napoczatek zeby sparawe postawic jasno:

nie ma gatunkow dla poczatkujacych.... sa tylko gatunki ktore dluzej wytrzymuja nieodpowiednie warunki. Czy Brachypelma albopilosa dlatego nadaje sie dla poczatkujacych, bo malo kosztuje i jak padnie to strata mala ? W zasadzie wszystkie Brachypelmy maja prawie jednakowe wymagania. (Jako troche truniejsz sa znane B.auratum i B.annitha - ze wzglegu na konieczna obnizke temperatury w porze "zimowej")
Istnieja ptaszniki ktore mozna bez problemu brac na reke (ale po co ?),
tzn. ktore bardzo rzadko probuja ugryzc (czy ukasic?), do takich naleza
prawie wszystkie Avicularia (tyle ze nie polecam komus bez odrobiny doswiadczenia zaczynac od tych pajakow - tragedia prawie gwarantowana)

Do spokojnych i latwych w hodowli naleza Brachypelma i Grammostola, prawie nigdy nie kasaja i nawet dorosle mozna wziac "na reke" bez konsekwencji. Czesciej spotykane Gramostola to
G.rosea (i podobne gaunki, ktore sa przez imorterow jako rosea sprzedawane), najczesciej sa to importowane pajaki z odlowu,
G. pulchra, bardzo polecany dla poczatkujacych (pieknie aksamitnieczarno ubarwiony)
G. alticeps,
G.grossa (bardziej nerwowa)

do rodzaju Brachypelma nalezy kilkanascie gatunkow. Nabardziej znane to
B.albopilosa, B. vagans, B.smithi, B.boehmei, B.emilia, B.auratum, B.klaasi, B.ruhnaui, i pare innych.

Grammostole nie wyczesuja wloskow, Brachypelmy tak ( w zasadzie jest to uzalezione bardziej od osobnika niz od gatunku)
Wyczesane wloski posiadaja male haczyki i wbijaja sie w skore powodujac nieprzyjemne swedzeine (ale od tego sie nie umiera)
Do "mistrzow wyczesywania" naleza bez watpienia Acanthoscuria geniculata i Theraphosa blondi ( po jednkorotnym czyszczeniu terrarium - trzy dni drapania gwarantowane ;-))
_____________________________________________