Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: kanibalizm u larw chrzaszczy??!!??

  1. #1

    kanibalizm u larw chrzaszczy??!!??

    chodzi o gatunki:
    - x. gideon
    - pachnoda m. peregrina
    - dicronorchina derbyana
    - eudicella smithi

    jezeli larwy sa podobnej wielkosci moga sobie wzajemnie cos zrobic??

    Pozdrawiam,
    Paweł.

  2. #2
    Dark Raptor
    Guest

    Re: kanibalizm u larw chrzaszczy??!!??

    Zawsze jest to możliwe. U pachnod dość rzadko, jednak np. eudicelle bardzo lubią się pożerać. U Xylotrupesów też się zdarza to często, więc larwy dobrze jest rozdzielać przy dużych zagęszczeniach. Dicronorchina niestety nie hodowałem, ale może być jak wyżej.


  3. #3

    Re: kanibalizm u larw chrzaszczy??!!??

    ale w jaki sposob moga sie pozrec takie bydlaki o JEDNAKOWEJ wielkosci??

  4. #4

    Re: kanibalizm u larw chrzaszczy??!!??

    oto fragment opisu x. gideon:
    Wskazane jest wybieranie podrastających osobników do innego terrarium. Zapobiega się w ten sposób zjadaniu jaj i młodych. Przy zbliżonych rozmiarach kanibalizm prawie nie występuje, a przynajmniej jest znacznie ograniczony.

    a to Eudicelli:
    U larw często występuje kanibalizm. Należy je koniecznie segregować według wielkości i zapewnić bardzo obfite żywienie, a także niskie zagęszczenie, zwiększając przestrzeń życiową.

    Wiec moze segregacja pod wzgledem wielkosci cos daje?

  5. #5
    Dark Raptor
    Guest

    Re: kanibalizm u larw chrzaszczy??!!??

    Faktycznie larwy jednej wielkości rzadziej się pożerają. Jednak ich szczęki, przystosowane do wżerania się w drewno w połączeniu z miękkimi, delikatnymi ciałami mogą owocować przypadkowymi uszkodzeniami. To grozi grzybicami i innymi infekcjami.
    Dla pewności wszelkie duże pędraki trzymam w bardzo małych zagęszczeniach (1 - 2 na litr podłoża). Miałem takie przypadki np. u C. aurata, która charakteryzuje się minimalnym kanibalizmem.


  6. #6

    Re: kanibalizm u larw chrzaszczy??!!??

    U Dicronorhina derbyana nigdy nie zaobserwowałem kanibalizmu u larw L3 natomiast u L1 obserwowałem takie zachowanie, u L2 sporadycznie zależy od zagęszczenia ja trzymam obecnie 11 larw L3 w 5 litrach sybstratu i niemam problemu dokarmiam je dodatkowo pieczarkami i pokarmem dla rybek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •