Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: spadek aktywności ż. stepowego

  1. #1

    spadek aktywności ż. stepowego

    Od ok. miesiąca moja samiczka jest wyraźnie mniej aktywna. Wygrzewa się średnio pół godzinki dziennie, póki co apetyt w miarę dopisuje /analogicznie jak o tej samej porze w ubiegłym roku/. Oczywiście, temat ten był już tutaj poruszany - dokopałam się między innymi zaleceń żeby zwrócić uwagę na:

    1. twardość pancerza
    2. częstotliwość wydalania
    3. zarobaczenie
    4. ew. jaja w jamie brzusznej (jeśli to samica)
    5. stan bł. śluzowej jamy dziobowej

    I w związku powyższym mam dwa pytania:

    Ad. 2 – częstotliwość wydalania - czy kupka raz w tygodniu – wyłącznie wymuszana - w niestety, miskowej kąpieli jest stanem zadawalającym?

    Ad. 4 – czy poza tym że żółwiczka próbuje się wydostać z terrarium (tą informację znalazłam na forum) są jakieś symptomy zwiastujące chęć złożenia przez nią jaj? /Moja rozbijała się po terrarium mniej więcej przez trzy i pół miesięcy: luty – połowa maja/.


  2. #2
    Joanna J.
    Guest

    Re: spadek aktywności ż. stepowego

    - Co do wydalania to mój żółw robi to praktycznie 4-5 w tygodniu, zawsze przed jedzeniem. Jeżeli nie je w dany dzień, to kupki też u niego nie widze. Jeżeli robi to żadzej to może wynik złego jedzenie, np. chwilowe zaczopowanie, może w terra jest coś co podjada a nie powinien (piasek, trosiny).
    - Co do rozbijania się w terrarium to w przypadku stepowców raczej normalne. Najczęściej jest to spodowane przeszklonymi ścianami terrarium i jego małymi rozmiarami. W przypadku mojego żółwia pomogło urozmaicenie terytorium. Położyłam mu płaskie kamienie, kawałek suchej darni, usypałam głębszą ściółkę.
    - Co do składania jaj słyszałam że jednym z symptomów jest wykopywanie jamek w podłożu, choć w przypadku żółwi stepowych to nic nadzwyczajnego.

    Jeżeli stan zółwika nie zmieni się to weterynarz i prześwietlenie. Myśle że w takim wypadku innej rady nie będzie


  3. #3

    Re: spadek aktywności ż. stepowego

    Nie miała szans się niczym zapchać – jako podłoże mam duże kawałki kory. Je codziennie, no prawie – raz w tygodniu ma głodówkę. Jeśli chodzi o pokarm - je wyłącznie urozmaiconą zieleninkę. A mimo wszystko te kupki ... Mieszka razem z samczykiem, jedzą to samo, w takiej samej temperaturze, tyle samo spacerują itp.
    Co do rozbijania się po terrarium (wielkość tera nie jest tak mała /100 cm x 70 cm/) - fakt, przeszło mniej więcej w tym samym czasie, kiedy przysłoniłam jedną szybę ale również w tym samym czasie zaczął się sezon ogródkowy.

    Co do wykopywania jamek – zawsze robiła to namiętnie, teraz woli spać.

  4. #4

    Re: spadek aktywności ż. stepowego

    Wykopywanie do złożenia jaj odbywa się zawsze tylnymi kończynami. Żółwica powinna mieć stale kawałek np. darni z ziemią w głębszej kuwecie. Wówczas nie ma problemu i łatwo zauważyć, że coś się dzieje.
    Spadek aktywności w tym czasie może wiązać się ze snem letnim. Żółwie stepowe są "zaprogramowane" na długi sen zimowy oraz na sen letni. Hodowcy np. rosyjscy często stosują estywację, inni tego nie robią. Czasem wystarczy kilka tygodni wysokiej temperatury i niższej wilgotności, aby żółwie zapadły w coś w rodzaju "półletargu".


  5. #5

    Re: spadek aktywności ż. stepowego

    No więc dwa z naszych żółwi od kilku tygodni sa mało aktywne, bardzo dużo śpią, często w ogóle nie wychodzą w ciągu dnia, ale wyglądają zdrowo i jedzą - wyciągamy je na światło dzienne co kilka dni, żeby sprawdzić ich stan. Czasem nawet nie śpią, tylko po prostu nie wychodzą.

    Nasza żółwica zasygnalizowała nam chęć złożenia jaj bardzo wyraźnie - była bardzo niespokojna i kopała gdzie się dało tylnymi łapami.

    A może tych kup po prostu nie znajdujesz, bo "giną" w korze? My własnie wymienialiśmy całe podłoże w terrariach i co tam znaleźliśmy...cały skład kup, właśnie w miejscach, gdzie żółwie śpią Dlatego trzeba robić przegląd w samych norach, w których się zagrzebują.

    Pozdrawiam
    Natalia


  6. #6

    Re: spadek aktywności ż. stepowego

    Mam ten sam problemik
    Żółwica raczej ospała i problemik z kupkami.
    Choć od kilku dni jak zrobilo sie cieplej jest bardziej ożywiona i mniej spi.
    Łazi chętniej po wybiegu.

    Co do tych kupek to przenosiłam ja własnie do wiekszego lokum i tez sprawdziłam cała korę przed wyrzuceniem jej ale kupek nie znalazłam


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •