Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Wątek: MRÓWKOLEW

  1. #11

    Re: MRÓWKOLEW

    gdzie w polsce mozna zlapac takie larwy mrowkolwa???


  2. #12

    Re: MRÓWKOLEW

    Suche stanowiska - tam gdzie będzie sypki piasek (ja najczęsciej znajdowałem takie stanowisko na polanach leśnych) znajdziesz okrągłe lejki w piasku. Łatwo je zawuażyć bo najczęściej są bardzo równo i dokładnie zrobione. To jest właśnie pułapka mrówkolwa. Teraz bierzesz mrówke i rzucasz do środka. Jak mrówkolew już wystawi szczęki i będzie chciał chwycić mrówkę to ty szybkim ruchem zgarniasz cały piasek z tego miejsca. Potem wystarczy przesiać piasek i masz larwe mrówkolwa.


  3. #13

    Re: MRÓWKOLEW

    ale to wystepuja w calym kraju czy w poszczegulnuch regionach (sa w lubusim?)


  4. #14
    Dark Raptor
    Guest

    Re: MRÓWKOLEW

    W całej polsce. Najlepiej jak pisał Predator w lasach. Ja swoje znalazłem w piaszczystym wykrocie po wywalonym korzeniu.


  5. #15

    Re: MRÓWKOLEW

    One chyba występują w kązdym rejonie polski, wystarczy że jest suchy sypki piasek - u mnei jest ich pełno na osiedlu pod balkonami z najniższych mieszkań - tam nie pada deszcz i jest cały czas sypki piasek. Gdyby nei bawiące się dzieci pewnie w pieskownicach też by ich sporo było. I właśnie mma pytanie - jak wyglądają jaja mrówkolwa i gdzie są składane??


  6. #16
    Dark Raptor
    Guest

    Re: MRÓWKOLEW

    Jaj nie widziałem. Pewnie mają z 1-1,5mm i są białe. Są składane w piaszczyste miejsca, tam gdzie żyją larwy. Jest to ważne w lesie, gdzie takie miejsca są rzadkością i są losowo rozmieszczone w środowisku.


  7. #17

    Re: MRÓWKOLEW

    jak ktoś zrobi zdjęcie imago-to dajcie linka z góry dzięki......


    pozdrawiam...

  8. #18
    Dark Raptor
    Guest

    Re: MRÓWKOLEW

    Wpisz sobie w google/grafika:

    Myrmeleon formicarius

    Moje imagines, które sobie odchowałem, niestety już odfajkowały. Złożyły jaja, więc coś może będę niedługo miał.


  9. #19

    Re: MRÓWKOLEW

    A jak rozpoznac u nich plec? Dark, myslisz, ze juz sa larwy w lesie do zlapania?


    P. S. Bylem wczoraj w lesie, przeszukalem kilka sprochnialych pienkow w tym 2 brzozowe i znalazlem 3 larwy (jak miniaturowe maczniki wygladaja) o dlugosci ok. 1 cm i jedna 2 cm Zobacze, co z nich wyjdzie. I jakiegos czarnego, zimujacego chrzaszcza- ok 1 cm, "tloczone" paski wzdluz pokryw skrzydlowych. Wysle ci zdjecie tego chrzaszcza, moze odgadniesz co to
    Jakiej wielkosci powinny byc larwy Cetonia aurata? Bo w ogole zadnych wiekszych niz ta jedna 2 cm nie bylo ;(


  10. #20
    Dark Raptor
    Guest

    Re: MRÓWKOLEW

    Co do dymorfizmu. Samce są mniejsze, ale jest to dość zmienna cecha. Większych różnic nie zaobserwowałem. Larw jeszcze nie uświadczysz, w tej chwili zimują w postaci jaj.

    do PS. Te larwy, to mogą być drutowce (larwy sprężyków Elateridae). Też brałem teraz kilka pieńków i teraz mam wysyp "paskudztw" w domu :P
    Ten chrząszcz, nie widziałem jeszcze foty, to może być grzybiec (Bolitophagus reticulatus).

    Co do C. aurata... nie szukałem dokładnie. Ta twoja, może być "późna". W zeszłym roku łapałem o tej porze, takie ponad 3 cm. Ale w odpowiednich warunkach może szybko podrosnąć.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •