-
Re: Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"
Czym karmić to chyba już Pituophis napisał. Uściślę, że najlepiej jeśli są to różnorodne owoce: jabłka, gruszki, winogrona, truskawki, śliwki, ananasy, melony, arbuzy, mandarynki, banany, kiwi. Do tego marchew, pomidory, ogórki, czasem czerwona papryka. Ponadto lubią kwiaty (np. mlecza, nasturcji, wyki, koniczyny). Zjadają też różne zielonki (mlecz, koniczyna, babka). Jako dodatek podaje się grzyby (surowe). W ogóle lubią jedzenie w czerwonej i żółtej barwie. Dieta tych żółwi powinna być uzupełniana np. raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie pokarmem pochodzenia zwierzęcego, najlepiej jeśli będą to dżdżownice, martwe owady, ale może też być np. chuda, surowa wołowina, serca drobiowe lub wołowe. Pokarmu zwierzecego nie może być zbyt dużo. Owoce maja mało korzystny stosunek Ca do P, dlatego musi być dodatek wapnia do pokarmu, u młodych najlepiej 1-2 razy w tygodniu, u dorosłych wystarczy raz na 2 tygodnie. Najlepiej robić mieszanki z róznych owoców i warzyw (+kwiatów).
Dla trzech dorosłych osobników małej formy G.carbonaria wystarczy drewniane terrarium (tzw. typu otwartego). Co do wielkości to im większe tym lepsze, ale 2 x 1 metr uważam za minimum, pod warunkiem, że konstrukcja bedzie pozwalała na otwarcie drzwiczek i wypuszczenie ich czasem na mieszkanie czy na balkon. W lecie bardzo wskazane terrarium ogrodowe lub balkonowe. Jak wszystkie żółwie lądowe rosną dość powoli i takie terrarium potrzebne jest po 5-8 latach, gdy żółwie przekroczą 20 cm długości karapaksu.
W terrarium musi być płytki basen gdyż żółwie lubią wchodzić do wody. Jako podłoże najlepiej na części terrarium zastosować darń (można ją umieścić w duzych, plastikowych kuwetach, tak jak ja to robię), która podlewana zwiększa wilgotność powietrza, a jednocześnie zielona trawa przyjemnie wygląda w terrarium i przypomina środowisko tego żółwia w naturze. Na części terrarium może być kora (ze sklepu ogrodniczego).
Terrarium trzeba zraszać, aby zwiększyć wilgotność. Z racji faktu, że gatunek ten występuje na terenach, gdzie są dwie pory roku; sucha i wilgotna, przez pół roku zraszanie stosujemy 1-2 razy dziennie, a przez pół roku np. raz na 3 dni.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum