanie obwodu:
Kiedy przez obwód przepłwywa prąd (po właczeniu SW2) co pewien czas włacza się przełacznik elektromagnetyczny RELAY1,aby naladowac C3 przez R1 i R3. Kiedy RELAY 1 rozłacza się, C3 rozładowuje się przez R2 i R4. Ustawienie R2 reguluje czas rozladowania w zakresie 0,3 -60 sekund. Kiedy C3 sie rozladuje włacza sie znowu RELAY, zaczyna sie ponowne ladowanie C3. Ladowanie C3 trwa około 2 sekund. Cykl powtarza się.

Za kazdym razem kiedy RELAY1 jest wlączony zaglawiacz wydziela parę. Czas emisji pary wynosi okolo 2 sekund. Odstepy miedzy falami emisji mozemy plynnie regulowac w zakresie 0,3-60 sekund. Przy najkrótszym czasie emisja pary jest niemal ciągła.

CZĘŚCI (szczerze mowiac elektronik ze mnie jak z koziej d... gwizdek, wiec nie mam pojecia o co chodzi z wiekszoscia tych oznaczen,ale podejrzewam ze osoby zainteresowane beda wiedzialy - moj instykt mowi mize R to oporniki, C kondensatrory, D diody, SW przełaczniki, nie wiem czy dobrze przetlumaczylem RELAY i nie mam pojecia co to jest IC1 LM555 ?)

R1 2.2 kohm
R2 220 kohm z potencjometrem
R3 4.7 kohm
R4 820 ohms
R5 470 ohms
D1 1N4007
D3 1N4148
D3 1N4007
D4 czerwona dioda
C2 220 uF 25V
C3 470 uF 16V
C4 22 nF
IC1 LM555
RELAY1 Przelacznik elektromagnetyczny 12 V zasilany napieciem 250 V.
SW1 250V 4A włacznik
SW2 przelacznik oglnego uzytku do niskich napiec, natezenie przynajmniej 1A
GLIMM GLIMM z wbudownym opornikiem ogranczajcym przeplyw napiecia (Rx) 230V (lampka na panelu kontrolnym)
CON Męska wtyczka z trzema bolcami.

sorry za ewentualne literówki....