Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

  1. #1

    Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    Witam, mam 2 pytania

    1. Mam L. T. Sinaloae i z tego co wiem należy zapewnić mu w dzień określona dawkę oświetlenia, ale tak się zastanawiam czy ma to jakiś sens gdy wąż jest przez cały dzień zakopany w podłożu?

    Jeśli chodzi o temperature mogę ją zapewnić poprzez kable grzewcze więc nie ma problemu.

    2. Jaka płeć dorasta do większych rozmiarów? Słyszałem że samice bywają większe, czy to prawda?


    Pozdrawiam

  2. #2

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    Witam,

    1) Ponieważ Twój wąż jest zwierzęciem o aktywności zmierzchowej i nocnej nie potrzebna mu żarówka ani jakiekolwiek dodatkowe światło po za tym które wpada przez okno. Możesz ogrzewać kablem lub matą ale jak chcesz instalować je w środku w terrarium to musisz wykonac jakąś izolację aby wąż się nie opażył, np. ze szkła lub płytek ceramicznych.

    2) W większości przypadków faktycznie samica dorasta większa ze względu na to, że musi ona znosić trudy "ciąży" i zniesienia jaj. Zaznaczam, że chodzi mi o węże, ale i od tej zasady zdażają się wyjątki.

    Pozdrawiam,
    Rafał

  3. #3

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    Nie do konca sie z tym zgadzam, oswietlenie musi byc, zeby zachowac rownowage dnia/nocy. A zwykle oswietlenie z okna to moim skromnym zdaniem za malo. Wystarczy zeby byla jakas slaba zarowka w srodku, ale zeby byla. Bo jesli caly czas byloby ciemno, albo prawie ciemno to waz moglby zwariowac . To tak jak z ludzmi- czlowiek jest "aktywny za dnia", ale to nie znaczy ze ludziom lepiej by sie zylo gdyby caly czas bylo widno . Tym przykladem chcialem jedynie zobrazowac moj tok myslenia, wiec prosze nie brac go zbyt doslownie. Ale specem od wezy nie jestem, mialem jedynie przez rok czasu zbozowke, wiec niech zabiora glos inni, bardziej doswiadczeni milosnicy wezy
    Pozdrawiam


  4. #4

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    Samce są większe a rozmiary przedziału 100 - 120 cm


  5. #5

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    ja mysle ze kazdy potrzebuje odpowiednia ilosc swiatla jak i mroku. zabuzenia moga powodowac roznego rodzaju dolegliwosci. u ludzi np. niedobor swiatla powoduje depresje


    pozdrawiam

  6. #6

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    Oczywiście ,ze oświetlenie jest potrzebne aby zachować dobowy rytm dzień/noc. Światło z okna nie wystarczy najwłaściwsze jest właśnie z żarówki -skoncentrowane.
    A kabel nie jest właściwym źródłem ciepła dla węży żyjących na ziemi i pod gdyż jest to nie naturalne. Wąż zakopując sie szuka chłodniejszego ,wilgotniejszego miejsca niż na powierzchni a tymczasem dostaje ciepło od spodu co w naturze nie występuje pod ziemią. (wyjątkami są nagrzane kamienie,asfalt itp) większość węży nie "czuje" ciepła spodnią częścią ciała więc łatwo o przegrzanie i oparzenia.
    Najlepszym źródłem światła i ciepła dla tego węża będzie żarówka lustrzanka o odpowiednio dobranej mocy.
    Kable nadają się tylko dla typowo nadrzewnych węży no i np. do podgrzewania wody w basenie.


  7. #7

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    Lampropeltis nie potrzebują jakiegokolwiek dodatkowego oświetlenia. Światło naturalne wystarczy w zupełności w dodatku nie musi być intensywne. Kablami ogrzewa się te węże doskonale a NAJGORSZYM bo najbardziej awaryjnym rozwiązaniem jest żarówka. Ideałem jest właśnie ogrzewanie kablem + stworzenie wyspy ciepła za pomocą słabej żarówki. Jednak spokojnie wystarczy sam kabel rozłożony nierównomiernie. Nie da się poparzyć dobrze dobranym i dobrze położonym kablem grzejnym. Mam tak kilkadziesiąt sztuk i sprawdza się świetnie.

  8. #8

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    a mozesz mi powiedzieć jeszcze ile stopni powinno być na takiej wyspie ciepła?

  9. #9

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    No i jeszcze chciałem dodać że u mnie pod samą żarówka temp. dochodzi do 40 stopni, natomiast im dalej od żarówki wacha się od 30-25

    Wiec czy nie za dużo stopni na wyspie ciepła mam?

  10. #10

    Re: Czy potrzebne oświetlenie gdy wąż jest zakopany?

    Moim zdaniem jest to trochę za dużo , 32-33 pod promiennikiem wg. mnie to optimum.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •