Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30

Wątek: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

  1. #11

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    heh czyżby rewolucja w dziedzinie oświtlania terrarium ?
    Wydaje mi sie to troche niewiarygodne .. przeciez tyle osob w polsce je stosuje ... no nie wiem poczekamy - zobaczymy


  2. #12

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Może właśnie je stosujemy wierząć iż przynoszą efekty, fakt jest faktem iż wielu z nas osiąga doskonałe efekty z UV jak i bez niego.

    Czekam na opinie kolegów.


  3. #13

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Witam
    Pan Artur Górniak wypowiada się wyjątkowo ładnie i wydawałoby się, sensownie...
    Szkoda, że miesza diametralnie różne gatunki węży w jednym kotle ( http://terrarystyka.com.pl/forum/vie...793e84e149f443), następnie sam sobie przeczy również w innych tematach np. kwestia mat grzewczych "Przykro mi Biber, ale nie mam zadnego doswiadczenia z matami grzewczymi tak jak i nikt z moich znajomych hodowcow, wjec nie umiem Ci pomoc w tym temacie ......przykro mi!
    jednyne zastosowanie mat grzewczych z jakim jestem zaznajomiony to dla doroslych zolwi ( np. Geochelone sulcatta) w ich zimowych rezydencjach. (http://terrarystyka.com.pl/forum/vie...hlight=#129960)"

    następnie: " Ja osobiscie przestalem uzywac zarowek dosyc dawno stosujac maty grzewcze ale to tylko i wylacznie z powodow konstrukcyjnych moich rackow. (http://terrarystyka.com.pl/forum/vie...hlight=#139975) ".

    Powyższe pozostawię bez komentarza...

    Pomimo fajnych fotek (ciekawe gdzie tak naprawdę robionych) i interesujących opisów P.regius (ciekawe przez kogo pisanych), dwa powyższe przypadkowe tematy spowodowały iż odpuściłem sobie czytanie Pana Górniaka...

    Osobiście już miałem możliwość przekonania się o skuteczności leczniczej sztucznego UV np. u kameleonów jak i legwanów.
    Co więcej - mam pewność co do samej kwestii emisji UVB przez dwa produkty ZooMed : ReptiSun 10% compakt oraz PowerSun 100W - niestety badanie było przeprowadzane nieoficjalnie, miernik promieniowania UV, przeznaczony do badania jego stężenia w salach operacyjnych, reagował bardzo ładnie (27 do 30 jakichśtam jednostek - niestety w tym momencie nie pamiętam co to było) - planowane jest przeprowadzenie już solidniejszych pomiarów na AR Wrocław.

    Nigdy nie byłem fanatykiem sztucznego doświetlania UV, jeżeli jednak większość wiary posiadająca jaszczurki wymagające go, nie ma czasu na zabawę z plażowaniem i dokładne pilnowanie składników pokarmu - niech lepiej nie czyta bzdetów o zbędności sztucznych promienników UVB...


  4. #14

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Bzdura.


  5. #15

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    nie chce mi sie tego wszystkiego komentowac bo i po co twardoglowcom (co poniektorym...TO NIE DO WSZYSTKICH KTORZY TU ZABRALI GLOS), skoro oni maja juz utarte swoje myslenie)) Ich sprawa.

    Natomiast co do oswietlenia i artykulu:
    -Pawllo: sprzedaj kaucje z butelek i makulature bo zeby sobie to czytac(w calej zawartosci), to trzeba wykupic prenumerate,wiec linka nie podaje bo i po co

    -Jojek: inne byly daaaleko w tyle(pozostalych 14 lub 19)

    Mnie to i tak wisi bo moje weze UVB nie potrzebuja(ani zadnego innego...)


    Podalem to wszystko bo mam dobre serce i wierze w idee TCP-forum


  6. #16

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Piotrze nic prostrzego jak zadać pytanie Arturowi, kto pisze mu opisy , kto i gdzie robi zdjęcia ?

    Zarówno Ty jak i Artur w pewnym sensie macie racje. Z moich doświadczeń wynika , iż bardziej skłaniał bym się w kierunku Artura - choć z mniejszą dozą generalizmu.
    Zamiast kwestionować czyjeś sugestie proszę o konstruktywną wypowiedź, wypowiedź po przeczytaniu której będziemy wiedzieli coś więcej, wypowiedź która wniesie coś nowego.

    Ani rodzaj Epicrates ani Eunectes w Usa nie grzeszy popularnością , co niby skłoniło 270mln populacje do takiej decyzji ( warto przynajmniej pomyśleć - a nie wyjeżdzać ze setki europejczyków uważają inaczej ) - i co z tego - my mamy swoje amerykanie swoje doświadczenia.
    Amerykański rynek jest znacznie większy od Europejskiego,klimat Florydy i Kaliforni sprzyja hodowli wielkich dusicieli bez nakładu dużych kosztów. Poziom życia znacznie wyższy niż u nas sprawia iż ludzi stać na coś innego niż eunetes noteus czy epicrates cenchria maurus czy cenchria cenchria.

    Wiedze czerpie głownie z amerykańskich stron ( moim zdaniem merytorycznie na wyższym poziomie , kultura terrarystyczna na zupełnie innym poziomie niż europejska, u nas wszystko się komplikuje - większość mych znajomych w oparciu o te rady mnoży rok rocznie swoje węże.
    Co do setek mnożonych u nas gatunków i eksportowanych na zachód to przesada.
    Wszystkie duże , profesjonalne hodowle to importy - własnych lini hodowlanych jeszcze nie mamy - a jakość naszego ekportu pozostawia wiele do życzenia.

    Europejski styl terrarystyki jest z goła odmienny od Amerykańskiego.
    Jednak to za oceanem znajdują się największe i najbardziej renomowane hodowle na świecie obsługujące tysiące klientów na całym świecie. Tam z wężami się pracuje w Europie debatuje ile cm powinna mieć dł terrarium , jaka powinna być wysokość , szerokość i kogo upoważnić do ewentualnej kontroli warunków w jakich są trzymane gady.
    Za oceanem się je mnoży a skoro się mnożą to mają doskonałe warunki a te określają doświadczenia tysięcy hodowców.

    Co do kwesti oświetlenia to Artur ma dość radykalny pogląd , aczkolwiek skłamał bym twierdząc, iż jest to jedyny znamy mi przypadek takiego podejscia do UVB.
    Sam spotkałem się z artykułami , testami i wypowiedziami ukazującymi lampy UVB w niekorzystnym świetle.

    Znam mnóstwo osób notujących doskonałe efekty zarówno z UVB jak i bez niego.

    Cytat z wypowiedzią Artura zamieściłem będąc ciekaw Waszych opini.
    Z tonu twych wypowiedzi Piotrze dobitnie wynika iż nie darzysz Artura sympatią i nie musisz, liczyłem na jakieś merytoryczne konkrety lecz ponownie Piotrze nie wnosisz nic nowego do dyskusji.

    Troszkę więcej luzu , szacunku dla kultury i doświadczeń oraz znacznie więcej wartościowych merytorycznie wypowiedzi.


  7. #17
    Mariusz Sekściński
    Guest

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Dla zwolennikow terrariów bez UV-B



    Pierwsze zdjęcie przedtawia gekona wychowywanego bez UVB. Świerszcze posypywane wapnem i mikroelementami.



    Drugie zdjęcie przedstawia gekona, który w swoim chowie miał już UVB (ZooMed ReptiSun D3 compact 5%) zaś mikroelemrny i wapno czerpał ze zróżnicowanego pokarmu.

    Oba gekony są w tym samym wieku. Po pysku pierwszego najlepiej widać czy UVB jest zbędne.

    Zaś w kwestii formalnej artykół pana Artura Górniaka jest dla mnie mało rzeczowy:

    Po pierwsze brak jest podstawowych danych miernika jakiem przerowadzano pomiary emisji UVB (model, producent, ostatnie badania legalizacyjne).

    Po drugie:
    "...Przetestowalem rozne promienniki UVB?UVA ( Zoomed, Hagens) i powiem ci jedno - te produkty to jest WYWALENIE KASY DO SMIECI - wszystkie z nich. Zaden powazny hodowca ( w US) ich nie stosuje gdyz po prostu nic nie daja. Dla przykladu ZooMed power Sun 150 Watt nie emituje zadnego promieniowania ( UVA/UVB) na dystans dluzszy niz 5 cm (!!!!!!) od zarowki, a po tygodniu swiecenia spada to do okolo 2 cm ( musisz dotknac niemalza zarowki czujnikiem aby coz zmiezyc).."

    Dotkniecie Repti-Suna 150W czujnikiem spowoduje natymiastowe uszkodzenie czujnika pomiarowego, nie dziwie sie, że pomiary wyszły błędnie - kto nie wierzy niech pracującego Repti-Suna 150W dotknie palcem, bedzie wiedział dlaczego producent zaleca oparwy ceramiczne do niego.

    Po trzecie:
    "..Wiekszosc gadow w niewoli nie potrzebuje kontaktu z UV !!!! Rozmnozylem osobiscie zolwie Geochelone Elegans ktore nigdy nie widzialy naturalnego promieniowania UV!!!!! .."

    To jak ten żółw wytworzył sobie D3, jeśli powrzechnie wiadomo, że bez D3 nie ma możliwości przyswojenia wapnia - dla niedowiarków polecam zdjecie pierwsze mojego gekona.


  8. #18

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Obywatel_Snejk napisał(a):

    > -Jojek: inne byly daaaleko w tyle(pozostalych 14 lub 19)

    A ty w kółko swoje jak reklamówka telewizyjna. Wiodące proszki pozostały daleko w tyle. To nie jest zwykły proszek. Itd. itp.
    Widzę że nie uzyskam od ciebie wiarygodnych informacji. Pa.


  9. #19

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Witam

    http://home.comcast.net/%7Eholachapu...earchmain.html
    - na ile obiektywne te wyniki ?- nie wiem... jednak nie potrafię sobie uzmysłowić, jak miałyby być opłacane przez wszystkich ujętych tam producentów a wyniki jasno wskazują na co prawda spore czasami różnice, jednak emisję UVB w każdym przypadku... - to jako kwestia samej jego obecności w tych produktach... Jak już pisałem, sam nie mam pojęcia o miarach światła, natomiast byłem świadkiem ewidentnej reakcji aparatu do takich pomiarów w zetknięciu z dwoma typami promienników UVB.

    Azazel - poczytaj DOKŁADNIE temat węży (jakoś nie widzę abym tam pisał np. o setkach gatunków mnożonych w Polsce - raczej o setkach osobników wśród kilku wymienionych gatunków a tych to akurat mnoży się w Polsce jeszcze sporo, jedynie P.regius został zaniechany właśnie z powodu niskiej ceny importowanych maluchów z ferm ) - wyłuszczyłem tam chyba wystarczająco szczegółowo swoje stanowisko i to brak sensu w porównywaniu omawianych tam gatunków węży, skłonił mnie pierwotnie do nabrania nieufności w stosunku do wypowiedzi A.Górniaka...
    Następnie przez przypadek (ostatnimi czasy zaniedbałem przeglądanie forów) trafiam na dwie wykluczajace się wypowiedzi tejże osoby przez coraz większą liczbę osób na forum uważanej za specjalistę, co niestety ma taki efekt, iż Jego słowa stają się dla początkujących swego rodzaju "wyrocznią" a to niestety w przypadku gdy osoba taka przez brak wiedzy o podstawowych sprawach walnie jakiegoś "knota" - zaowocuje wtórnym uwstecznieniem się "kultury terrarystycznej"...
    W tym samym czasie zostaje "rzucona rękawica" zwolennikom sztucznego UV - niestety znowu przez tę samą osobę... sorx... jak już pisałem, nie jestem fanatykiem sztucznego UV, sam swego czasu nie używając go, mnożyłem parę gatunków co do których powszechnie uważa się, iż jest im niezbędne (stosowałem kąpiele słoneczne oraz sowite urozmaicenia karmowe wraz z dodatkami mineralno/witaminowymi), jednak kwestionowanie samej potrzeby UVB u gadów - totalny bzdet... Powtórzę poraz kolejny - sztuczne źródła UV nie są nie zastąpione, jednak alternatywne dla sporo bardziej pracochłonnych działań mających na celu utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia większości z hodowanych gadów czy nawet płazów.
    Co do zachodniej terrarystyki - na pewno dostępność tak gatunków, jak i poziom życia na nią pozwalający, są sporo lepsze niż w Polsce - pytanie jedynie, czy na tym można opierać opinię o jakości wiedzy terrarystycznej ogółu ? Porównałbym to raczej do kwestii znajomości innych dziedzin w USA - zapytaj tam gdzie leży Polska...
    Specjalizacja tematyczna - napewno są w tym dobrzy i jest ona niezła gdy idzie o kwestie bytowe (łapanie kilku srok na raz jest mało efektywne - oki), jednak mi osobiście przypomina to raczej klapki na oczach konia pociągowego.
    Fermy... no tak... to napewno - mają tam tego sporo Wiesz ? - powiem z autopsji - "produkcja zwierzęca" absolutnie nie oznacza szczegółowej wiedzy o samych zwierzętach Raz ustalone warunki, rutynowe czynności codzienne, odpowiednia infrastuktura firmy, dobry materiał rozrodowy i nie trzeba mi wiedzy na temat tego, czy pojedyńcza samica świerszcza złoży jedno czy 1000 jaj, nie muszę znać ani jednego gatunku poza akurat "produkowanym", nie muszę wiedzieć, jaki dokładnie składnik pokarmowy znajduje się przeważnie w diecie legwanika obrożnego w naturze czy też jak wygląda jajo drewnojada - mówię to trochę żartem, jednak tak to wygląda w większości "wysoko wydajnych" ferm tak legwana zielonego, pytona królewskiego, węża zbożowego, węży królewskich, agam brodatych, kur, świń, gęsi czy kaczek... - z prawdziwą wiedzą o tych zwierzętach nie musi to wsio mieć zbyt wiele wspólnego - tak więc sama kwestia warunków finansowych pozwalających komuś na utworzenie takiej hodowli, nie powoduje jeszcze u mnie narastania szacunku dla wiedzy danej osoby - na to trzeba sobie zasłużyć czymś więcej niż "posiadaniem"...


  10. #20

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Jeju to jak w koncu z tym jest ?? stosować czy nie ??


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •