Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Identyfikacja chrząszcza

  1. #1

    Identyfikacja chrząszcza

    Cześć spodkałem dzisiaj w lesie dziwnego owada, na początku myślałem że to kozioróg dębosz ale sie myliłem i niewiem co to może być.
    Jest od dębosza bardziej owalny ma grubsze i krótsze czułki wyraźnie segmetowane piłkowate, u samca grubsze i dłuższe. U obu płci wygięte na boki, na przedpleczu po obydwu bokach wyraźne dwa kolce u samicy wieksze. Pokrywy skrzydeł lekko żebrowane. Aparat gebowy wyposażony w mocne żuwaczki.Chrząszcze są cięmno brązowe z delikatnym polyskiem. Samica ma 55mm a samiec 35mm. Z góry dzięki za odpowiedz. A czy ten owad jest pod ochroną ?

  2. #2
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Pytanie przedewszystkim do Darka:)

    Najprawdopodobniej Prionus coriarius, czyli dyląż garbarz. Nie jest pod ochroną.


  3. #3

    Re: Pytanie przedewszystkim do Darka:)

    Tak jak zawsze trafiłeś a czy można to hodować czy niema to sęsu i lepiej wypuścić albo zapreparować

  4. #4
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Pytanie przedewszystkim do Darka:)

    Możesz zapreparować. O ile pamiętam imagines nie pobierają pokarmu, mają co innego do roboty. Generalnie bywa traktowany jak szkodnik.

    ...a kózkowatych raczej nie radzę hodować. Piekielnie ciężka i trudna robota. Można co najwyżej odchowywać larwy.


  5. #5

    Re: Pytanie przedewszystkim do Darka:)

    Dzięki a jeśli moge wiedzieć to co sprawia takie problemy w hodowli kózkowatych??

  6. #6
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Pytanie przedewszystkim do Darka:)

    Dobranie warunków, oczywiście zależnie od gatunku). Samice składają jaja w staranie dobranym drewnie (gatunek, stopień rozkładu, nasłonecznienie itp.). Drewno musi mieć odpowiednią twardość, zwłaszcza gdy larwy drążą korytarze. Często musi być imitowana warstwa podkorowa. Oczywiście muszą mieć możliwość tworzenia komór poczwarkowych (zdaje się, że stosowane są czasem do tego szklane rurki).


  7. #7

    Re: Pytanie przedewszystkim do Darka:)

    Dzięki za odpowiedz to wystarczająco mnie odstraszyło od hodowli tych owadów
    Pozdrawiam

  8. #8
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Pytanie przedewszystkim do Darka:)

    Zawsze możesz spróbować. Najłatwiejsze są chyba borówki (Tetropium). Udało mi się jeszcze wychować rębacze (Rhagium). Ale zabawy z tego nie ma, bo larwy nie widzisz, nie możesz jej ruszyć, a takiego pędraka to bez problemu :-)


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •