Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Ile pazurów mają greki???

  1. #1

    Ile pazurów mają greki???

    Będąc jakis czas temu w Grecji natknąłem się na polankę pełną "brykających" po niej żółwi. Żółwie te miały , "jak jeden mąż" , po cztery (4) pazurki na każdej łapie. W domu też mam żółwia, teoretycznie greckiego, który również ma cztery pazurki. Więc mam dylemat:

    Czy prawdą jest że greki mają po pięć bądź po trzy pazurki, tak jak to napisane jest w niektórych książkach?

    Czy też oszukano mnie w sklepie wciskając żółwia stepowego, który przypadkiem wygląda jak grecki, a w Grecji mieszka jego, nie opisana przez nikogo rodzina??? :-)))))))))))))

  2. #2

    Re: Ile pazurów mają greki???

    cześć, moje "greki", mają po 5 pazurów przy przednich łapach, a po 4 w łapach tylnych. Natomiast stepowe posiadają 4 pazury. Pozdrawiam!

  3. #3
    dr Robert
    Guest

    Re: Ile pazurów mają greki???

    W Grecji mogłeś spotkać 3 gatunki żółwi lądowych:

    żółw grecki - Testudo hermanni, podgatunek T.h.boetgerii


    żółw mauretański (tylko w północnej części Grecji) - Testudo graeca, podgatunek T.g.ibera


    żółw obrzeżony (środek i płd. Grecji)- Testudo marginata (podgatunek T.m.marginata, tylko na płd. Peloponezu T.m.weissingeri

    Wszystkie te gatunki mają 5 pazurów w przednich i 4 pazury w tylnych łapach, przy czym u Testudo hermanni (czyli żółwia greckiego) często zdarza się że piąty pazur w łapie jest bardzo mały, silnie zredukowany, tak, że może być słabo widoczny.


    Mapy występowania poszczególnych gatunków na:
    http://www.landschildkroeten.com/Tes...skarten.html#1


  4. #4

    Re: Ile pazurów mają greki???

    Wielkie dzięki za informacje Jacku i dr Robert. Trochę mnie to uspokoiło :-))))

  5. #5
    mikusia
    Guest

    Re: Ile pazurów mają greki???

    Ja mam greckiego od niedługo i o.k 3/4 miesiące temu sprawdzałam czy przypatkiem niejest chory oKazało się że jest zdrowy ale jedno mnie zaniepokoiło; mój żółwik "miał" po 4 pazyrki i na przednich i na tylnych łapkach... po paru miesiącach okazało się że na lewej przedniej łapie ma piąty pazurek który jest bardzo malutki i prawie niewidoczny ale na prawej nie znalazłam

  6. #6

    Re: Ile pazurów mają greki???

    znajdziesz i przy drugiej łapie :-) Pozdrawiam.

  7. #7

    Re: Ile pazurów mają greki???

    moj stepowiec Zenon ma cztery paluchy, skrzydla i piate ucho, ale sie nie chwale.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •