Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: stepowy i skora

  1. #1
    monikam
    Guest

    stepowy i skora

    witam
    posiadam zolwia stepowego od kilku miesiecy (wiek zolwia ok. 5 lat),
    zolw sprawia wrazenie zywotnego, karme raczej ma urozmaicona (ma m.in. dostep do wapnia, ktory zolw powinien skrobac ale tego nie robi wiec robie to ja za niego posypujac mu pozywienie ktore dostaje), oczy ma czyste (przeczytalam na forum ze nalezy na to zwracac uwage), wszystko wyglada dobrze oprocz jednego;
    schodzi mu skora z ciala nie z karapaksu (chyba wyglada to na naturalne zrogowacenie skory) czy to jest proces normalny u zolwi stepowych? jak czesto ten proces sie powtarza? czy wapn to dobre rozwiazane (podaje mu wapn nie tylko z tego powodu, powiedziano mi w sklepie ZOO ze na schodzaca skore to nalezy podawac wapn)? czy moze to byc cos innego? czy cos przeoczylam?
    pozdr.
    Monika

  2. #2

    Re: stepowy i skora

    Miałem ze swoim żólwiem podobny problem i smarowałem go witaminą A+E (tak mi polecił weterynaż)


  3. #3

    Re: stepowy i skora

    Mojemu też tak sie dzieje, ale nie jest to moim zdaniem powód do niepokoju
    pozdrawiam
    domel

  4. #4

    Re: stepowy i skora

    Jeżeli schodzenie skóry nie powoduje żadnych wysięków ani krwawienia to wszystko najprawdopodobniej jest ok! A wapń na schodzącą skórę - pierwszy raz słyszę!!

  5. #5

    Re: stepowy i skora

    Ja bym jednak dowitaminizował żólwia


  6. #6

    Re: stepowy i skora

    może tak przechodzi wylinkę? A poza tym schodzenie skóry może być oznaką hiperwitaminozy - więc ostrożnie z podawaniem witamin. lepiej skontaktuj sie z wetem.


  7. #7

    Re: stepowy i skora

    Weterynaż to faktycznie najlepsze wyjście w tej sytuacji.


  8. #8
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: stepowy i skora

    Racja!
    To czy to jest hyperwitaminoza A czy wylinka wskazuje stan skóry pod zrogowaciałym naskórkiem. Jeśli jest wilgotna, różowa - to oznaki przedawkowania wit A. Jeśli ma wygląd normalny - jest sucha, elastyczna - to prawidłowo przebiegający proces wylinki u żółwia.


  9. #9

    Re: stepowy i skora

    Witam
    Panie Jarku,mam pytanie;jeden z moich żółwi ma czerwonawy plastron.Co to może oznaczać??Poza tym nic niepokojącego nie widzę.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Re: stepowy i skora

    Aha,chodzi o Żółwia stepowego(Agrionemys horsfieldi).

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •