Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25

Wątek: liście klarujące wodę?

  1. #21

    Re: liście klarujące wodę?

    ojoj ale zamieszania narobilem pytaniem O LIŚCIE W AKWA w koncu hehe. ale dobrze ze w wiekszosci sie zgadzamy w tych sprawach. dla mnie najmilszym zaskoczeniem bylo zastosowanie dawno temu węgla aktywnego w filtrze dzieki czemu woda juz wlasciwie nie smierdziala. teraz mam dobre filtry i woda jest ok z wyglądu. a co do niepowodzen to przyznam sie sam ze obecny zolw jest moim drugim. pierwszegoniestety kupilem bez wiedzy o nim i szybko padl (nie mialem grzalki, filtra, pokrywy...) i wlasnie takie forum i liczne strony np jojka powiekszyly moja wiedzę o hodowli zolwi czerwonolicych. wczoraj zmierzylem swojego zolwia i ma 15cm karapaksu, gladziutkiego bez zmian, jest zywotny, sprawnie sie odwraca gdy upadnie na plecy i wydaje sie ok. dlatego tez nie wierzę jak mozna chodowac zolwie od 20 lat z tak naiwnymi poglądami na czyszczenie wody jak terapena. pozdrawiam wszystkich.

  2. #22

    Re: liście klarujące wodę?

    joeblack napisał(a):

    > ojoj ale zamieszania narobilem pytaniem O LIŚCIE W AKWA w koncu

    Tak trochę odbiegliśmy od tematu.

    > dlatego tez nie wierzę jak mozna chodowac zolwie od 20 lat z
    > tak naiwnymi poglądami na czyszczenie wody jak terapena.

    Nie powiedział bym że naiwnymi ile już nie zalecanymi. Swego czasu faktycznie to była najprostrza metoda i najtańsza. Wtedy nie było tak tanich i wydajnych pomp na bazie których powstają obecne filtry. Wiedza o reakcjach zachodzących w wodzie też nie była tak rozpowszechniona. Przeciętny akwarysta wiedział że ma mieć filtr i zmieniać wodę ale nie potrafił opisać cyklu azotowego. Filtry były gąbkowe napędzane powietrzem z brzęczyka.

    Dlatego nie mówię że terapena robi całkowicie źle tylko twierdzę że teraz można, i trzeba, zrobić to lepiej. A takich metod już nie należy stosować.


  3. #23

    Re: liście klarujące wodę?

    Zdecydowanie i ja musze sie dolaczyc do stwierdzenia iz lepiej filtrowac niz wymieniac cala wode,a zwlaszcza w czasach gdzie filtry naprawde sa bardzo wydajne,a zastosowane w nich rozwiazania (czyszczenie,wymiana/plukanie wkladow) juz nie sprawiaja problemow.

    < joeblack >
    - Kazdy kiedys zaczynal swoja przygode z zolwiami,a prawie wszystkim tu obecnym na forum strona Jojka pomogla w tym bardzo.
    - Co do zastosowania wegla aktywnego w walce z "zapachem" to jest to sprawdzone takze i przezemnie lecz dodam,ze nalezy go wymieniac w miare czesto (w/g mnie co 3-4 miesiace) poniewaz po dluzszym jego stosowaniu wytraca sie spowrotem do wody to co wczesniej przyjal w siebie - czyli "zle zwiazki".

  4. #24

    Re: liście klarujące wodę?

    pisałem na forum o węglu już kilkukrotnie, ma on swoje dobre i złe strony (po przesyceniu oddaje toksyczne związki z powrotem do wody) w europie mało stosowany i troszkę niedoceniany, akwaryści stosują go aby "wyłapać " z wody resztki leków po leczeniu rybek i raczej nie stanowi jednego z podstawowych wkładów... natomiast w ameryce jest odwrotnie, wykorzystywany jest jako jeden z podstawowych wkładów w filtrach zaraz po gąbce i ceramice. A nam pomaga w utrzymaniu "swieżości" wody nawet w małym akwa gdzie normalnie po 2-3 dniach zaczyna śmierdzieć. (woda i tak zrobi się mętna po 1-2 tyg. ale nie będzie śmierdzieć..;-) Przy dużej ilości wody i rozbudowanym systemie filtracji (widzę u siebie..) nie jest już tak potrzebny.


  5. #25

    Re: liście klarujące wodę?

    no tak jojku, daleki jestem od krytyki kogo kolwiek, zwlaszcza jesli od 20 lat hoduje zolwie. ale przeciez terapena nie mieszka w buszu i zapewne ma dostęp do fachowych zródeł traktujących o hodowli obecnie. kiedys takze ponoc weterynarz zalecal karmienie zolwia chlebem moczonym w mleku w razei choroby i czy to mozna tlumaczyc obecnie brakiem wiedzy czy raczej lekkomyślnością? poza tym kazdy dązy do tego by woda byla czysta a żółw zdrowy więc nawet samemu można cos wykombinowac metodą prób i błędow.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •