Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: nadal szukam właścicieli

  1. #1
    sylwiabs
    Guest

    nadal szukam właścicieli

    Przygotowuję fotoreportaż o zwierzętach egzotycznych. Mój poprzedni post spotkał się z niemałym odzewem, ale czy wśród właścicieli egzotycznych pupili nie ma nikogo, kto np. ma jakiegoś tygryska, małpkę, czy innego niepolskiego ssaka??? Czekam
    Sylwia Bartosek-Środa
    Tel. O692 076 379

  2. #2

    Re: nadal szukam właścicieli

    Żyrafa i słoń na balkonie mogą być?

  3. #3

    Re: nadal szukam właścicieli

    Heh, Awi, gdzie ty to wszystko mieścisz???

  4. #4

    Re: nadal szukam właścicieli

    tygryska???
    małpkę???
    To prowokacja?
    Tygrys jako zw. niebezpieczne i drapieżne odpada (polskie prawo). Chociaż jak dobrze popytacie to jest w Polsce gość co ma serwala i chodzi z nim na smyczy. No i jakiś szajbus pytał w niektórych ogrodach zoologicznych o małego geparda do kupienia. Na szczęście są to zwierzęta chronione i to także przez prawo międzynarodowe (Konwencja Waszyngtońska CITES).
    Wszystkie "małpki" też podlegają tej konwencji i od dawna w cywilizowanym świecie obowiązuje niemal całkowity zakaz handlu nimi (choć np w Poznaniu czasem bywa podobno jakaś małpka w sklepach zoologicznych).
    Proponuje najpierw troszkę poczytać, a dopiero potem coś pisać, bo czuję coś przez skórę, że z tego wyjdzie conajmniej niewypał.
    A nieolskich ssaków jest Ci u nas dostatek. W każdym sklepie zoologicznym: chomiki syryjskie, dżungarskie i mandżurskie. Trafiaja się też pieski preriowe (to juz zresztą było chyba opisywane przez jakiegoś "dziennikarza" w Wawie).
    Ja znałem fenka trzymanego jak psa, widziałem szopa pracza na smyczy i podejrzewam, że znajdą się też inne fajne zwierzątka w niejednym domu. Tylko po co robić z tego aferę... Narazie mamy bardzo niedopracowane prawo pod względem legalności posiadania egzotycznych zwierząt, a wiedza społeczeństwa na ten temat (a zwłaszcza dziennikarzy) jest zatrważająco nikła.
    Życze powodzenia w pisaniu artykułu i mam nadzieję, że będzie on odpowiedzialny i na poziomie godnym kraju europejskiego.


  5. #5
    [RED-689]
    Guest

    Re: nadal szukam właścicieli

    Tak ale musisz byc do nich BARDZO PRZYWIAZANA :-)
    Jak pare postow nizej apeluje OSTROZNIE Z "POWAZNYMI GAZETAMI" i zeby nie wyszlo pozniej ze jestesmy banda odmiencow wyrywajacych czesc natury....


  6. #6

    Re: nadal szukam właścicieli

    Nie wiem, czy zauważyłaś, ale takich zwierząt nie trzyma się w terrariach, a na tej stronie jest mowa o gadach, płazach, owadach.... Jak szukasz ssaków to chyba nie tu??!! No chyba, że potrzebujesz chodowcy myszy, szczórów i innej karmówki.

    pozrawiam
    m

  7. #7
    Edyta
    Guest

    Re: nadal szukam właścicieli

    Szanowna Pani Sylwia będzie robiła zdjęcia w domu razem z waszymi pupilkami....... potem przyjdzie urzędnik z policjantem i wszystkie je zarekwiruje (oczywiscie gatunki chronione).

  8. #8
    dr Robert
    Guest

    Re: nadal szukam właścicieli

    Nie wszystkie małpy są chronione Konwencją CITES, zresztą nawet te, które są chronione, zakupione przez 1 maja 2002 są "legalne" (nie różnią się w tym względzie od legwanów, dusicieli i innych zwierząt z list CITES). Zabrać je można właścicielowi raczej ze względów humanitarnych, a nie "ochroniarskich", co nie musi być często trudne, bo zapewnienie tym ssakom odpowiednich warunków do łatwych nie należy.


  9. #9

    Re: nadal szukam właścicieli

    Jak podaje CHECKLIST of CITES SPECIES 2001 wszystkie ssaki naczelne (PRIMATES) a więc i małpiatki są objete 2 załącznikiem konwencji. W załączniku 1 (Appendix I) znalazły się między innymi: wszystkie lemury, gibbony, człekokształtne, a także duża część małp wąskonosych (niektóre lengury, gerezy, pawiany leśne, koczkodan diana, i in.), część płaksowatych (np: wyjce, saimiri, i in.) oraz część małp pazurkowatych (lwiatki, tamaryny, i in.). W sumie App. I obejmuje 32 gatunki i 9 rodzin.
    A co do legalności małp to z tego co wiem Ministerstwo Środowiska (a wcześniej Ministerswo Ochrony Środowiska) nie wydało ani jednej zgody na import małpiatek w celach handlowych, jeżeli więc są one w handlu to nie są legalne. Poza tym nasilają sie od dawna na świecie ruchy by ze względów humanitarnych całkowicie zakazać handlu małpami.


  10. #10
    dr Robert
    Guest

    Re: nadal szukam właścicieli

    W bazie danych CITES jest około 320 gatunków z rzędu Primates. Są to gatunki objęte Konwencją CITES.
    Proponuję wejść na stronę:
    http://www.unep-wcmc.org/index.html?...taxonomy/~main
    Po chwili pojawi się "Select by name" (lub samemu trzeba z lewej wybrać "Species), zaznaczamy "Order" (czyli rząd) klikamy "search" i w "animals" wyszukujemy "Primates".
    Pojawi się 869 gatunków współczesnych naczelnych. Tam można sprawdzić status ochronny każdego z nich, bowiem UNEP-WCMC jest bazą danych obejmującą również gatunki spoza CITES. Kiedy klikniemy na Sajmiri sciureus (czyli sajmiri) dowiemy się, że jest w drugim załączniku. Kiedy jednak klikniemy na Papio anubis (pawian), Macaca irus (makak jawajski) czy wiele innych pospolitszych gatunków to okaże się, że nie są objęte konwencją.
    Natomiast gatunki stanowiące przedmiot westchnień wielu hodowców czyli małpiatki (lemury, lori itd.) oraz małe małpki z Ameryki Płd. (pazurkowce) są bez wyjątku w II lub I załaczniku. A że małpy są trzymane w Polsce to oczywiste, niektóre spędzają nawet wakacje w hotelach (http://strony.wp.pl/wp/b_rocki/bazyli_w_prasie.htm), a od czasu do czasu pojawiają się w sklepach. Zwykle są to właśnie gatunki spoza konwencji, a więc dość znacznych rozmiarów małpy, co niestety właściwie w większości przypadków uniemożliwia im stworzenie właściwych warunków życia, nie tylko w domach, ale w większości ogrodów zoologicznych. Nie słyszałem aby ktoś w Polsce sprzedawał małpiatki (poza jedną Rosjanką z parką lori, którą kiedyś zwinęła policja z Gucwińskimi) czy pazurkowce. Gatunki te z papierami można natomiast kupić w Niemczech czy w Czechach, ale za duże pieniądze.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •