Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 44

Wątek: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

  1. #31

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    DJAligator napisał(a):

    > czyli powinien Pan rozumieć wyższość PZW nad ustawową
    > prerogatywą ministra środowiska?
    >

    )) Tak rozumiem. Jest w Polsce jeszcze kilka instytucji o podobnym charakterze, choćby Polski Związek Działkowców, takie enklawy, państwa w państwie...


  2. #32

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Do Sojkas-a :

    Z tym moim wiekiem to prawda,ale powaznie obawiam sie o twoj wiek i dorozwoj,bo jak na razie nie bardzo mozna byc dla ciebie milym i wyrozumialym.Cieszy mnie fakt,ze juz kolejny raz nie bede musial czytac twoich "pogladow" i "wywodow" ,ale moze bedziesz taki wyrozumialy i napiszesz diete swoich wezy - czlowiek uczy sie cale zycie,a mnie i innych forumowiczow pewnie to zainteresuje.

  3. #33

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    chcesz sobie pogadać to weź od niego numer telefonu bo to ni jak się ma do ryb rzecznych:/


  4. #34

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Proponuję ukleje - tutaj wymiar raczej nie gra roli, ryby te nie mają kolców a ich łuska jest drobna, przez co doskonale nadają się na pokarm dla żółwi wodnych - sam kiedyś podawałem je moim żółwiom żabiogłowym - były na tyle duże, że mogły połykać duże ukleje w całości. Dla żółwia czerwonolicego proponuję pokarm ten uprzednio rozdrobnić, nie pozbawiając go przy tym cennych dla gada wnętrzności i głowy ryb. Innym świetnym pokarmem są winniczki (lecz tu uwaga - zbyt małe podlegają ochronie - należy więc zaopatrzyć się w specjalną obręcz by móc je zbierać), acha i co do ślimaków - uwaga na pomrowy (te bez muszli) - mają trujący śluż!


  5. #35

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Nie jestem pewien czy wszystkie żółwie jadłyby pomrowy, ale to taki off topic.
    Co do ryb to w zeszłym tygodniu oprócz słonecznic dietę wzbogaciłem w narybek karpia. Niestety nie wszędzie można łatwo go kupić.


  6. #36

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego?? do Pana RobertaM

    Nie stwierdziłem, iż żółwie chętnie jedzą pomrowy, lecz nadmieniłem jedynie, iż nie należy ich podawać im do jedzenia – dla niedoświadczonego hodowcy może to być istotna informacja. Przed chwilą specjalnie odszukałem notatkę, która potwierdza, iż pożarcie pomrowa przez żółwia może się zdarzyć! Dnia 27 lipca 1995 moja mała samiczka żółwia ostrogrzbietego (bytująca wówczas w przydomowym oczku) upolowała pomrowa (najprawdopodobniej był to pomrów czerniawy), zjadła go, po czym zwymiotowała. W tamtym czasie moja wiedza na temat gadów była raczej skąpa, więc całemu zdarzeniu przyglądałem się z błogością i sądzę, iż podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy gadem opiekuje się niedoświadczony hodowca. Tak całkowicie na marginesie - owego żółwia podarowałem Pani Kierownik Starego Zoo w Poznaniu – można go zobaczyć w terrarium z bazyliszkami w Starym Zoo w Poznaniu.
    Wiadomość tę zamieszczam szczególnie ze względu na Pana RobertaM.

    Pozdrawiam serdecznie.
    M.


  7. #37

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego?? do Pana RobertaM

    Nie przeczę, że niektóre mogą się połakomić na pomrowy, ale z moich doświadczeń wynika, że nie jest to częste. Może śluz nie jest zbyt smaczny.


  8. #38

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Pod ochroną są na pewno 100000000%jestem wedkarzem wiem


  9. #39

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Ej już niemam siły ledwo wruciłem z wakacji i już musze się kłucić na tej stronie jest opis i co najwarzniejszena samym dole jest napisane :GATUNEK PRAWNIE CHRONIONY - CAŁKOWITY ZAKAZ POŁOWU,panie najmondrzejszy a to ta strona:http://ryby.fishing.pl/gatunek.php?id=69
    Ciernik zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW nie posiada wymiaru ani okresu ochronnego.


  10. #40

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Niestety bycie wędkarzem nie oznacza automatycznej znajomości przepisów o ochronie gatunkowej zwierząt, co widać, ani też, co także łatwo zauważyć, znajomości reguł polskiej ortografii .

    Otóż żadna strona internetowa nie jest wyrocznią prawa i może być na niej wiele błędów. Zresztą w internecie może pisać każdy i może pisać największe nawet głupoty bez żadnych konsekwencji. Przytoczona strona jest tego dobitnym przykładem.

    Mocą ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. minister środowiska został zobligowany do wydania trzech rozporządzeń dotyczących list gatunków chronionych w PL: o ochronie roślin, o ochronie grzybów oraz o ochronie zwierząt. Jako, że słonecznica jest zwierzęciem docieramy do dokumentu dotyczącego zwierząt. Niestety na stronie ministerstwa go nie ma opublikowanego, dlatego można pomóc sobie stronami na których ten dokument jest. Jedną z nich przytoczyłem już wcześniej. A jeśli komuś z jakiś nieznanych mi powodów nie podoba się strona Salamandry (choć rozporządzenie będzie wszędzie to samo) może skorzystać ze strony np. Klubu Przyrodników (www.lkp.org.pl tam trzeba wejść do działu "Prawo ochrony przyrody") lub jakiejkolwiek innej strony, gdzie będzie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237) lub po prostu z przytoczonego numeru Dziennika Urzędowego.

    Wszystko wówczas staje się jasne. Wśród gatunków chronionych nie ma słonecznicy. Błędy które są na wielu stronach wynikają z faktu, że słonecznica o czym pisałem wcześniej, była (jak uważa wielu ichtiologów niezasadnie) wśród gatunków chronionych. Na stronie ministerstwa środowiska jest stare ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 26 września 2001 r. (na stronie:
    http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/r...130.1456.shtml )gdzie słonecznica jest jeszcze wśród gatunków chronionych.

    Tylkoże mamy od ponad roku nową ustawę, a od 10 miesięcy nowe rozporządzenie. Warto znać prawo, nawet jeśli jest się wędkarzem.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •