Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Pożegnałam traszke. Przestroga.

  1. #1

    Pożegnałam traszke. Przestroga.

    Witam.
    Wczraj pozegnałam moja traszkę waltla.
    Przyczyna smierci bylo (mz) zakzenie bakteryjne, opisane w ksiazce U. Dosta jako "choroba czerwonych nog" (str. 62). Choroba ta rozwinęla sie blyskawicznie. Przypuszczalnym poczatkiem bylo lekkie wzdecie w zeszlym tygodniu, ktore zbagatelizowalam bo minelo niemal calkowicie po dwoch dniach, traszka zachowoywala sie normalnie tylko nie miala apetytu co mnie nie martwilo bo czesto miewala okresy postu i okresy zarlocznosci. W ostatnia srode po poludniu (14.04) zauwazylam ze chce wyjsc z wody i ma lekkie czerwone przebarwienia pod skora na brzuchu, szczegolnie w tylnej czesci. Umiescilam ja w mokrych papierowych recznikach. Nastepnego czwartek z samego rana miala wybroczyny i jedna krwiawiaca ranke, niestety musialam jechac na zajecia. Wrocilam po 13 do domu, traszka juz nie zyla, miala dziurawa skore; sadzac z opsiu w ksiazce u. Dost pewnie jzu bym jej nie uratowala bo musiala miec dziurawe jelita.
    Nie wiem niestety jaka byla bezposrednia przyczyna choroby (tzn. skad wziely sie bakterie) a to byloby najwazniejsze wiedziec na przyszlosc.
    Z moje doswiadzcenia plynie jeden glowny wniosek: reagujcie od razu po zauwazeniu pierwszych niepokojacych obajawow jakichkolwiek niedomagan.
    Kilka zdjec z jej choroby jest tutaj http://bio.binertia.com/cPwaF.php (zrobilam je, zeby zapytac was jak jej pomoc, nie zdazylam), wyglodaja dosc drastycznie wiec moze nie kazdy chcialby je widziec od razu po otwarciu posta.

    Agata

  2. #2

    Re: Pożegnałam traszke. Przestroga.

    Eh... wiesz... juz gadalismy o tym troszke ale wspolczuje.. ... ta traszka byla taka milusia i w ogole.. i tak fajnie dżdżownice jadła .... :-)... wspolczuje.. Ale ciekawe co bylo przyczyna choroby..
    Pozdrawiam
    Piotr

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •