Też Robercie mam taką nadzieje , życzę tego sobie jak i wszystkim miłośnikom terrarystyki -
Amerykanie stosują "power feeding" i zwierzęta rosną szybko - oczywiście w europie też metoda była stosowana skończyło się na 3,5 - 4m przetłuszczonych bivittatusach - w Stanach regularnie większość przekracza 5m - głównym czynnikiem jest ilość osobników na tamtejszym rynku , jak od wczesnych lat 80 bardzo restrykcyjna polityka sortowania przychówku i ograniczanie do minimum chowu wsobnego.
zróżnicowanie p.m.b jest niewielkie , co innego reticulatus którego formy osiągają różne rozmiary w różnych środowiskach swego występowania.
Zasięg p.m.b jest znacznie mniejszy i większość samic osiąga identyczne rozmiary , oficjalnie nie potwierdzono rzadnej populacji tego gatunku osiągającej ze względu na miejsce występowania mniejszych rozmiarów.
Ostatnio przeważać zaczyna pogląd iż p.m.b a p.m.m to nie podgatunki a różne gatunki - przemawia za tym przedewszystkim rozmiar,ubarwienie, jak i fakt iż nie znaleziono rzadnego osobnika p.m.b na terytorium p.m.m i odwrotnie. Jeden preferuje wilgotne mokradła drugi suche tereny. Nie zaobserwowano także łączenia p.m.b i p.m.m w naturze co przemawia także za pewnymi różnicami morfologicznymi.
Kwestie p.m.p jako endemicznego gatunku SriLanki także poddano w wątpliwość i obecnie część herpetologicznego świata uważa go poprostu za p.m.m.

CITES
Convention International of Trade of Endangered Species - Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, Konwencja Waszyngtońska, międzynarodowy układ kontrolujący handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Został podpisany w 1973 roku, natomiast wszedł w życie w 1975 roku.

Głównym celem tego traktatu jest kontrola, redukcja lub całkowita eliminacja handlu tymi gatunkami, których liczba lub stan sugerują, że dalsza ich eksploatacja w naturalnym środowisku byłaby szkodliwa dla przetrwania tego gatunku.

CITES przyczynił się do m.in. do całkowitego zakazu handlu rogami nosorożców czy kłami słoni. Obecnie traktat CITES jest uznawany przez 150 krajów na całym świecie.

- wydaję mi się że Rząd ma wiele do powiedzenia, w suwerennych krajach Konstytucja jest aktem prawa nadrzędnym w stosunku do pozostałych , umowy oraz konwencje międzynarodowe które dane państwo ratyfikowało ( CITES ) , ustawy , rozporządzenia , akty prawa miejscowego.

Jak każda organizacja do działalności potrzebuje pieniędzy i to nie małych by kontrolować liczebność populacji i ewentualnie wykreślić dany gatunek.
Spore pieniądze dają zainteresowani najwięksi - gdy przekazują część przychówku a dosrosłe samice zwracają - mechanizm staje się prosty i czytelny - środowisko nie cierpi , jakość na świecie rośnie , badania naukowe prowadzą do nowych odkryć - poznanie gatunków staje się większe.

Obecnie pytony tygrysie , siatkowane - są tak liczne na rynkach USA czy UE - iż odłów stał się nie opłacalny w celach czysto handlowych i oby tak dalej.