Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Preparowanie

  1. #1

    Preparowanie

    Zdechła mi jedna z kruszczyc zielonych. Nie chcę "marnować" jej zwłok, a więc postanowiłem kolekcjonować zdechłe owady egzotyczne. Problem w tym że nie wiem jak to zrobić. Nie chce żeby pływała w słoiku z alkoholem, tylko żeby była przeybita szpilką do jakiegoś korka :-) Proszę o szybką pomoc zanim żuczek mi zgnije :-)


  2. #2
    Atuis
    Guest

    Re: Preparowanie

    Szplką do korka to sobie możesz motylka przybić, bo z takim owadem chyba sie tak nie da. Ale możesz sprubowaś ususzyć ja kiedyś tak robiłem.

  3. #3

    Re: Preparowanie


    przygotuj sobie plytke ze styropianu ( z "baumarktu"), ze 30-40 szpilek, igle preparayjna (w ostatecznosci moze byc drut od robotek recznych)

    Poloz zwierzaka na styropianie, przy pomocy igly ustaw odnoza prosto wzdluz ciala (najlepiej zobacz na ponizszym linku jak to wyglada, pierwsza para nog do przodu, 2-ga i trzecia do tylu).

    Konserwuje sie najlepiej w temp okolo 40-45°C (slabo nagrzany piekarnik, lekko uchylone drzwiczki, albo w czasie bardzo slonecznej pogody w zamknietym aucie (tez okolo 45°C)
    Zwykle po 20-30 min preparat jest gotowy i sie swietnie trzyma.

    W podobny sposob preparuje sie Modliszki i straszyki, jednakze nalezy wypreparowac wnatrznosci z odwloka bo zawieraja duzo wilgoci i rozkladaja sie szybko. Odwlok nalezy od spodu rozciac skalpelem
    lub zyletka wzdluz. Przy pomocy pincety i haczyka z drutu trzeby wygrzebac wnetrznosci, calosc oczyscic zwitkiem waty, odwlok wypchac wata albo lignina, uformowac i wysuszyc jak wyzej.

    LINKI:
    tak powinny byc ustawione odnoza:
    http://www.ping.be/~av622003/alainimages/cetoniidae/Eudicella%20gralli%20male^.jpg


  4. #4

    Re: Preparowanie

    Wielkie dzięki !!!!!!! Szkoda że nie wiedziałem o tym jak mi modliszka zdechła bo właśnie chciałem ją ususzyć ale zaśmierdła ... :-)Jeszcze raz wielkie dzięki!!!!!!!!!!1


  5. #5

    Re: Preparowanie

    Aczy tak samo postępuje się z pająkami? I czay patyczakom też trzba "wypruwać" wnętrzności?


  6. #6

    Re: Preparowanie

    @AGAM "A czy tak samo postępuje się z pająkami?"

    tak, ale pajaki sa trudniejsze do preparowania (zwykle, bo niektore gatunki np. ptaszniki preparuje sie dosyc latwo)


    @AGAM
    " I czy patyczakom też terzba "wypruwać" wnętrzności?"

    powinno sie, bo wczesniej czy pozniej zaczynaja sie psuc.

    Sam "szkielet" czyli chitynowa powloka trzyma sie bardzo dobrze,
    resztki wnetrznosci zawieraja tluszcz i psuja sie dosyc szybko.


  7. #7

    Re: Preparowanie

    Dzięki :-)


  8. #8

    Re: Preparowanie

    Można też zalać ciekłym szkłem. Takie szkło można kupić w sklepach.


  9. #9

    Re: Preparowanie

    A gdzie można zakupić takie szkło? W jakich sklepach???


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •