Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: MRÓWKOLEW

  1. #1

    MRÓWKOLEW

    dla niewtajemniczonych - jest to owad, którego larwy wykotują w piasku małe lejki i siedząc w nich czekają na jakąś zbłąkaną ofiarę np. mrówkę

    no więc złapałem sobie kilkanascie takich larw w hiszpanii i przywiozłem je do polski. czy jest ktoś, kto wyjaśniłby mi dalszą procedurę ich hodowli? chciałbym bardzo, aby coś się z nich przeobraziło... czy to jest w polsce w ogóle możliwe?

    z góry dzięki


  2. #2

    Re: MRÓWKOLEW

    W Polsce również wystempują mrówkolwy.
    Każdego odsobno przetszymujesz w pudełeczku z piaskiem, około 5 cm grubości podłorza, no i karmisz owadami.


  3. #3
    Dark Raptor
    Guest

    Re: MRÓWKOLEW

    Trzymam w tej chwili kilkanaście osobników naszego "krajowca": Myrmyleon formicarius.
    Najlepszy materiał jako podłoże to drobnoziarnisty piasek. Dla krajowego wystarcza 1 cm, ale te z południa są chyba większe, więc wrzuć z 3 - 5 cm. Można je zrosić raz na tydzień wodą. Podaję swoim larwy mącznika, ale może być wszystko co się rusza. Karmię je dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
    Część moich już niedługo przepoczwarczy się, czekam na to z niecierpliwością.


  4. #4
    Dark Raptor
    Guest

    Re: MRÓWKOLEW

    A z resztą tu jest fotka młodej larwy:

    http://www.owadyinietylko.friko.pl/h.../myrmyleon.jpg

    Nie sugeruj się podłożem, bo zmieniłem je na drobniejsze ziarna. Trzymam zwierzaki w "moczówkach". Wadą hodowli jest to, że gdy kopią nory to rozrzucają wszędzie piasek i niezjedzone resztki. Mam wokół pojemników straszny bałagan.


  5. #5

    Re: MRÓWKOLEW

    to na zdjęciu to kajowiec?
    fajny, z tym, że moje nie są wogóle owłosione :P
    to chyba jakiś inny gatunek
    dzięki za info i zainteresownie


  6. #6

    Re: MRÓWKOLEW

    Ja hodowałem w słoiku z 5 cm warstwą drobnoziarnistego piasku. Bez żadnych innych żeczy, karmiłem raz dziennie mrówkami (2-3) i po paru tygodniach zobaczyłem że ma zapsutą kryjówkę i juz jej nie odbudowuje. Rozkopałem piasek i znalazłem okrągłą kulkę z piasku (poczwarka) zostawiłem ją w ziemi i po paru tygodniach zboaczyłem jak po ścianach wspina sie dorosła forma (podobna do ważki równoskrzydłej). Absolutnie bez problemowa hodowla.


  7. #7
    Dark Raptor
    Guest

    Re: MRÓWKOLEW

    W tej chwili u mnie jeszcze 2 osobniki żerują, pozostałe 10 jest w trakcie przepoczwarczania.
    Świetne obiekty do obserwacji. Mają ciekawie przekształcony aparat gębowy z kolcami jadowymi. Są cholernie szybkie i "zręczne" w operowaniu ofiarami. Ciekawostką jest, że mała larwa (0,7 cm) potrafiła skonsumować imago kózki spuszczela domowego (ponad 1,5 cm).
    Podobnie jak pajęczaki budzą respekt.


  8. #8

    Re: MRÓWKOLEW

    One są jadowite? Nie wiedziałem. Mnie też fascynują. Lubiłem je obserwować.


  9. #9

    Re: MRÓWKOLEW

    witam
    a jak wygląda owad imago?

  10. #10

    Re: MRÓWKOLEW

    Podobny do ważki, też długi cienki odwłok i długie skrzydła, które składa dachówkowo wzdłóż ciała. Ma inną budowę głowy (nei ma takich wielkich oczu), ma czarne plamki na skrzydłach. No i gorzej lata od ważki.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •