Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Młody Pyton Tygrysi - dziwne objawy!!!

  1. #1
    Lord_Leoric
    Guest

    Młody Pyton Tygrysi - dziwne objawy!!!

    Witam,
    w polowie wrzesnia tego roku kupilem 4 miesiecznego Pytona Tygrysiego.
    Oczywiscie zadomowilem go na okres kwarantanny w pustym akwarium wylożone gazetami (oczywiscie z oświetleniem i ogrzewaniem).
    Po paru dniach od kupna zauwazylem ze po wężu chodzą jakies robaczki, z tego co zaopserwowalem to te robaki pełnią raczej role małych pcheł... tylko tyle , ze nie skaczą i nie sa wąskie. Od tego czasy codziennie czyszcze terrarium z robaków a węża opłukuje w wodzie.
    W tym momencie liczba tych robakow zmalala... ale wciąz nie moge sie ich pozbyc do konca!!!

    I jeszcze jedno...
    Od trzech dni pyton przesiadywał non-stop w zbiorniku z wodą. Dopiero dziś kiedy go karmilem wyszedl z niego... Po jakims czasie jak wysechł i ogrzal sie bardziej, pojawilo sie na jego ciele cos jakby korz... jakby zostal posypany mąką... Chyba że to przed zrzuceniem wylinki... ale nie sądze poniewaz nie ma matowych oczów ani innych objaw wskazujących na wylinkę (w załączniku jest zdjecie z tymi objawami... wprawdzie niezbyt dobrej jakosci ale moze cos zobaczycie).
    Czy ktos z was juz sie z tym spotkal??
    Co to moze byc i jak mozna sie tego pozbyc??

    Pozdrawiam

    Lord_Leoric

  2. #2
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Młody Pyton Tygrysi - dziwne objawy!!!

    Robaczki to krwiopijne roztocza - najbezpieczniej się tego pozbyć spryskując węża roztworem Iwermektyny (od lek.wet) 1 ml/litr wody
    Biały nalot na skórze - prawdopodobnie wylinka - potwierdzeniem jest wysiadywanie w basenie.


  3. #3
    pylius
    Guest

    Re: Młody Pyton Tygrysi - dziwne objawy!!!

    ale przeciez nie koniecznie waz musi siedziec w basenie prawda ?
    Np. w odpowiednio wilgotnym torfie moze siedziec .

  4. #4

    Re: Młody Pyton Tygrysi - dziwne objawy!!!

    Tak, ale czasami węże wolą spedzać ten czas w basenie.
    Mój pyton tygrysi zwykle tam nie siedzi, ale kiedyś wlazł i nie wychodził przez tydzień:-)

    Roztocza - można też zastosować Frontline. Bardzo skuteczny.
    Pozdrawiam


  5. #5

    pytanie do lek wet

    Rozmawiałam z lekarzem (co prawda nie weterynarzem) na temat roztoczy. On twierdzi, że roztoczy nie można zobaczyć gołym okiem. Są podobno mikroskopijnie małe.
    No to jak je ktoś może widzieć w terarium?? Co jest prawdą??

    Pozdrawiam

  6. #6

    Re: pytanie do lek wet

    Co prawda nie jestem lekarzem wet. ale byćmoże trochę pomogę:-)

    Jeśli chodzi o roztocza, jakie siedzą w naszych mieszkaniach i wywołują alergię - dokładnie tak. Są za małe żeby je zobaczyć.

    Jeśli chodzi o robaczki na naszych zwierzątkach, nie jestem na 100% pewny ich nazwy polskiej, ale w większości przypadków to Ophionyssus natricis. I one są widoczne gołym okiem:-)

    Pozdrawiam


  7. #7
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: pytanie do lek wet

    Taaaak. Są widoczne jako ok 1 1,5 milimetrowe krwiopijne stwory (czerwone lub brązowe) pomiędzy łuskami gada.
    Osobiście do Frontline nie mam zaufania - bywa zabójczy nie tylko dla roztoczy - poza tym jest droższy (jeśli ma to jakieś znaczenie).


  8. #8

    Re: pytanie do lek wet

    Do dr Zajączkowskiego
    Mam poważny problem z roztoczami u mojego boa teczowego i stosowalem roztwor inwomektyny (zgodnie z zaleceniami) ale roztocza pojawiaja sie nadal. Mimo, ze oprocz weza spryskuje cale terrarium i elementy wystroju. czy oprócz inwomektyny stosowac cos wiecej?? czy podniesienie wilgotnosci w terra bedzie pomocne (jako podloza uzywam torfu, ktory codziennie spryskuje)

  9. #9

    Re: pytanie do lek wet

    aha tak to wyglada, ale czasami jest duuzo gorzej

  10. #10
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: pytanie do lek wet

    Na pewno powinieneś pomyśleć o wymianie podłoża. W przypadku masowych inwazji takie postępowanie bywa konieczne. Jest jeszcze jedna możliwość ale wymaga przeniesienia węża do innego pomieszczenia (ostrożności nigdy za wiele) - dichlorfos w płytkach "Globol" - trzeba "rozbroić" płytkę a z papierowego wkładu wyciąć kwadrat o wymiarach 4X4 cm. Zawiesić to na 3 dni w terrarium - bez zwierząt - potem wywietrzyć.
    Jeszcze dawkowanie Iwermektyny - 1 ml / 1 litr wody. Spryskiwać powinno się 2 x w odstępie 7 dni -


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •