Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Metimazol przy nadczynności tarczycy u węży ?

  1. #1

    Metimazol przy nadczynności tarczycy u węży ?

    Wyczytałem , że gdy u węży dochodzi do bardzo częstych wylinek ( wręcz permanentnej wylinki) może to świadczyć o nadczynności tarczycy . Autorzy opracowania zalecają Metimazol czy to to samo co nasz ludzki Metizol? Proszę o kontakt z kimś kto mógłby podzielić się ze mną swoją wiedzą z zakresu chorób gadów ich rozpoznawania i leczenia .

  2. #2

    Re: Metimazol przy nadczynności tarczycy u węży ?

    Hej, mogę Ci odpowiedzieć jako farmakolog, że prawdopodobnie pomyliłeś nazwę - istnieje preparat Metamizol, lek przeciwbólowy z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo słaby spasmolityki lek przeciwgorączkowy. W farmakologii (oczywiscie dotyczącej ludzi ) nie ma niczego o nazwie Metimazol. W nadczynności tarczycy uzywany jest tiamazol, tj. Metizol - jako pochodna imidazolu - hamuje syntezę hormonów i działa immunomodulacyjnie. Tyle z punktu widzenia medycyny, być może ktoś z weterynarii udzieli Ci ściślejszych wskazówek. Pozdrawiam,

  3. #3
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Metimazol przy nadczynności tarczycy u węży ?

    To prawda. Wylinka to proces regulowany hormonalnie.
    Stąd hamowanie wylinki poch. imidazolu jest logiczne i podejrzewam skuteczne. Nadczynność tarczycy to nieczęsta przypadłość u węży - na szczęście.
    Ma pewno nie chodzi tu o Metamizol - jeśli w artykule pojawił się Metimazol - może to być np. nie rejestrowana w Polsce handlowa nazwa leku (z nazwy wynika podobieństwo do imidazolu - Metizol)
    Z ciekawości - możesz podać źródło?
    Jeszcze jedno. Szanowna Pani Farmakolog. Pragnę zwrócić Pani uwagę na pewną krzywdzącą nieścisłość ukrytą w Pani liście i sposobie myślenia. Istnieje coś takiego jak MEDYCYNA WETERYNARYJNA a ja reprezentuję zawód Lekarza med.wet.
    Bez urazy ))))))


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •