Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Lasius niger

  1. #1

    Lasius niger

    W związku z tym że niedługo zacznie się sezon łowiecki mam kilka pytań.
    - jakiej wielkości powinna być część pionowa (terra typu R - chyba tak to się zwie)
    - jakiej grubości powinien być korek pomiędzy szybami (3-4-5 mm)
    - czy zrobić korytaż główny (korek) a mrówki dalej zaczną drążyć czy muszę wszystkie zobić samodzielnie
    - jak zapewnić odpowiednią wilgotność - pojemnik z watą i wodą a może zalewać dolną część terra
    - jak zapewnić wentylację i na ile jest konieczna (terra zamknięte)

    Pozdrawiam


  2. #2

    Re: Lasius nigra

    Sezon łowiecki? Chodzi ci o królowe? Jak nie chcesz rozkopywać mrowisk i nie masz do tego szczęścia (bo i tak nie wiadomo czy znajdziesz w mrowisku królową po rozkopaniu) to poczekaj do rójki - jeszcze co najmniej jeden miesiąc (najczęściej miały w lipcu, w te największe upały). Lepiej zlukaj w internecie które gatunki mają wcześniej rójki, albo po prostu często w teren wychodz, jakąs znajdziesz wczesniej czy pozniej
    - wysokość dowolna, nie wiem jak ci pasuje
    - około 3 mm, jak beda mialy ciemno to w wiekszych tez sie dobrze poczuja
    - nie wiem czy lasiusy drążą w korku, moje tego nie robiły, wszystko im samodzielnie robiłem
    - dołączam się do tego pytania
    - jak wyżej


  3. #3

    Re: Lasius nigra

    Sezonem łowieckim zartobliwie nazwałem rujke - w tamtym roku sporo u mnie krylowych bylo
    - czy 20 cm wysokości wystarczy?
    Adam


  4. #4

    Re: Lasius niger

    a co oznacza to terra typu R??


  5. #5

    Re: Lasius niger

    formicarium.pl/forum & www.formica.prv.pl

    - jakiej wielkości powinna być część pionowa (terra typu R - chyba tak to się zwie)
    ad.) jak sobie zaplanujesz

    - jakiej grubości powinien być korek pomiędzy szybami (3-4-5 mm)
    ad.) 5-10 mm, w sumie tak zeby krolowa swobodnie sie miescila na szerokosc, jesli korek bedzie grubszy to umozliwi rowniez "kopanie" w kolejnym wymiarze

    - czy zrobić korytaż główny (korek) a mrówki dalej zaczną drążyć czy muszę wszystkie zobić samodzielnie
    ad.) zrob jedna komore, reszte mrowki zrobia same

    - jak zapewnić odpowiednią wilgotność - pojemnik z watą i wodą a może zalewać dolną część terra
    ad.)probowka z woda zatkana wata, lekie zwilzenie podloza itp.

    - jak zapewnić wentylację i na ile jest konieczna (terra zamknięte)
    ad.) wystarczy, ze bedziesz otwieral przy podawaniu pokarmu


  6. #6

    Re: Lasius niger

    Mrówki potrafią drążyć korytarze w korku? Lasius niger? U mnie to sie nie zdazalo :|


  7. #7

    Re: Lasius niger

    Witam
    Potrafią i to rewelacyjnie
    Widocznie miałeś (hmmm... czas przeszły?? - coś schrzaniłeś ?? :P ) małą kolonię z mnóstwem miejsca. Mrówki najlepiej czują się w ciasnocie, nowe korytarze drążą dopiero w momencie, gdy zaczyna im brakować miejsca na składowanie poczwarek, wtedy zaś robią wspaniałe labirynty i głębokie komory nawet w sychym korku


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •