Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Żółw stepowy-->ser biały??

  1. #1

    Żółw stepowy-->ser biały??

    Witam
    Sam już nie wiem...żółwie stepowe są roślinożerne,ok.Tylko raz jest napisane,że w 100% innym razem,że mimo wszystko należy podawać im w niewielkiej ilości również pokarm zwierzęcy.I mam pytanie,jak to w końcu jest.Czy podawać im ser biały itp.(jeśli tak,to w małych ilościach) czy zrezygnować z tego a karmić go TYLKO pokarmem roślinnym??
    Piozdrawiam

  2. #2

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    witam
    ja wedle zaleceń weterynarza oprócz pokarmów roślinnych podaję biały ser i ugotowane jajko, można również surową wołowinę, ale moje jej nie chcą
    pozdrawiam

  3. #3
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    Nie do końca roślinożerne. W naturze poza roślinami potrafią wyjeść jaja ptaków (gniazda naziemne),wybiorą pisklęta, nie pogardzą padliną itp. Ilość białka zwierzęcego nie może jednak przekroczyć 20% dawki pokarmowej.
    Może to być gotowane jajko, gorowane rozdrobnione chude mięso (woówina, ryba). biały ser (może powodować niegroźne rozwolnienie).
    Dobrze robi również dodatek soi.

    Schematyczny skład żółwiej (ż. lądowy) karmy:
    1. rośliny (nigdy sałata i kapusty) 78%
    2. pokarm "zwierzęcy 20 %
    3. dodatki witaminowo-mineralne 2%


  4. #4

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    a co Panie Jarku z kapustą pekińską
    można czy nie???????????????????????

  5. #5
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    Niestety nie. Podobnie jak inne kapusty może powodować wzdęcia, rozwolnienia itp.
    Wiem że zimą trudno o zieleninę. Polecam kiełki (np. słonecznika, lucerny, i inne zielonki z legwaniej diety.Na szczęście wiosna już nie długo. Nawiasem mówiąc Natura jest jednak genialna. Jeśli jest mało jedzenia żółwie popadają w hibernację (zima) lub estywację (lato).


  6. #6
    kazan
    Guest

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    ja swojego zolwia wyprowadzalem na dwor latem i on sobie chodzil i jadl to co chcial (zielen) ibylo ok :]


  7. #7

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    o rany, to muszę moim odstawić pekińską, a szkoda, bo bardzo im smakowała!!!!

  8. #8

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    Z tym serem białym jest tak: jedni pisza że nie wolno dawać gadom, bo te nie trawia laktozy, inni pisza że powinnio sie podawać bo jest doskonałym żródłem wapnia i białka - bądz mądry i pisz wiersze. Mpimzdaniem powinno sie podawc ser, ma on niewiele laktozy, większość stanowi białko doskonale przyswajalne i najlepsze żródło białka.
    pozdrawiam
    domel

  9. #9
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    Wszystko prawda
    Sądzę jednak, że nie należy zapominać o tym, że ser (twaróg) to znakomite źródło białka - pochodzenia zwierzęcego. Długotrwałe podawanie może (nie musi!) powodować uszkodzenia nerek - podobnie jak typowa "dieta mięsna". Końcowym produktem metabolizmu białek u gadów są kwas moczowy i moczany (biały osad w moczu). Ich nadmiar może (!) powodować krystalizację w nerkach a tym samym ich zniszczenie. Bez nerek nie da się żyć - bez sera owszem.
    ps. Niedługo wiosna - będzie lepiej!


  10. #10

    Re: Żółw stepowy-->ser biały??

    A dlaczego zółw nie może jeść sałaty? Mój sałatę uwielbia. Żeby jadł cokolwiek innego muszę mieszać mu to właśnie z sałatą. A jak mu jej nie dam, to urządza głodówkę protestacyjną.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •