-
Re: Larwa pływaka żółtobrzeżka
Witam po długiej nieobecności!
))
Dobry rys dotyczący poczwarki dał już predator. Widać znalazłeś larwę, która wyruszyła w poszukiwaniu dobrego miejsca na przepoczwarczenie. Najlepiej zastosować mokry (koniecznie wilgotny!), drobnoziarnisty piasek (ale chyba inne podłoża nie powinny stanowić problemu). Pojemnikiem może być zwykły 1l słoik. W ten sposób uzyskałem kilka imagines pływaków i kałużnic.
Imago trzyma się dość łatwo, wystarcza kilkulitrowe akwa (im większe tym lepsze i więcej sztuk można trzymać). Problemem jest czyszczenie. Jako zwierzęta drapieżne , można karmić je surowym mięsem i jakąś drobnicą (kumpel z powodzeniem przetestował ostatnio larwy wodzienia - tzw. szklarki). W przypadku mięsa można je karmić dwa razy w tygodniu. Największym mankamentem jest to, że strasznie syfi się woda. W moim małym akwa, mimo zastosowania filtra, musiałem dokonywać pełnej wymiany co 3 dni. Jeśli ma się lepszy sprzęt lub coś co zeżre niedojedzone resztki to chyba nie będzie to sprawiać takiego problemu.
W wodzie powinny znaleźć się gałęzie, kamienie i inne miejsca w których owady będą się kryły. Rośliny wodne są im potrzebne do składania jaj (choć składały też na gałęziach). Świeżowyklute larwy lubią pokarm żywy (zwłaszcza swoje rodzeństwo), należy je szybko po wykluciu rozdzielić.
Dorosłe żyją nawet do roku. Samce rozpoznasz po gładkich pokrywach i dużych przylgach na przednich odnóżach. Samice mają smukłe nogi (he, he
i wyraźnie karbowane pokrywy.
Mam nadzieję, że te informacje wystarczą. To naprawdę ciekawy owad. Powodzenia w hodowli.
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum