Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Pterinochilusy...!!!

  1. #1

    Pterinochilusy...!!!

    Witam ponownie!
    Od tygodnia jestem posiadaczem dwóch gatunków ptaszników słonecznych: Pterinochilus murinus i P.mammillatus. Spotkałem się z opinią o większej jadowitości "mammillatusa" nad "murinusem"...czy to prawda? I co można powiedziec o ich agresywności /wiem, że są b.agresywne...!!!/
    Swoją drogą czekam, kiedy podrosną /L3/ i będę miał okazję usłyszeć ich "śpiew"..hehehehe..tego syczenia wolałbym jednak nie słyszeć poza terrarem NIGDY!!!))
    Pozdrawiam
    Pablos

  2. #2

    Re: Pterinochilusy...!!!

    ..jeszcze przykładowe zdjęcie NIUNI..)) To jest P.mammillatus..Ktoś kiedyś na tym Forum pytał o jego fotki...piękna USAMBARA..polecam!!!
    Pablos

  3. #3
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Pterinochilusy...!!!

    Gratuluje wyboru!
    Wszystkie Pterinochilusy sa fajne.
    co do ich spiewu, to niestety nie mialem okazji go uslyszec
    Widzialem na zywo "rozwscieczonego" (to raczej zbyt mocne slowo) murinusa, ale niestety nie zaszczycil mnie swoim wokalem z narzadow sterydulacyjnych :]
    Co do ich jadowitosci, to przypuszczam, ze ich jad nie rozni sie znacznie.
    Slyszalem nawet komentarze, ze Pterinochilus mamillatus to nic innego, jak Pterinochilus murinus USAMBARA.
    Posluze sie tu przykladem strony Westa:
    murinus:
    http://www.birdspiders.com/archive/1/0126.htm
    murinus USAMBARA:
    http://www.birdspiders.com/archive/3/0010.htm
    Oprocz tego, na stronie Westa nie ma gatunku Pterinochilus mamillatus, wiec po prostu mi sie wydaje, ze to nic innego, jak inna nazwa murinusa USAMBARA. Oczywiscie, jesli sie myle, to chetnie dowiem sie, co i jak
    Co do ich agresywnosci. Nie sprowokowane na pewno nie zaatakuja. Potrafia byc nawet spokojne. Zaniepokojone raczej kula sie i pozostaja w swym pajeczynkowym tunelu. Jednak przy dluzszym niepokojeniu lokatora terrarium, pajak wyskakuje i rozpoczyna sie "berserk".
    To sie tyczy zarowno murinusa, jak i USAMBARY/mamillatusa.
    Pozdrawiam i zycze sukcesow hodowlanych i przyjemnej hodowli tych pajakow 8)


  4. #4
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Pterinochilusy...!!!

    Sliczna fotka!
    Jak ja zobaczylem, to juz raczej nie mam watpliwosci, ze P. murinus USAMBARA i P. mamillatus to te same pajaki (chyba, ze nie do konca mam racje
    Pozdrawiam


  5. #5
    kazan
    Guest

    Re: Pterinochilusy...!!!

    ja mam doroslego usambra, jest troche agresywny, tego syczenia za bardzo nie slychac, to tylko lekki taki swist hehe , ale zabki ma ladne :] i robie super pajeczyne, nie lubi jak sie mu ja niszczy, a podraznic z nim sie mozesz naciagajac lekko pajeczyne, wtedy o poszuje cos i wyskoczy prosto na twoja reke albo czym tam bedziesz ruszal hehe (proponuje dlugopis)


  6. #6

    Re: Pterinochilusy...!!!

    Hmm kazan pod swoim postem w nazwach pajaklow masz Pterinochilus Murinus.
    Chce uswiadomic wszystkim Pterinochilus murinus to jeden pajak
    A pterinochilus mamillatus(usambara)to drugi pajak
    Wiec kazan mylisz sie ze to Murinus usambara
    Murinus usambara jest napisane na starych stronach
    Mamillatuski wystepuja pod starymi nazwami takimi jak:P murinus usambara,Pterinochilus sp

  7. #7

    Re: Pterinochilusy...!!!

    Witam!
    Właśnie...z tym nazewnictwem ptaszników jest czasem niezły bałagan! Myślę, że z Pterinochilusami /celowo kaleczę łacinę...powinienem napisać Pterinochilus sp.sp., czyli rodzajem Pterinochilus/ jest podobnie jak z Grammostolami...niektórzy ARACHNOLODZY twierdzą, że cala i rosea to dwa zupełnie odrębne gatunki...inni zaś, że to tylko 2 odmiany barwne jednego gatunku..powstałe w górzystym środowisku Chile /i ościennych państewek/ w skutek IZOLACJI GEOGRAFICZNEJ...Uważam, że podobnie to wygląda w przypadku Pterinochilusów...a co do określeń: USAMBARA, USUMBARA albo USUMBURA /wszystkie można spotkać w literaturze/..to jeśli dobrze zrozumiałem ...to są to zapożyczenia z języków afrykańskich /po prostu tak miejscowa ludność określała od wieków te pajączki..i nauka to po prostu uszanowała i zachowała w ich nazwie gatunkowej/
    Mam jeszcze pytanie ...jak tu pisać P. maMillatus czy maMMillatus? Sprawdziłem kilkadziesiąt dobrych stron o pająkach i raz jest P.mammillatus, a gdzie indziej P.mamillatus...co więcej ...w obu przypadkach autorzy stron powołują się na historyczną nazwę gatunkową, zaproponowaną przez odkrywcę mammillatusa ..niejakiego Stranda w 1906r.....I komu tu teraz wierzyć???
    Pozdrawiam
    Pablos

  8. #8

    Re: Pterinochilusy...!!!

    Hmmm...
    Jeszcze jedno Usambara to też pasmo górskie w Tanzanii...więc może ta nazwa pochodzi od tych gór???
    Jest tam też miasteczko o tej nazwie...sam już nie wiem...
    Pozdrawiam
    Pablos

  9. #9

    Re: Pterinochilusy...!!!

    Pablos z tym pasemem gor to masz racje
    To pasmo gor jest w tamzani i keni
    Bo obszar wystepowania mamillatosow zaweza sie do Tanzani i Kenii
    A murinuski zyja w Tanzanii.Kenii,Mozambiku i Zambii

  10. #10
    Atrax Robustus :-)
    Guest

    Re: Pterinochilusy...!!!

    Tak wiec powinno pisac sie mamillatus.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •