Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Lista zwierzat niebezpiecznych

  1. #1
    dr Robert
    Guest

    Lista zwierzat niebezpiecznych

    W ciekawostkach na stronie głównej tcp Wiciu podał, że Chitra sp. jest na polskiej liście zwierzat niebezpiecznych. Czyżby rozporządzenie Ministra Środowiska na ten temat już wyszło. Jeśli tak, to gdzie jest dostępne ? Pytanie kieruję zarówno do Wicia jak i innych zorientowanych w temacie.


  2. #2

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    O ile dobrze pamiętam na wykładzie w Katowicach coś o tym wspominał Pan Marek Brachaczek. Była mowa, że jaszczurki ponad 1,5m zaliczają się również do zwierząt niebezpiecznych wiec jeśli zwieje duży legwan ewakuacja zoo :-) Czy ma kompletną listę i czy taka wogóle oficjalnie już istnieje nie wiem.


  3. #3
    dr Robert
    Guest

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    To są raczej informacje ze spotkania z ogrodami zoo sprzed paru miesięcy. A mi chodzi o konkretne rozporządzenie do ustawy o ochronie przyrody, bo to ono będzie obowiązywać. Na stronie MŚ nic nie ma, dlatego zdziwiło mnie, że mowa o jakiejś liście. Teraz o tym co jest, a co nie jest niebezpieczne decyduje ocena eksperta, a nie formalna lista, bo przepisy polskie tego nie precyzują. Z tego co wiem rozporządzenie nie ukaże się szybko, ale może mam złe informacje. Stąd mój post.


  4. #4

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    to jak rozumie pytony tygrysie i inne duze dusiciele sa nadal legalne i mozna je bez problemu sprzedawac-kupowac i rozmnazac?


  5. #5

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    dopóki nie wejdzie rozporządzenie są legalne, a co dalej to już kwestia tego co sie znajdzie na liscie


  6. #6

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    Na tej nowej liscie jest sporo gatunkow 'kontrowersyjnych'. Powinienem raczej napisac ze jest jak na razie projekt listy, ale najprawdopodobniej wlasnie ten projekt bedzie ostateczny.

    Poczkajmy na odpowiedz Wicia, na pewno nie skapi i wklei ta liste tutaj

    Z tego co się orientuje to pajeczarze beda niestety nie zadowoleni...


  7. #7

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    A jak na nowej liście wygląda boa constrictor?


  8. #8

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    wogule nie wygląda ;-)

    nie ma też tygrysiego, są anakondy (wszystkie), skalny i siatkowany


  9. #9

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    Projekt listy (a raczej to co bedzie na liscie bo raczej projekt ten nie ulegnie zmianie) otrzymałem od osoby zajmującej sie w Minsterstwie Środowiska koordynacją prac nad tą lista i stosownym rozporządzeniem. Na liscie tej jest umieszczny dokładnie Chitra indica (ministerstwo nie wiedziało o różnorodności gatunkowej tego rodzaju). Rozporządzenie miło byc ogłoszone do końca minionego roku ze wzgledów proceduralnych jest nieco opóźnione.
    Chitra indica to propozycja po konsultacjach społecznych.

    Dla ciekawych na liscie umieszczono wiele popularnych rodzajów ptaszników np.
    Aphonopelma spp.Ceratogyrus spp.Pamphobeteus spp.Poecilotheria spp.Pterinochilus spp

    Kolejnym problemem jest co zrobić z juz posiadanymi zwierzętami?? Jeżeli zagrażaja zdrowiu i życiu ludzkiemu moga podlegać konfiskacie podobnie jak z bronia palną tez stanowiacą zagrożenie dla zycia i zdrowia ludzkiego. Pomysł by zostawić je u posiadacza do naturalnego zgonu bez prawa rozmnażania nie zostałzaakceptowany przez prawników Ministrestwa.
    O inne sensacje zapytajcie na stronie Ministerstwa
    "Prawo jeszcze nie ogłoszone nie jest jeszcze prawem ale to juz zaczątek prawa"


  10. #10

    Re: Lista zwierzat niebezpiecznych

    Boże Aphonopelmy, Pamphobeteus?????
    Nie chce mi się aż wierzyć! Nie wspomnę już, że wogóle nie spodziewałem się na tej liście ptaszników. I co teraz, skonfiskują połowę stanu ptaszników w Polsce i będą usmiercać?
    Czy można gdzieś zobaczyć pełny projekt listy?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •