Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30

Wątek: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

  1. #21

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    stosować [;


  2. #22

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Racja Piotrze , Amerykanie mają specyficzne podejscie do wiedzy - wiedzą to co im potrzebne - gdzie leży Polska wie tylko tamtejsza Polonia, lecz pytanie co wynika z tej wiedzy - absolutnie nic , jest nie przydatna. Jesli Amerykanin pragnie odwiedzić Polskę to otwiera atlas i już wie.
    Myśle, że rzadnemu z nas nie zależy by jego słowa były traktowane za wyrocznie.
    Istotą forum jest wymiana doświadczeń jak i wzajemna edukacja i do tego mają służyć wypowiedzi.
    Odrobina szacunku dla kolegów zawsze wskazana - przynajmniej ton takiej dyskusji będzie na innym poziomie kulturalnym


  3. #23

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Witam
    U jaszczurek dziennych zdecydowanie tak - szczególnie w okresie wzrostu jest to istotne. To jakiego typu źródło UVB będzie stosowane, jest już mniej istotne - ważne aby nie przekombinować (Ultravitalux Osramu jest może i dobry, jednak łatwo z nim przesadzić), osobiście najlepsze efekty hodowlane osiągam przy kompaktówkach ReptiSun a lecznicze przy PowerSun, kiedyś nie stosowałem sztucznego doświetlania i też niby wszystko było oki, jednak czas poświęcany na szykowanie wolier zewnętrznych, bieganie za sztucznymi dodatkami karmowymi itd., opłaciło mi się zamienić na jednorazowy wydatek (raz na kilka miesięcy), szczególnie, że mam sporo zwierzaków i w pewnym momencie zaczynało na wszystko brakować czasu.
    U jaszczurek nocnych niby nie jest niezbędne, jednak myślę, że wskazane - nawet gatunki takie jak toke czy lamparcik, widzę chętnie wygrzewające się pod promiennikiem, pomimo, że niby w części nieoświetlonej mają również ciepłe punkty - wskazywałoby to w takim razie na to, iż i w naturze korzystają z promieni słonecznych a co za tym idzie z UV...
    Co do węży - mnożą się, są w niezłej kondycji i bez UV... niestety i tu można by się zastanowić nad niektórymi z nich - u wielu gatunków o dziennym trybie życia mżna zaobserwować wzmożoną aktywność pod wpływem UVA a co za tym idzie podejżewam, iż i UVB może nie być im obojętne.
    Powiem tak - sprawa jest indywidualna, nie można nikogo zmusić do zakupów sprzętu, nie można wymagać by na słowo wierzył w jego przydatność - można najwyżej (oczywiście samemu będąc do tego przekonanym) robić wszystko aby własne zwierzaki utrzymać w jak najlepszej formie - w większości terrarii stosuję sztuczne UVB...


  4. #24

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Witam,


    Azazel napisał: "Ja dotarłem do artykułów , z których wynika iż szeroko dostęne lampy UV to jedna wielka lipa".

    Podaj jakiś link do tych artykułów. Jestem ciekaw metodologii badania i urządzeń pomiarowych. Bo temat jest bardzo kontrowersyjny. Dotychczas spotkałem się z kilkoma twierdzeniami że te lampy to lipa - ale nie udało mi się znaleźć samych wyników badań, tylko opinie.
    W ostatnim Literatura Serpentium był bardzo fajny artykuł, który opisuje Obywatel_Snejk. Podane są wszystkie szczegóły prowadzonego badania, model i producent urządzenia pomiarowego etc. Można więc przyjąć że to badanie pomimo małej próby rzetelne.
    A wnioski bardzo interesujące.

    Pozdrawiam


  5. #25

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Ale reptio-glo 8.0 dla agamy 24 cm nad nia jest dobre? <lol>


  6. #26

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Azazel - kredyt szacunku ma mały limit początkowy - trzeba sobie zasłużyć aby go utrzymać i rozwijać, a i stracić go łatwo...
    Co do kwestii wiedzy ściśle tematycznej - napewno jest w pewnym stopniu dobra, jednak w takim razie należałoby się powstrzymać od "autorytatywnych wypowiedzi" w tematach absolutnie nie znanych. W takim wypadku należałoby umieć się przyznać do błędu, nie brnąc w niego dalej szczególnie gdy jest się osobą skądinąd uznawaną za swego rodzaju autorytet...
    Nie twierdzę, że samemu mi się to nie zdażyło, coś mi świtało, okazało się jednak bzdurą czy może zbytnim poleganiem na starym info... - sprawdziłem, skorygowałem, przyznałem do błędu i to niejednokrotnie.
    BTW - wyrażenie wątpliwości co do kompetencji, nie jest jednoznaczne z brakiem szacunku do rozmówcy, no... chyba, że rozmówca nie potrafi rzeczowo odpowiedzieć przytaczając coś więcej poza twierdzeniami nie podpartymi w realiach - wtedy sam siebie skazuje na lekceważenie.


  7. #27

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    Witam
    Wydaje mi się, iż pionowa odległość 24cm to trochę mało, chyba że zwierzak ma możliwość oddalenia się od bezpośredniego źródła UV w poziomie, wtedy sam może eksponować się na te promienie we właściwej dla siebie odległości - jeżeli terrarium jest nie tylko niskie ale i o niezbyt dużej powierzchni - sugerowałbym zastosowanie świetlówki o słabszej emisji UV, bądź skrócenie czasu naświetlania do np. 6h na dobę.


  8. #28

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    idz kup sobie zarowke osram czy cos w tym guscie.
    a jak chcesz wiarygodne info przeczytac to sobie zaprenumeruj to sie nauczysz


  9. #29

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    taaa zaprenumeruje sobie :] A agama bedzie miała możliwość odejścia oczywiście, bo terra liczy 120cm*55cm*55cm i świetlówka ma 45cm i bedzie bespodrednio nad półką.


  10. #30
    PavelSmithi
    Guest

    Re: Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)

    no ładny nam tu moral dales o UVB mariusz_s
    dziekki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •