Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: zbyt ruchliwy żółw grecki

  1. #1

    zbyt ruchliwy żółw grecki

    Witam wszystkich doświadczonych w hodowli żołwi lądowych. Mam mały dylemat z moją żółwicą. Problm polega na tym, że od kilku dni ona od rana cały czas stara się wygrzebać z terrarium. Chodzi wzdłuż ścian i jest przy tym bardzo uparta, zaczyna zanim wstanę i dalej próbuje, kiedy wracam z pracy. Chodząc wzdłuż ściany dosyć mocno i doluczliwie stuka.
    Żeby ją zadowolić, wyciągam ją z terra, ale obawiam się, że jest jeszcze trochę za zimno na spacery po podłodze, tymbardziej, że żółw pochwili od wyjęcia z terra fuka, troszkę zaczyna świstać nosem, a w sytuacjach stresu (kiedy się przestraszy) oddycha z otwartym dziobem. Przy czym w terra te objawy nie występują. Dodam, że warunki w terra są zgodne z zalecanymi.
    Jaka jest Wasza opinia - trzymać Ninje w terrarium na siłę, czy pozwolić na zwiedzanie mieszkania? Jest to duży żółw, 18cm, więc chyba nie jest już tak podatna na przeziębienia?? A chodzenie po mieszkaniu bardzo jej się podoba, bo nie chowa się w kąt, tylko dzielnie maszeruje przez kilka godzin, zanim się zmęczy.

  2. #2

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    Im czesciej ja wyjmujesz tym ciezej jej wysiedziec w terra. Jakie masz terra (rozmiar, wyposacenie) ? Moje stepowce probowaly wylazic jak mialy za male terra, teraz siedza cicho (poza samcem, ktory usiluje sie dostac do samiczek).

  3. #3
    MataManX
    Guest

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    możesz mieć zbyt małe terra, warunki w terra które nie odpowiadają samicy albo chce ona znieść jajka są to najczęstsze powody zbytniej ruchliwości żółwi


  4. #4

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    terra ma wymiary 70x60 i 50 wys. Faktycznie, wydaje się już nieco małe, ale jeszcze ze dwa miesiące muszę poczekać z wymianą. Wystrój mocno uskromniłem, za radą MataManXa zrezygnowałem ze skały, o którą żółwik się mocno obcierał. Teraz jest tam tylko kryjówka z doniczki i basen z wodą wielkości żółwia (lubi się kąpać). 5-10cm ściółki z włókna kokosowego z korą preparowaną do terrariów, więc jest gdzie kopać. Tyle, że kiedy wyciągam żółwia, on faktycznie jest bardzo ciekawski i chętnie zwiedza. Kiedyś poprostu się chował, a teraz chodzi, jak ma otwarte drzwi, to po całym mieszkaniu. Przy czym nie próbuje kopać w podłożu, co byłoby chyba charakterystyczne, gdyby próbowała znosić jajka?? Czekam na dalsze opinie

  5. #5

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    Moze nie jest tak glupi, zeby kopac w dywanie, tylko chodzi i szuka czegos, gdzie wogole bylby sens kopac.

  6. #6

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    Terrarium masz rzeczywiscie za male, ale o tym nie trzeba Cie na szczęście przekonywać Nie dziwie się, że ta sytuacja w połączeniu z ogólną wiosenno-letnią aktywnością daje takie, a nie inne skutki. Postaraj się jak najszybciej o cos wiekszego, bo masz naprawde dużego żółwia.
    A w dywanie lub parkiecie rzeczywiście sobie nie pokopie, nawet gdyby chciała....Spróbuj moze dac jej do dyspozycji w czasie spacerów po mieszkaniu (osobiscie wypuszczam tylko bardzo sporadycznie, na jakieś 15 minut i tylko jednego z moich zolwi - wlasnie duza samicę. Nie jestem zwolennikiem puszczania żólwi luzem) jakis pojemnik z wilgotnym podłożem. Zobaczysz, czy wykorzysta to do kopania. Jednak w sprawie ewentulanych jaj poczekaj na opinię kogoś, kto ma w tej materii doświadczenie, którego mi brakuje.

    Pozdrawiam
    natalia


  7. #7

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    Dziękuję za duże zainteresowanie i pomoc, jeśli macie jeszcze cierpliwość to czytajcie dalej

    Zgadzam się, że żółw nie będzie kopał w podłodze, chociaż jednak powinien próbować znaleźć miękkie miejsce (czytałem w innych postach, że tak się zachowywały żółwie innych hodowców). Ale gdyby chciała złożyć jajka, to ryłaby chyba też w terra??
    Natomiast większe terrarium, owszem będzie, ale obawiam się, co będzie, jak kupię jej szafę, a ona dalej będzie chciała wyjść?? Może kluczem do wszystkiego jest fakt, że terra stoi na podłodze, a ona widzi za szybą dużą przestrzeń...
    A jaki polecacie rozmiar? Czy kupić odrazu takie, jak widziałem, 130x60, czy narazie jakiś rozmiar pośredni??

    Pozdrawiam

  8. #8

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    Kup od razu duże. Nie ma maksymalnej wielkości terrarium dla zółwi. My swoje zamawialismy u szklarza, bo w sklepach byly zwykle za wysokie (przeznaczone na akwaria) i droższe. Na Twoim miejscu powiększyłabym szerokość, żeby bardziej wyszedł kwadrat niz długi, wąski prostokąt. 130 na 80-90 - to by było coś)
    Sciany oklej o zewnatrz jakas fototapetą z krajobrazem zblizonym do naturalnego dla żółwia (jakies trawy, kamienie itp.) albo szarym papierem (w sumie nie wiem, czemu nazywa się szary, skoro najczęściej jest brązowawy). Zółw szyby nie dostrzega, dlatego może chcieć wyjść. A z dużego tez pewnie będzie chciał sie wydostać, zwykle żółw chce pokonac przeszkodę a sciana jest przeszkodą. Ale na pewno będzie miała większy komfort, niż teraz.

    Pozdrawiam
    natalia


  9. #9

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    Zachowanie samicy, które Yaqbi opisała, nie wygląda mi na chęć złożenia jajeczek. U swojej żółwicy stepowej zaobserwowałem czynności, które w tym przypadku nie zostały wymienione. Samica, owszem zachowuje się niespokojnie, ale nie jest to chodzenie wzdłuż ścian, tylko wędrówka po całej powierzchni terrarium, które u Yaqbi jest po prostu za małe. Kolejnymi oznakami są: obwąchiwanie, a czasami nawet "kosztowanie" podłoża i przede wszystkim rozkopywanie substratu przednimi nóżkami, mimo nieodpowiedniej jego grubości. Jest to wstępna faza kopania. Jeśli samica uzna, że miejsce jest odpowiednie(czyli: podłoże jest właściwej grubości, wilgotności i temperatury), to po wykopaniu dołeczka( na około 5-7,8cm. głęboki- zależy to od wielkości samicy) przednimi nóżkami, przejdzie do kopania tylnymi. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, czyli chęci składania jaj, wkładam do terrarium pojemnik o wymiarach: 50cm. dł., 35cm. szer. i 22cm. wys., tylko moja samica ma 15cm. dł. W przypadku Twojej żółwicy pojemnik powinien być większy i wyższy(minimum 25cm.- dla komfortu samicy i bezpieczeństwa jajek). Trzeba uważać, ponieważ samica może nie złożyć jajeczek, kiedy będzie zbyt cieńka warstwa podłoża i dojdzie( oczywiście po dłuższym okresie do zatkania jajowodów i w przypadku nie usunięcia jajeczek śmierci samicy, tylko powtarzam jest to proces długi). Jednak sądzę, że w Twoim przypadku( w przypadku Twojej samicy) nie dotyczy to chęci składania jajeczek, choć może to niedługo nastąpić i serdecznie Tobie tego życzę, jednak szkoda, że nie będą zapłodnione. Powinnaś powiększyć terrarium, a zachowanie żółwicy również wskazuje na nadchodzącą porę roku i obecną, choć wiosna na razie zawodzi, ale jest za to urodzaj pokarmu.
    Pozdrowienia!!!

  10. #10

    Re: zbyt ruchliwy żółw gracki

    ok, dzięki za rady, w wekend zamawiamy terrarium.
    ))

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •