Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Kilka pytań

  1. #1

    Kilka pytań

    Pytania odnoszą sie do chrząszczy:
    - Jak i w czym szukac chrząszczy w katach??
    - Jak rozpoznac plec tego co sie zlapie??
    - Czym je karmic wystarczy tylko pruchno dębowe i nadgniłe liście czy trzeba cos jeszcze????


  2. #2
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Kilka pytań

    Jak i w czym szukac chrząszczy w katach??
    Nie za bardzo rozumiem to zdanie :-/

    Jak rozpoznac plec tego co sie zlapie??
    Zależy co złapiesz. Jak rozumiem chodzi Ci o chrząszcze związane z próchnem. Cóż... w ciągu 4 lat badań, na samym dębie stwierdziliśmy ich ponad 300 gatunków, należących do kilkudziesięciu rodzin. Różnie z tą płcią bywa :]

    Czym je karmic wystarczy tylko pruchno dębowe i nadgniłe liście czy trzeba cos jeszcze????
    Jeśli larwy kruszczyc to jest ok. Możesz też dodawać owoce i trochę kociego/psiego żarcia. Ale w ostatnim wypadku uwaga na roztocze (świetnie się na tym rozwijają)!


  3. #3

    Re: Kilka pytań

    aha w tym pierwszym pytaniu to chodzi mi oto na czym ich najlepiejszukać! A tak poza tym to dzięki dark za fachową odpowiedź


  4. #4
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Kilka pytań

    Na pierwsze też odpowiem, jeśli wytłumaczysz mi co to są te "katy"

    Do drugiego pytania, jeśli też chodzi o kruszczyce, płeć oznaczasz po wcisku na spodzie odwłoka. Jeśli widać taką lekko wciśniętą linię, to są to samce.


  5. #5

    Re: Kilka pytań

    katy to skrut od katowic heheh:-)


  6. #6
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Kilka pytań

    Aha, nie łapię dziś za bardzo

    Na południu powinno być więcej naszych kruszczycowatych... cieplej, ale mało naturalnych, wiekowych lasów


  7. #7

    Re:JEszcze JEdno pytanie:-)

    Dark mam do ciebie jeszcze jedno pytanie jade na 3 tygodnie do ustronia nad wisłą z czym mógłbym sie tam natknąć jeżeli chodzi o chrząszcze? bo jeśli chodzi o kuzkowate to wiem!


  8. #8
    Dark Raptor
    Guest

    Re:JEszcze JEdno pytanie:-)

    Nie znam okolic, ale jeśli gdzieś są stare dziuplaste drzewa, lub nagromadzenie próchniejących pniaków, poręby itp. to mogą jeszcze latać Cetonia aurata. Protaetia cuprea też powinna być widoczna (zwłaszcza tam gdzie są mrowiska rudnicy), łowiłem ją jeszcze pod koniec sierpnia. Ponadto pojawiają się Oxythyrea funesta, Gnorimus nobilis, Protaetia lugubris, Protaetia aeruginosa i Osmoderma eremita (dwa ostatnie są pod ochroną). Być może nawet jakiś Trichius, np. T. fasciatus.
    To tylko z ciekawszych Scarabaeidae.

    A ponadto zapewne dziesiątki innych ciekawych gatunków chrząszczy (mamy w końcu w faunie ponad 9000 gatunków, trudno je wymieniać)


  9. #9

    Re: Kilka pytań

    Jeśli chodzi o okolice Ustronia, Wisły, to możesz poszukać Kruszczyce złotawki Cetonia aurata, bo jeśli dobrze pamiętam co Darek pisał albo ja gdzieś przeczytałem niepamiętam, to lubi ona siedzieć na kwiatach Ostrozenia warzywnego Cirsium oleraceum, i na kwiatach barszczu zwyczajnego Heracleum sphondylium (uważaj ta roślina parzy) w górach ta roślina zarasta czasami całe strumienie. Nawiasem mówiąc mnie na Śląsku nigdy nieudało sie złapać oni jednej kruszczycy czy innego chrząszcza tego typu, pozdrawiam i życze powodzenia w łowach. Jeśli coś źle napisałem to prosze mnie poprawić

  10. #10
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Kilka pytań

    Generalnie preferuje drzewka owocowe (teraz może zalatywać do uszkodzonych i nadgnitych zawiązków owoców) oraz wszelkie większe Umbelliferae. Najlepszą rośliną do tego celu jest barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Już kwitnie, a na nim możesz znaleźć mnóstwo ciekawych owadów. Poławiałem na nim większość naszych kruszczyc, ciekawe kózki (zwłaszcza wonnicę Aromia moshata oraz różne Leptura, np. L. quadrifasciata). Na liściach przebywa też jeden z najładniejszych krajowych ryjkowców Lixus.

    Co do oparzeń. Grzebałem się w nim wielokrotnie, czasem po kilka godzin przy różnej pogodzie. Jakoś nie zostałem uwalony, ale widziałem przypadki poparzeń u innych. Radzę uważać z tą roślinką.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •