Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Żółw leniuszek

  1. #1

    Żółw leniuszek

    Hej czy wasze żółwiki juz sie ocknęły z wiosennego lenistwa?

    Mój żółwik ostatnio stał sie bardzo leniwy.
    W poprzednim tygodniu gdy było słoneczko brykała na wybiegu - siedziała sobie raczej w zacienonych miejscach ale nie spała tak duzo

    a cały zeszły tydzien gdy nie była na wybiegu bo pogoda nie sprzyjała wychodziła rano z jamki - pojadła, postała i poszła znowu lulu
    Tak jakby strajowała ze "jak nie mogę być na słoneczku to sie cyknijcie - a ja sie zakopuję i idę spać"


  2. #2
    Joanna J.
    Guest

    Re: Żółw leniuszek

    Aktywność gadów uzależniona jest od temp. Jeżeli niska temp. to i niska aktywność. Proste. Spróbuj "podgrzać" żółwika sztucznym oświetleniem.


  3. #3

    Re: Żółw leniuszek

    Aż tak proste to nie jest. Zbyt wysoka temperatura, wahania ciśnienia i zmienna pogoda też powodować mogą ospałość.

    Pozdrawiam
    Natalia


  4. #4
    Wydra707
    Guest

    Re: Żółw leniuszek

    A czy ta "leniwość" to u gada zachowanie nietypowe? Jeden z moich też się tak zachowuje - ale po prostu taki ma charakter. Tylko by szukał dziury, gdzie można pospać. Pozostałe latają jak wściekłe - im mniejszy egzemplarz, tym szybciej :-)

    Generalnie, żółwie są bardzo czułe na pogodę - jak ciśnienie spada, to śpią, nawet gdy jest ciepło, ale wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Obsewruj go, jak wciąż będzie "leniwy" to może źle się czuje lub jest chory.

    Pozdrawiam
    Paweł Rajewski


  5. #5

    Re: Żółw leniuszek

    jest leniuszek przeokropny z niej - rano wstaje mniej lub bardziej chętnie - czasem wczesniej czasem pózniej ale potem w godzinach obiadowych już sie zakopuje - a wieczorem czsem wcale nie wyłazi
    Mam ją od niedawna tak ze nie wiem jaki ma temperament
    Na samym początku sporo łaziła po tarrarium bo było nowe i je poznawała
    Jak wyciżgnę ją zeby sobie połaziła po mieszkaniu to tez zwiedza
    ale w terrarium jest leniwa




  6. #6

    Re: Żółw leniuszek

    Witam,coz jak Pawel R. napisal- reaguja na zmiany pogody- inaczej niektorzy mowia -jak nie masz barometru w domu a masz zolwia to popatrz jak sie zachowuje i juz wiesz jaka pogoda sie zapowiada ).
    Moj grek tez ostatnio wychamowal- ja tez bym tylko spala przy takiej wiosnie -to tylko ciepla posciel i lulu )


  7. #7
    Wydra707
    Guest

    Re: Żółw leniuszek

    (...) Jak wyciżgnę ją zeby sobie połaziła po mieszkaniu to tez zwiedza ale w terrarium jest leniwa
    To, co napiszę będzie kontrowersyjne, ale może żółw cierpi z braku wolności. Życie w zamkniętym, małym pudełku (terrarium) nawet, jeśli jest ono luksusowe, musi być smutne. Radosny żółw musi mieć rozrywki, a jedną z nich jest możliwość chodzenia, wspinania się, przepychania, zaglądania w nowe miejsca. Oczywiście są takie, których to nie interesuje, ale np. cztery na sześć moich wprost usycha w zamkniętym pomieszczeniu.

    Oczywiście, nie mogą być rzucone "luzem" w mieszkaniu, bo szybko się przeziębią. Przez pewien czas funkcjonował u mnie system terrarium otwartego (piasek, lampa, basen z podgrzewaną wodą), z którego mogły wychodzić i wracać (jeśli nie były mokre i nie było za zimno). Z czasem jednak okazało się, że mają te atrakcje głęboko w ogonie i wolą różne naturalne, ciasne kąty (zwane u nas "garażami") - każdy "parkuje" w swoim ulubionym. Dlatego teraz, przy okazji remontu, projektuję im takie właśnie, podgrzewane "garaże" rozrzucone po mieszkaniu - zamiast jednego dużego "pudła", do którego trzeba je nosić pod przymusem. Tym bardziej, że zwinięta szmata (lub gazeta!) okazała się większą atrakcją od naturalnego piasku...

    Jak widzisz, u mnie gady są domownikami na równi z innymi, i mieszkanie jest po części przystosowane do ich potrzeb. Trzeba też pamiętać o zamykaniu lufcików, wynoszeniu gadów przed wietrzeniem, zbieraniu ich wieczorem itd. Niestety, brudzą gdzie chcą, jest też więcej sprzątania.

    Gdy jednak widzę biedne żówie siedzące w zamknięciu w terrariach, jest mi ich żal. Są takie smutne... Niby uwięzienie w mieszkaniu to też niewola, ale miejsca (i atrakcji) jest jednak więcej. Zastanów się, czy nie warto dać gadowi więcej wolności (byle rozsądnej i bezpiecznej). Żółw też człowiek - poza jedzeniem i ciepłem wymaga atrakcji. To bardziej inteligentne stworzenie, niż się powszechnie sądzi.

    Pozdrawiam
    Paweł Rajewski


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •