Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

  1. #1

    Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    jedyna weterynarka w moim miescie która zgodziła sie przyjmować pacjenta żólia po rozmowie o odrabaczniu zaproponowała mi odrobaczanie mojego zółwia greckiego przez odbyt - napiszcie co o tym sądzicie.
    Czy wasze zólwie były odrobaczane w ten sposób i jak to zniosły
    Czy zaryzykować taki sposób na odrobacznie czy lepiej zdecydowac sie na sposób mniej inwazyjny - lek podany doustnie

    pozdrawiam izowita


  2. #2

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    ja Swojego żówia odrobaczałem lekiem w płyniepodanym przez strzykawkę do pyszczaka.Tyle tylko że mój weterynarz nie umie się obchodzić z gadami
    braki w edukacji więc sam musiałem to podać(a jest to konkretny wyczyn)
    Jeśłi sięzdecydujesz na płyn to proponuję nalaćgo troszkę w wiśnię albo czereśnię(w połówkę w miejsce po pestce) i kiedy ugryzie przechylić owoc. Myślę że odrobaczanie przez odbyt jest kiepskim pomysłem biorąc pod uwagę że możńa zrobićto samo bez stresowania zwierzaka Pozdrawiam


  3. #3
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    Kilka rzeczy:
    Nie przez odbyt tylko przez kloakę. To dość istotna różnica. A poza tym "odrobaczenie przez kloakę" jest bez sensu. Preparat wraz z kałem zostanie natychmiast wydalony. Pasożyty w dogłowowej części p. pokarmowego (żołądek, jelita cienkie a nawet grube moigą się czuć bezpiecznie. Jedyne skuteczne odrobaczenie przeprowadza się poprzez j. dziobową - najlepiej sonda żołądkowa.

    Sposób z wiśnią też dobry - mniej pewny.


  4. #4
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    Podoba mi się.... weterynarka....kosiarka....spawarka....pogłębiar ka...dojarka Zapraszam do wpisywania rymowanek :-))))


  5. #5

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    No dobrze - dziekuje za radę teraz już wiem ze tak nie należy robić.
    Więc sprawa wyglada tak : Moja wetwrynarka ups przepraszam Pani weterynarz - chce mi odrobaczyć zółwia prze kloakę.Dodam ze to jedyny lekarz weterynarii który zgodzil sie w moim miescie "cokolwiek" zrobić z żówiem.
    Czyli mam sie nie zgodzić na taki sposób odrobaczenia.A co jesli ona zrobi krzywde mojemu zólwiowi nieumiejętnie próbójąc rozewrzeć dziób zólwia?
    Czytałam na forum o takich przypadkach ze lekarze nie bardzo wiedzieli jak sobie z tym poradzić.
    nie wiem juz jak mam postapić w tym temacie.


  6. #6

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    mój weterynarz poprzedni nie mógł wogóle mu tego wstrzyknąć przez usta męczył biedaka 5 minut aż zaproponowałem że podam mu to z jedzeniem i zjadł wszystko troche na teleżyku zostało ale zjadł:]

  7. #7

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    Nie ma sensu narażać żółwia na niekompetentną weterynarkę, zwłaszcza, jeśli nie masz pewności czy w ogóle żółw jest zarobaczony. Kupujesz u niej lub innego weterynarza Fenbendazol żel dla kotów (12-16 zł), wyciskasz zależnie od wielkości żółwia 3-5 mm żelu (jest sprzedawany w takiej strzykawce), zawijasz tę odrobinę żelu w listek np. mleczu i podajesz żółwiowi. Zero stresu, noszenia i męczenia żółwia. Po 3 dniach powtarzasz to samo i po dwóch tygodniach też jeszcze raz lub dwa razy. Fenbendazol jest skuteczny na glisty i owsiki, a te głównie występują u żółwi i ma tę zaletę, że jest lekiem bezpiecznym.

    Jeżeli nie widziałaś pasożytów w kale, żółw jest w dobrej formie, nie ma co panikować. Żółwie w naturze żyją wiele lat z pasożytami i nic się nie dzieje, dopiero w warunkach stresu lub innej choroby następuje ich gwałtowne namnażanie i objawy chorobowe. Można go odrobaczyć profilaktycznie, tylko niew iem czy warto go z tej okazji narażać na stres, który może przynieść więcej szkody niż pożytku.


  8. #8

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    najlepszy sposób podania lekarstwa razem z pokarmem, otwieranie dzioba na siłe jest niedozwolone.... dobrze że wpadłeś na ten najprostszy i najskuteczniejszy sposób.


  9. #9
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    Kolejność powinna być taka - najpierw badanie parazytologiczne kału a potem odrobaczanie.


  10. #10
    Jarek Zajączkowski
    Guest

    Re: Odrobaczanie żólwia przez odbyt

    Otwarcie dzioba żółwikowi może stanowić problem. Jednak nie jest to niewykonalne.... Jeśli jednak są problemy - można podać preparaty z małą ilością "przysmaku" - dopiero po stwierdzeniu obecności jaj pasożytów w kale.
    To, że nie widać dorosłych pasożytów w odchodach nie oznacza, że zwierzę ich nie posiada.
    Nie gniewaj się proszę Izo za "chwilę poezji" we wcześniejszym liście :-)))


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •