Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Czy można kąpać zółwia stepowego?

  1. #1

    Czy można kąpać zółwia stepowego?

    Witam!
    Mam dzisiaj pytanko.Czy mozna kapać żółwia lądowego?podobno robi się to tylko raz a potem smaruje sie go oliwką.Czy ktos mi powie jak to się robi (znaczy chodzi o kapiel)?prosze o szybką odpowiedź.Szybką i roziwniętą!


  2. #2

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    Żółwia raz na tydzien kompiesz w misce z letnią wodą. Wody powinno byc tak do 1/3-1/2 wysokości żółwia. A co do oliwki to nie wiem, nigdy nic takiego nie słyszałem.


  3. #3

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    nie mozna tylko trzeba! tu przesylam ci kawałek opisuu zołwia stepowego dotyczacego kapieli:

    "Większość książek zaleca codzienne poranne kąpiele w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, ale nie każdy żółw chętnie z nich korzysta. Kąpiele powinny trwać 10-15 minut, w ciepłej wodzie. Potem można żółwia czymś nasmarować - oliwka dla dzieci, witamina A + D3. Z mojego doświadczenia wynika, że wystarczy im jedna kąpiel w tygodniu. Przy czym dobrze jest wtedy podawać jedzenie lekko skropione wodą, co zastępuje rosę pojawiającą się na roślinach rano. "

    ja np. myje mu lekko uwazajcac szczoteczka pancerz.. nie tzreba tego robic ale ja mu oczyszczam jak wracam z dworu z nim jak ma brudny z ziemi itp..

  4. #4

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    moja siostra swojego stepowego kąpie codziennie rano i tak jakos sie nauczyl zalatwiac wtedy gdy polewa mu kuperek, smaruje go tez oliwką

  5. #5

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    Kąpiele są niezbędne. Koniecznie należy umożliwić je żółwiowi przynajmniej raz w tygodniu, są źródła, które mówią o codziennym kąpaniu gada, lecz jest to kwestia indywidualnego przyzwyczajenia naszego pupila. Młode żółwiki łatwo przyzwyczaić do np. codziennych kąpieli, starsze, które nie były do tego wcześniej przyzwyczajane mogą się denerwować, przez co pożądany efekt nie zostanie osiągnięty. Kąpiele odgrywają także duże znaczenie przy zimowaniu zwierząt – służą „nastawianiu zegara biologicznego”, w trakcie przygotowania do hibernacji, jak i w trakcie procesu odwrotnego po zakończeniu zimowania. Smarowanie oliwką poza efektami estetycznymi daje raczej niezbyt wiele, można za to żółwia wysmarować (po pancerzu) cienką warstwą witaminy A+D3 w płynie (taniej i dostępnej w każdej aptece), lecz oczywiście także z tym nie wolno przesadzać, bez większych ograniczeń można natomiast stosować wszelkie „impregnaty” do pancerza dostępne w sklepach zoologicznych – tu jednak cena bywa przesadnie wysoka (płacimy dużo za niezbyt wyrafinowany zestaw witamin i tłuszczu). Kąpiel daje żółwiowi możliwość do wypróżnienia się, jednak z moich doświadczeń wynika, iż gada należy najpierw do tego przyzwyczaić (mam na przykład takie żółwie, które kąpiel tolerują nie częściej niż raz na dwa, trzy tygodnie i zabieg ten bardzo je stresuje). Ważne jest także by woda była świeża i w odpowiedniej temperaturze, można do niej dodać niewielką dawkę witamin (tak by nie nabrała „nienaturalnego: dla zwierzęcia smaku), a żółw z całą pewnością będzie chętnie, nawet łapczywie pił.


  6. #6
    Iwka
    Guest

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    Nie no kąpiel codziennie rano to przesada i smarowanie oliwką. Ludzie przecież to nie dziecko.


  7. #7

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    kąpiele codzienne to nie przesada. Żółwie chętnie się wypróżniają w wodzie. Łatwiej wtedy utrzymać higienę w terrarium.


  8. #8
    Joanna J.
    Guest

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    Ja kąpię swojego stepowca raz na tydzień raz na dwa tygodnie. Wodą musi być ciepła (odczucie po włożeniu ręki) ale nie gorąca. Kąpie z powodów estetycznych bo żółw trochę brudzi się podczas jedzenia, łatwiej wydala w ciepłej wodzie, woda przyśpiesz metabolizm(stąd kąpiele raczej rano a nie wieczorem), żółw może napić się wody co wśrodowisku naturalnym sporadycznie ale się zdarza.
    Co do smarowania oliwką to nie sądzę by dla żółwia było to potrzebne. W przypadku pewnych niedoborów pokarmowych skóra żółwia może nieładnie się łuszczyć, na ten "feler" oliwka ładnie pomaga, ale to tylko środek wspomagający nie zaradczy.


  9. #9

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    Ja swoje żółwie stepowe kąpię sporadycznie - góra raz na 2 tygodnie.
    Ale coddziennie rano funduję im imitację porannej rosy - spryskuję je wodą z czyściutkiego, zakupionego specjalnie do tego celu zraszacza do roślin.
    Co do smarowania wet wytłumaczył mi kiedyś że taka tłuściutka, nasmarowana skorupka jest świetnym środowiskiem dla namnażania się bakterii itp.

    Agnieszka


  10. #10

    Re: Czy można kąpać zółwia stepowego?

    Temat był wielokrotnie wałkowany. Częstotliwość kąpieli zależy od pory roku i powinna być skorelowana ze zmianami wilgotności w naturalnym środowisku. Czyli na wiosnę basenik stale w terrarium, codzienne zraszanie, czasem nawet kilka razy dziennie, potem od końca maja stopniowo coraz rzadziej, w lipcu i sierpniu raz na 2 tygodnie, a potem stopniowo znowu częściej, ale już rzadziej niż na wiosnę. Kąpiele nie powinny polegac na braniu żółwia i przenoszeniu go do miski. To pojemnik powinien być wstawiony do terrarium. Jedynymi przekonanymi o potrzebie stosowania maści czy kremów sa chyba tylko ich producenci i sprzedawcy. Nie ma takiej potrzeby.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •