Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Kruszczyce

  1. #1

    Kruszczyce

    Mam takie pytanie, dlaczego moje kruszczyce nie chcą sie mnożyć? Miałem 6 sztuk pachnoda marginata peregrina, 3 pary to miałem z nich dwie larwy :/ Podłoże jest odpowiednie (substrat ze zmielonych liści, kory dębowej, ściółka dębowa, wszystko zmieszane z włóknem kokosowym i dobrze wyprażone) bo te dwie larwy zyły w tym świetnie, dosłownie rosły w oczach.
    Teraz z kolei mam 4 sztuki (dwie pary) tego samego gatunku i wogóle sie nei chcą mnożyć, nawet nei kopulują :/ Jest tylko jedna larwa która tak jak poprzednie rośnie jak na drożdzach.

    Co robię źlę? Bo podejrzewam że wina leży po mojej stronie, ale nie wiem co sie dzieje :/ Podłoże jest stale wilgotne na całej grubości, na zewnątrz też maja wilgotno. Trzymam je w niezbyt dużym terra, na podłozu mają korzeń (lubią się wspinac) do jedzenia świerze banany (czasem troche u nich poleżą, jak widze ze fermentują to zmieniam). Mam tam obecnie plagę roztoczy, ale wcześniej nie było i i tak sie nie mnożyły :/ Może to wina owocówek? Bo dużo ich do banana przylatuje. Powiedzcie mi co robię nie tak?


  2. #2
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Kruszczyce

    Hmmm... wygląda, że imagines mają zbyt wilgotno i za ciemno (nic nie piszesz o świetle i temperaturze).

    Stosuję głównie próchno (biała i brunatna zgnilizna) brzóz i dębów. Do tego dorzucam butwiejące liście dębowe. Obecnie nic nie prażę. Może grozi to inwazją nieproszonych gości, ale nie zabija grzybów, którymi odżywiają się larwy. Robert P. stosuje wręcz same liście i wygląda na to, że jest to doskonały patent (testuję go w jednym pojemniku i wygląda to obiecująco).

    Trzymam je na parapecie. Mają naturalne oświetlenie i jest dość ciepło. Wszystko raźnie kopuluje i mam sporo larw (obecnie nowe pokolenie C. aurata)

    Dokarmiaj też czasem larwy pieczarkami.


  3. #3

    Re: Kruszczyce

    Faktycznei moze to oświetlenie? One stoją w głębi pokoju, więc bezpośrednio na nie światło nie pada, ale poprzednim nie przeszkadzalo to w kopulacji.

    U mnie podłoże to praktycznie same butwiejące liście (z tym ze wyprażone i pokruszone na drobinki, potem dopiero ponownie zwilżone) i wszystko to co może lezeć pod dębem i butwieje w ściółce (czyli kawałeczki kory, itp). Reszta to też ściołka z tym że ta starsza bo już niemal całkiem rozłożona w ziemi pod dębem.

    Oprócz tego zauważyłem na pokrywach skrzydłowych jednej z kruszczyc na tym slicznym żołtym kolorku ciemne plamki, wygląda jakby to był jej naturalny kolor, nie pamiętam czy miała taki jak je kupowałem. Jeszcze napisze czy te plamki są "wklejone" w kolor czy to jakiś grzyb, albo inne świństwo, tylko jutro jak wyjdą z ziemi, bo nie chce teraz przegarniać wszystkiego.


  4. #4

    Re: Kruszczyce

    Ja praktycznie niewiduje kopulacji u tego gatunku a larw mam mnustwo a może i więcej. Z roztoczami radze sobie bardzo prosto w jeden kąt terrarium wsypuje troszeczke płatków owsianych i po 2 dniach zbieram je razem z nagromadzonymi nanich roztoczami.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •