Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Madziula oraz Laura i Filon

  1. #1
    Madziula19
    Guest

    Madziula oraz Laura i Filon

    Witam!
    Od 29 kwietnia 2005 jestem posiadaczką żółwia greckiego (na początku miał na imię laura a teraz ma Filon- bo bardziej mi na faceta wygląda). 27 maja 2005 zakupiłam żółwia greckiego (porównując oba moje żółwie widać kilka różnic) i nazwałam go Laura gdyż podejżewam,że może być to samiczka.. Różnice pomiędzy moimi żółwiami:
    1)Laura ma krótszy ogonek i uwypuklony plastron
    2)Filon ma dłuższy ogonek i bardziej (lekko,ale w porównaniu do Laury) to bardziej wklęsły plastron
    3)Laura jest żółto- czarna
    4) Filon jest oliwkowo- czarny

    Mam pytanie do osób posiadających więcej niż jednego żółwia..Otóż Filon często śledzi Laurę, wącha ją i próbuje jej wejść głową pod ogon (przynajmniej tak to wygląda). Wiecie może dlaczego tak się zachowuje i czy to może świadczyć o tym,że mam parkę?
    Dodam,że żółwie nie są wobec siebie agresywne nie biją się nie gryzą
    Filon ma 7,6 cm a Laura 7,2 cm.. Giganty co )))


  2. #2

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    Te żólwie są za młode na określenie płci tak samo jak i na gody. Zresztą zaloty wyglądają tak, że niedoświadczony hodowca może stwierdzić, że żólwie gryzą się niemiłosiernie


  3. #3
    Madziula19
    Guest

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    no dobra...więc dlaczego Filon łazi za Laurą i stara się na nią wejść? Cały czas przy niej jest i wącha jej i pyszczek i ogon..po powąchaniu ogona po prostu na nią włazi!!


  4. #4

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    moze to są praktyki? tak jak u ssaków np. psów ;]

  5. #5

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    Takie chodzenie, włażenie i wąchanie może być po prostu manifestacją zainteresowania nowym mieszkańcem. U siebie też coś takiego obserwowałem, trwało to kilka- kilkanaście dni.
    Zaloty u żółwi greckich to nie włażenie na siebie, w każdym razie nie tylko. Samiec uderza samicę pancerzem, gryzie, głównie w nogi, samica początkowo ucieka, później mniej lub bardziej ulega samcowi, on wspina się, zwykle przed i w czasie kopulacji wydając piskliwe dźwięki.


  6. #6
    Madziula19
    Guest

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    dobra- pare info z moich obserwacji...
    Filon włazi na Laurę jak przy godach, jak mu się uda wejść to ogon podsuwa pod jej ogon, otwiera dziub i wydaje dźwięki- wygląda to śmiesznie.. czy to może być oznaka, że to para??


  7. #7

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    To już bardziej, choć nie wiem czy u żółwi nie dochodzi też do pseudokopulacji. Tylko że te żółwie są strasznie małe, jak na takie zachowanie, a siedmiocentymetrowa samica o wiele za mała na składanie jaj...


  8. #8
    Madziula19
    Guest

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    moje żółwie mają 7,2-7,6 cm plastrony..na karapaksie mają: Filon ok 11cm a Laura ok 10,5 cm.


  9. #9

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    Trzeba było tak od razu 11 cm samiec już zaczyna powoli dojrzewać. Niemniej jednak skuteczny rozród jest raczej niemożliwy.


  10. #10
    Madziula19
    Guest

    Re: Madziula oraz Laura i Filon

    to wiem
    ale i tak strasznie się cieszę z posiadania 2 żółwi
    żółwie są super


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •